Motinos pienas kūdikiui yra geriausias maistas – taip teigia viso pasaulio naujagimių ir vaikų gydytojai, mitybos specialistai. O mokslininkai šį faktą įrodė tyrimais. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja kūdikius iki šešių mėnesių išimtinai maitinti tik motinos pienu, nes jame yra visų reikalingų medžiagų kūdikio augimui. Taigi, kuo ypatingas motinos pienas?
„... mamos piene yra daugiau nei 400 įvairių medžiagų, kurių tikslas – tarnauti augančio mažylio poreikiams.“ Motinos pieno sudėtis – unikali
Ar galite įsivaizuoti, kad mamos piene yra daugiau nei 400 įvairių medžiagų, kurių tikslas – tarnauti augančio mažylio poreikiams. Joks kitas gėrimas negali pakeisti tokios unikalios sudėties: nei karvės pienas, nei geriausi pieno mišiniai.
Priešpienis. Pirmasis pienas, vadinamas priešpieniu, ypatingai svarbus kūdikiui. Mitybinę jo vertę nustelbia apsauginė. Nors priešpienio išsiskiria labai nedaug, teigiama, kad labai svarbu, kad tai būtų būtent pirmasis naujagimio maistas, geriausia – iškart po gimimo.
Priešpienyje yra vitaminų, augimo faktorių ir antikūnių. Priešpienyje esančios epidermio augimą skatinančios medžiagos ypač svarbios kūdikio žarnyno vystymuisi ir apsaugai nuo kenksmingų veiksnių. Kita svarbi medžiaga – antikūnai, kurie suaktyvina organizmo imuninę sistemą ir apsaugo naujagimį nuo įvairių ligų.
Brandus pienas. Apie dešimtą parą pradeda gamintis brandus motinos pienas, kurio sudėtis išlieka panaši visą maitinimą. Brandaus pieno sudėtis kiek kitokia nei priešpienio, bet ne mažiau vertinga kūdikiui. Piene esantys hormonai reguliuoja gyvybiškai svarbių organų veiklą. Kūdikis su pienu gauna imuninių faktorių, kurie kūdikį saugo nuo virusų ir bakterijų.
Mamai peršalus ar susirgus gripu, jos organizme besigaminančių antikūnų prieš ligos sukelėjus patenka ir į pieną. Taip mažylis iš dalies apsaugomas nuo užsikrėtimo. Taip pat motinos piene baltymų, riebalų, angliavandenių ir kitų maistinių medžiagų kiekis yra būtent toks, kokio reikia augančiam kūdikiui. Motinos piene, skirtingai nuo pieno mišinių, yra pakankamas kiekis nepakeičiamųjų ir ilgųjų grandinių polinesočiųjų riebiųjų rūgščių, o taip pat natūralus fermentas lipazė, kuris reikalingas tų riebalų skaidymui.
Dažnai mamos nerimauja dėl to, ar karštą dieną tik motinos pienu maitinamam kūdikiui papildomai nereikia vandens ar kitų skysčių. Dėl to nerimauti tikrai nėra priežasties, nes pienas puikiai numalšina mažylių troškulį.
Pieno konsistencija. Bėgant dienai pieno sudėtis ir konsistencija kinta – tai priklauso nuo kūdikio poreikių. Paprastai pirmoje dienos pusėje, kai kūdikis valgo rečiau, pienas būna sotesnis ir riebesnis. O antroje dienos pusėje, kai mažylis prašo valgyti dažniau, pienas būna skystesnis. Taip pat pieno sudėtis kinta ir maitinimo metu, pradžioje pienas teka greičiau ir yra skystas, o maitinimo pabaigoje, pasisotinimui skirtas pienas yra riebus ir sunkiau ištraukiamas.
Motinos pieno nauda ir mokslinių tyrimų statistika
Atlikus daugybę mokslinių tyrimų motinos pienas pripažintas ne tik maistu, bet ir vaistu bei puikia profilaktine priemone, apsaugančia nuo daugybės ligų.
- Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad motios pienu žindyti kūdikiai, lyginant su nežindytais, 2 kartus rečiau sirgo ausies uždegimu ir 5 kartus rečiau sirgo šlapimo takų infekcijomis.
- Motinos pienu žindytiems kūdikiams rečiau pasireiškia:
– įvairios alergijos,
– atopinis dermatitas,
– egzema,
– kvėpavimo takų infekcijos,
– virškinamojo trakto ligos,
– astma.
- Nemaitinti motinos pienu kūdikiai net 3 kartus dažniau miršta nuo staigios kūdikių mirties sindromo.
- Motinos pienas turi įtakos ir svorio augimui. 80 % motinos pienu žindomų 3 mėn. kūdikių ir tik 43 % pienu nežindomų vaikų yra normalaus svorio.
- Suaugusieji, kurie buvo maitinti motinos pienu, yra mažiau linkę į nutukimą ir diabetą; taip pat turi mažesnę riziką sirgti širdies ligomis ar turėti padidėjusį kraujo spaudimą.
- Pienu žindyti vaikai pasižymi aukštesniu intelekto koeficientu, jie rečiau turi psichologinių, elgesio ar mokymosi problemų, vaiko raida būna sklandesnė.
- Motinos pienu žindyti vaikai turi sveikesnius pieninius dantis.
Taigi, nors žindyti kūdikį krūtimi ar nežindyti – mamos pasirinkimas, kiekviena mama turėtų rimtai pagalvoti prieš priimdama sprendimą. Be jau minėtų motinos pienu žindymo privalumų, maitinimas motinos pienu yra natūralus, paprastas ir pigus būdas suteikti savo kūdikiui reikalingiausių medžiagų. O maitinančios mamos teigia, kad toks glaudus ryšys su savo mažyliu ir jausmas, kad esi žmogus, galintis užtikrinti svarbiausius jo poreikius, – nepakartojamas.
Taip pat skaitykite:
Žindymo sunkumai. Užkirskime kelią mastitui »
Vaiko protinė raida »
Masažas – puikus būdas nuraminti savo kūdikį »
Kodėl reikia skiepyti naujagimius? »
Motinos pienas yra pats pačiausias mažyliui, tad kuo įmanoma ilgiau maitins mamytė tuo geriau. Tiek pliusų išvardinta, kiekviena turi tai žinoti. Daugiau apie motinos pieną