„Jau pakenkiau savo kūnui, tad nebėra prasmės mesti rūkyti. Vis tiek sveikas nebebūsiu“, – taip dažnai galvoja rūkantys žmonės, o ypač tie, kurie rūko daug metų. Tačiau jie klysta. Tyrimai atskleidė, kad pagerėjusia sveikata ir ilgesne gyvenimo trukme džiaugiasi net ir tie, kurie šio įpročio atsikratė po kelių rūkymo dešimtmečių. Žmogaus organizmas turi neįtikėtiną savybę atsinaujinti, todėl tabako sukelta žala pradedama šalinti jau pirmosiomis dienomis po metimo rūkyti, o po dešimties metų buvusio rūkoriaus organizmas beveik niekuo nesiskiria nuo niekada nerūkiusio žmogaus. Šiame straipsnyje siūlome plačiau paskaityti apie tai, kaip metus rūkyti atsistato žmogaus organizmas.
„... žmonės, kurie meta rūkyti dar nesulaukę penkiasdešimties, riziką mirti per artimiausius penkiolika metų sumažina per pusę.“Pirmoji diena. Padidėja deguonies kiekis kraujyje. Tik metus rūkyti iš karto pradeda mažėti žalingo anglies monoksido kiekis kraujyje ir jau po 8 valandų jis tampa normalus. Praėjus vos 12 valandų po paskutinės cigaretės iki normalaus lygio padidėja ir deguonies kiekis kraujyje. Tai leidžia visas organizmo ląsteles geriau aprūpinti joms reikalingu deguonimi.
Antroji diena. Pradeda gerėti uoslė ir skonio suvokimas. Jau antrąją parą pradeda regeneruoti nervinės skaidulos, kurios buvo pažeistos cigarečių dūmuose esančių medžiagų. Dėl to pamažu ima gerėti uoslė ir skonis, tad galėsite mėgautis stipriau jaučiamu maisto skoniu.
Trečioji diena. Ima gerėti plaučių veikla. Dauguma metusiųjų rūkyti jau po trijų dienų pastebi, kad kvėpuoti darosi lengviau. Taip yra dėl to, kad atsipalaiduoja spazmuotos bronchiolės ir oras lengviau patenka į plaučius. Vis dėlto, nors kvėpavimas palengvėja jau po kelių dienų, tai nereiškia, kad plaučių funkcija pilnai atsistatė. Turi praeiti gerokai daugiau laiko, kad plaučiai imtų normaliai funkcionuoti.
Po kelių savaičių pagerėja burnos higiena. Jau po kelių dienų pagerėja kvapas iš burnos ir dantys darosi baltesni. Nerūkant sumažėja vitamino C poreikis, tad didesnė jo dalis gali būti naudojama palaikyti gerai dantenų būklei (dėl to sumažėja dantų iškritimo rizika).
Po kelių mėnesių sumažėja infekcijų rizika ir pagerėja plaučių funkcija. Mūsų kvėpavimo takai yra iškloti virpamuoju epiteliu, kurio paviršius nusėtas virpamaisiais plaukeliais. Judėdami jie padeda pašalinti į kvėpavimo takus patekusias dulkes, mikrobus ar susidariusias gleives, tačiau dėl rūkymo šie plaukeliai nunyksta, todėl rūkantys žmonės tampa imlūs infekcijoms. Metus rūkyti jau po kelių savaičių plaukeliai pradeda ataugti ir organizmas vėl gali apsiginti nuo mikrobų. Maždaug po pusmečio dauguma metusiųjų rūkyti pastebi, kad jie nebeskrepliuoja ir gerokai mažiau kosėja. Taip pat jie lengviau pakelia fizinį krūvį.
Po kelių metų pagerėja kraujotaka ir mažėja plaučių vėžio rizika. Dėl sumažėjusio kraujospūdžio ir kitų priežasčių mažėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, tokiomis kaip insultas ar miokardo infarktas. Po penkių nerūkymo metų rizika patirti insultą tampa tokia pat, kaip niekada nerūkiusio žmogaus. Pagerėjus kraujo cirkuliacijai organizme mažėja šių sunkių ligų rizika, taip pat krauju geriau aprūpinami periferiniai organai. Tad metus rūkyti galima išvengti erekcijos sutrikimų, nuolatinio kojų ir rankų šalimo. Kai nustojate rūkyti, kenksmingos medžiagos nebepatenka į plaučius, todėl iškart pradeda mažėti rizika susirgti plaučių vėžiu, o per penkerius metus ši rizika sumažėja perpus.
Ilgalaikė nauda. Ilgesnė gyvenimo trukmė ir geresnė gyvenimo kokybė. Rūkymas didina ne tik plaučių, bet ir daugelio kitų vėžių riziką: kasos, gimdos kaklelio, šlapimo pūslės, inkstų, stemplės, skrandžio ir kitų. Metus rūkyti iš organizmo pamažu šalinasi kancerogenai, todėl rizika susirgti šiomis ligomis mažėja. Praėjus 10 metų po metimo rūkyti, rizika susirgti daugumos lokalizacijų vėžiu yra tokia pati, kaip niekada nerūkiusio žmogaus. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad žmonės, kurie meta rūkyti dar nesulaukę penkiasdešimties, riziką mirti per artimiausius penkiolika metų sumažina per pusę. Ne mažiau svarbi ir pagerėjusi gyvenimo kokybė. Vyresniame amžiuje rytinis kosulys, skrepliavimas ir dusulys – dažni beveik kiekvieno rūkaliaus palydovai, tačiau metus rūkyti viso to galima išvengti.
Akivaizdu, kad atsikratyti šio žalingo įpročio niekada nevėlu, o teigiamą poveikį pajusite labai greitai. Metę rūkyti būsite ne tik sveikesni, bet ir patrauklesni – tai padės atsikratyti blogo burnos kvapo, drabužiai ir plaukai nebesmirdės rūkalais, dantys bus baltesni, o oda atrodys skaistesnė. Galiausiai, sutaupysite nemažą sumą pinigų, tad metę rūkyti laimėsite visomis prasmėmis.