Įsivaizduokite, kad vieną rytą atsikeliate ir ant rankų ar liemens randate keistai atrodančią 2–10 cm pločio dėmę. Išsigandę klausiate artimųjų, kas tai galėtų būti, ir išgirstate įvairiausių atsakymų: odos grybelis, dermatitas, erkės įkandimas, odos egzema…Visgi kartais susergama mažai kam žinoma odos liga, vadinama rožine dedervine. Kaip ją atpažinti ir nesumaišyti su kitais odos susirgimais?
„Dažniausiai rožine dedervine serga 10–35 metų amžiaus žmonės. Retais atvejais rožinė dedervinė yra linkusi kartotis...‟ Paprastai rožinė dedervinė pasireiškia vienos apvalios dėmės bėrimu, vadinamąja „motinine dėme‟, kuri būna 2–10 cm pločio, rožinės spalvos, sausu, iškiliu paviršiumi. Ši dėmė dažniausiai atsiranda ant pilvo, liemens, nugaros, rankos ar kojos. Po keleto dienų ar savaičių pradeda atsirasti daugiau mažesnių 1–2 cm dydžio apvalių dėmių minėtose kūno vietose.
Nugaroje esantys bėrimai dažniausiai išsidėsto „kalėdų eglutės‟ forma. Dauguma atvejų rožinės dedervinės bėrimas yra niežtintis. Netipiniais atvejais rožinė dedervinė gali pasireikšti ir kitų formų bėrimais. Mažiems vaikams ir nėščiosioms gali atsirasti „suapvalintos auselės‟ bėrimas, naujagimiams rožinė dedervinė gali pasireikšti bėrimu pūslelėmis.
Prieš atsirandant bėrimui žmogus gali jausti šiuos simptomus:
- nuovargį,
- galvos skausmą,
- apetito trūkumą,
- pykinimą,
- gerklės skausmą.
Dažniausiai rožine dedervine serga 10–35 metų amžiaus žmonės. Retais atvejais rožinė dedervinė yra linkusi kartotis, liga dažniausiai užklumpa šaltuoju metų laiku – rudenį ar žiemą. Didesnę tikimybę susirgti šia liga turi žmonės, kurie serga atopiniu dermatitu ar turi paprastųjų spuogų. Labiau sunerimti turėtų nėščios moterys: pastebėta, jog sergant rožine dedervine yra didesnė persileidimo tikimybė, ypač jei šia liga susergama per pirmąsias 15 nėštumo savaičių.
Rožinės dedervinės gydymas
Dažniausiai rožinė dedervinė diagnozuojama įvertinus bėrimo vaizdą, ištyrus ir atmetus kitas galimas odos ligas. Net neskiriant jokio gydymo rožinė dedervinė dažniausiai praeina per 6–8 savaites. Dažniausiai rožinė dedervinė gydoma simptomiškai, malšinant odos sausumą ir niežėjimą.
Esant sunkesnėms ligoms formoms, kai niežėjimas itin stiprus ir bėrimas nepraeina per 6–8 savaites, gydytojas gali skirti odos tepalų, kurių sudėtyje yra antihistamininių medžiagų ar gliukokortikoidų. Pastebėta, kad buvimas saulėje taip pat greitina rožinės dedervinės gijimą.
Patarimai, mažinantys ligos sukeltą niežėjimą
- Vėsuma ir drėgmė. Išbertas vietas stenkitės laikyti kuo vėsiau ir drėgniau: ant išbertų odos plotų uždėkite ir palaikykite vandeniu sudrėkintą plaušinę ar rankšluostį.
- Vėsus vanduo. Prauskitės duše kiek įmanoma vėsesniu vandeniu.
- Avižinių dribsnių kompresai. Galite pabandyti daryti avižinių dribsnių kompresus. Susukite saują avižinių dribsnių į medvilninį audinį, sudrėkinkite ir uždėkite ant išbertų odos vietų.
- Jautriai odai skirtos prausimosi priemonės. Naudokite kuo mažiau odą dirginančių ir sausinančių medžiagų. Prausimuisi tinkamiausios švelnios, neutralaus pH prausimosi priemonės.
- Natūralių audinių drabužiai. Arčiausiai kūno stenkitės dėvėti medvilninius ir šilkinius rūbus, venkite odos kontakto su vilnoniais ir akriliniais audiniais.
- Odos drėkinimas. Naudokite odą drėkinančius losjonus ir kremus.
Iki šiol nėra tiksliai žinoma, kas sukelia rožinę dedervinę. Žinoma tik tiek, kad tai ko gero nėra alerginė reakcija, grybelinis, virusinis ar bakterinis susirgimas. Spėjama, kad ligą gali provokuoti tam tikrų vaistų vartojimas ir stresas.
Rožinė dedervinė nėra pavojinga liga ‒ per keletą savaičių net ir be jokio gydymo šios ligos simptomai gali visiškai išnykti. Vis dėlto rožinė dedervinė gali būti supainiota su kitomis odos ligomis, tokiomis kaip odos grybelis, egzema ar psoriazė (žvynelinė). Kiekvienu atveju šių ligų gydymas skiriasi, tad pasirodžius bet kokio tipo naujam, nežinomam bėrimui, turėtumėte kreiptis į savo šeimos gydytoją.
1. Negalima trinti, net ir maudantis muilą arba kremą reikia tapšnoti
2. Vėsus vanduo maudantis
3. SOLIARIUMAS dažnai, po nedaug
4. Bioderma kremas aknei gydyti (balta su žaliais pakuotė)
5. Negalima prakaituoti (patikėkit)
6. Šampūnas nuo pleiskanų vietoj dušo želė (džiovina spuogus)
7. Medvilniniai, palaidi rūbai (net liemenėlės venkite)
8. Daug vandens, vitaminų, sulčių – valykite ir stiprinkite organizmą
buvau pas dermatologę, bet jos tepaliukas nieko nepadėjo:
Sėkmės! Beje po to kai išgysite, saugokitės peršalimų ir bakterijų , nes būsite daug lengviau užkrečiamos