Kokios dažniausios vaikų akių ligos ir kaip jų išvengti?

Spalio 07, 2014 | Aurika Kolpakovaitė
+11
+12 -1

Sulaukus mažylio, tėvelius užgriūna daugybė klausimų, susijusių su naujojo šeimos nario sveikata. Todėl artimieji ne tik skaito straipsnius, knygas, domisi sveiko vaikelio auginimu, bet ir mina gydytojų slenksčius, atlieka įvairius patikrinimus. Anksčiau ką tik gimusiems kūdikiams akių patikra būdavo privaloma, tačiau pasikeitus tvarkai po sklandaus gimdymo kūdikių akys specialiai nėra tikrinamos. „MedGuru.lt“ žurnalistė Aurika su mama Julija ir jos sūneliu Žygimantu apsilankė „Žiūros“ kabinete ir apie akių ligas pasikalbėjo su gydytoja Irena Laurinavičiene. 

Kad akis labai svarbus jutimas – niekas neabejoja. Bet ar visi tėveliai žino, kaip ir kada rūpintis mažųjų akytėmis? Kartu su mamyte Julija ir jos vienuolikos mėnesių sūneliu Žygimantu apsilankėme pas akių ligų gydytoją-mikrochirurgę Ireną Laurinavičienę. Gydytoja mielai sutiko atsakyti į mums rūpimus klausimus ir atlikti Žygimanto akių apžiūrą. 

Irena Laurinavičienė, akių ligų gydytoja-mikrochirurgėTaigi pirmiausia klausiame gydytojos, kokie dažniausi vaikų akių sutrikimai ir kas juos sukelia? 

Dažniausiai pasitaikantys vaikų akių sutrikimai yra refrakcijos ydos – trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas. Naujagimiams būdingas dakriocistitas – ašarų maišelio uždegimas. Kai kurių kūdikių ašarų kanalas nėra visiškai išsivystęs, o tai reiškia, kad jis nepakankamai atsidaręs. Dėl to susidaro ašarų stazė, akytės ašaroja, ašarose kaupiasi mikrobai – vystosi uždegimas. Kūdikiui augant neretai kanalėlis atsidaro ir uždegimas praeina. Tačiau jeigu taip neatsitinka, reikia zonduoti ašarų kanalą. 

Vis dėlto ne visada vaikų akių problemas sukelia itin rimtos priežastys. Kartais pakanka parausti vaikelio gerklei ar susloguoti mažyliui, kad pasireikštų akių uždegimas. Šiais laikais vis daugėja alergiškų žmonių, todėl alerginės reakcijos, sukeliančios akių uždegimą, taip pat nėra retos. 

Nuo kada ir kaip dažnai vaikams reikia tikrinti akis? 

Jei nėra jokių problemų – akys nepūliuoja, nerausta, nežvairuoja ir tėvams atrodo, kad vaikelis mato gerai, tuomet pirmą kartą apsilankyti pas oftalmologą rekomenduojama sulaukus vienerių metų. Vėlesni vizitai pas akių gydytoją turėtų įvykti vaikeliui sulaukus trejų ir šešerių metų, o pradėjus lankyti mokyklą, reikėtų gydytojai pasirodyti kasmet. 

Julija su mažuoju Žygimantu skuba sėstis į paciento kėdę – tuoj bus tikrinamos berniuko akys. Gydytoja kelių žingsnių atstumu atsistoja priešais mažąjį pacientą ir įdomiu, keistus garsus leidžiančiu aparatu nusitaiko į Žygimanto akis. 

Vaikų akių tikrinimas specialiu aparatu

Kompiuteriui iš karto nepavyksta užfiksuoti Žygimanto akių. Susitelkti ir žiūrėti į vieną tašką nėra taip paprasta, juolab kad prieš kelias dienas Žygimantas turėjo šiek tiek temperatūros – et, tie dygstantys dantukai! Šiuo aparatu padarytoje nuotraukoje kompiuterio ekrane bus matyti, ar nėra nerimą keliančių refrakcijos (akies laužiamosios galios) pakitimų, ar nereikia akinių. 

Pagaliau pavyko pagauti Žygimanto akis! Džiaugiamės, kad berniukui akinių kol kas tikrai nereikia. Gydytoja pastebėjo, kad Žygimanto dešinės akies cilindras šiek tiek didesnis. Nors šis pakitimas nėra didelis ir kol kas nekelia nerimo, tačiau antrą kartą pas akių gydytoją Žygimantas turėtų apsilankyti ne trejų, bet vienerių metų. 

Akių tikrinimo aparatą gydytoja padeda į šalį ir kartu su Žygimantu persikelia į kitą kėdę, kur gydytoja atlieka dar vieną patikrą, šįkart nenaudodama jokių cypiančių prietaisų.  

Toliau kalbiname gydytoją ir norime sužinoti, kokie signalai gali rodyti, kad reikia apsilankyti pas oftalmologą anksčiau negu numatyta? 

Jeigu pastebima vaiko regos sutrikimų anksčiau numatyto vizito, pas gydytoją apsilankyti reikia nedelsiant. Požymiai, kad kažkas negerai su rega, gali būti įvairūs: 

  • mažylis dažnai trina akis,
  • jos rausta, žvairuoja,
  • žiūrėdamas į tolėliau esantį objektą vaikas prieina arčiau, primerkia akis, pakreipia galvytę į vieną pusę. 
1 2
+11
+12 -1
  • Oftalmologija (akių klinikos)
  • Oftalmologai
  • Astigmatizmas
  • Akių ligos
  • Toliaregystė
  • Trumparegystė
  • Dakriocistitas
  • Regėjimas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *