Kasmet plaučių uždegimas nusineša milijonus vaikų ir suaugusiųjų gyvybių. Užsikrėtus šia liga pirmieji požymiai pasireiškia 1–3 dieną (kartais tik praėjus 7–10 dienų). Plaučių uždegimas pavojingiausias vyresnio amžiaus žmonėms ir vaikams iki 3 metų. Nuo plaučių uždegimo nėra apsaugotas nė vienas, todėl ypač svarbu žinoti, kaip šia liga susergama ir kaip atpažinti pagrindinius simptomus. O ar žinote, ką reikėtų daryti susidūrus su plaučių uždegimu be temperatūros?
Kas yra plaučių uždegimas?
Plaučių uždegimas, arba pneumonija, yra infekcinė plaučių audinio liga, kurią sukelia įvairios bakterijos ir virusai. Liga pažeidžia plaučių alveoles, jos prisipildo uždegiminio skysčio arba pūlių ir nebegali atlikti savo funkcijų. Dažniausiai pneumonija suserga tie, kurių organizmas yra silpnas: vaikai, senyvo amžiaus žmonės, taip pat sergantys kitomis kvėpavimo sistemos ligomis.
Kokie yra plaučių uždegimo požymiai?
Plaučių uždegimo simptomai priklauso nuo ligos sukėlėjų. Bakterijų sukelta liga pasireiškia kitaip nei virusų sukelta liga. Be to, sveikiems jauniems žmonėms liga pasireiškia kitaip nei tiems, kurių imuninė sistema yra nusilpusi. Dėl to vieniems labai lengva nustatyti plaučių uždegimo simptomus, o kitiems tai padaryti daug sunkiau.
„Lietuvoje per 2012 metus užregistruoti beveik 40 tūkstančių naujų šios ligos atvejų. Tad turint omenyje ligos pavojingumą ir dažnumą, atpažinti plaučių uždegimą turėtų mokėti kiekvienas.“ Plačiau apie ligą skaitykite čia: |
Jaunam ir pakankamai sveikam pacientui plaučių uždegimą, sukeltą bakterijų, atpažinti nesunku. Dažniausiai uždegimas prasideda jau sergant kita viršutinių kvėpavimo takų infekcija (peršalimu arba gripu). Ligonio būklė staiga pradeda sparčiai blogėti ir išryškėja šie plaučių uždegimo požymiai:
- staiga pakyla kūno temperatūra, ji gali siekti net 40 °C;
- krečia drebulys;
- blogėja bendra būklė, ligoniui būna labai silpna, trūksta jėgų atsikelti iš lovos;
- atsiranda kosulys, dažniausiai ligonis atkosi žalsvus ar rusvus skreplius (jie gali būti su kraujo priemaišomis);
- pradeda trūkti oro, kvėpavimas tampa greitas ir paviršutiniškas;
- pradeda durti krūtinę (skausmas sustiprėja kosint arba įkvepiant);
- gali atsirasti pykinimas ir vėmimas.
Vyresnio amžiaus pacientų plaučių uždegimo požymiai gali būti kitokie. Dažniausiai jiems pasireiškia mažiau simptomų ir jie būna silpnesni, pavyzdžiui, temperatūra gali nepakilti arba pakilti tik truputį. Vyresnius pacientus neretai kankina kosulys, bet jie paprastai neatkosėja skreplių. Kartais pagrindinis plaučių uždegimo simptomas būna pakitusi psichinė būklė – ligoniai būna sumišę, sunkiau orientuojasi aplinkoje.
Plaučių uždegimas, kurį sukelia virusai, dažniausiai būna švelnesnis. Ligos pradžioje kankina sausas kosulys, o kiti simptomai, būdingi ir bakterijų sukeltai pneumonijai, atsiranda ir vystosi lėtai.
Plaučių uždegimas be temperatūros
Kaip jau buvo minėta, plaučių uždegimas gali pasireikšti ir be aukštos temperatūros (ypač senyvo amžiaus žmonėms); kiti simptomai taip pat gali būti silpnai išreikšti: silpnas krūtinės maudimas ar skausmas, retas kosulys, mažas skrepliavimas (arba jokio), bendras kūno silpnumas, alpulio jausmas.
Ypač sunku pastebėti, jei tokiu plaučių uždegimu suserga kūdikiai ar mažamečiai vaikai. Jei mažylis rėkia, skundžiasi apetitu, sausai kosėja, yra išbalęs, vangus, nenori žaisti, tuomet reikėtų kuo skubiau apsilankyti pas šeimos gydytoją.
Plaučių uždegimas gali klastingai reikštis ir tiems žmonėms, kurie jau serga lėtinėmis kvėpavimo organų ligomis (bronchine astma, lėtine obstrukcine plaučių liga ir kt.), skundžiasi nusilpusiu imunitetu, nuolat patiria stresą, nuvargsta, daug rūko, nesaikingai vartoja alkoholį, buvo neseniai operuoti.
Plaučių uždegimo gydymas
Bakterijų sukeltas plaučių uždegimas gydomas antibiotikais. Dauguma žmonių pagerėjimą jaučia jau po 2–3 dienų, tačiau antibiotikus reikia vartoti bent savaitę. Jei per kelias dienas būklė nepagerėja, gali būti, kad ligą sukėlusi bakterija yra atspari antibiotikams. Tuomet gali būti daromas skreplių pasėlis, kuris padeda nustatyti, kokie antibiotikai geriausiai veikia ligos sukėlėją. Nors dauguma ligonių nuo plaučių uždegimo gydomi ambulatoriškai, kai kuriuos prireikia guldyti į ligoninę. Dažniausiai ligoninėje gydomi senyvo amžiaus žmonės, sergantieji sunkiomis lėtinėmis ligomis arba sunkia plaučių uždegimo forma.
Virusų sukeltas plaučių uždegimas antibiotikais nėra gydomas, nes antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas ligas. Virusine plaučių uždegimo forma sergančiam pacientui rekomenduojama ilsėtis ir gerti daug skysčių, taip pat vartoti vaistus, slopinančius simptomus, kurie itin vargina pacientą.
Kadaise plaučių uždegimas buvo mirtina liga, nusinešdavusi tūkstančių žmonių gyvybes. Nors šiais laikais plaučių uždegimas yra išgydomas, tačiau jis išlieka viena dažniausių mirties priežasčių net ir ekonomiškai išsivysčiusiose Vakarų šalyse. Liga itin pavojinga senyvo amžiaus žmonėms, vaikams bei turintiesiems silpną imunitetą, todėl labai svarbu anksti pastebėti šios klastingos ligos simptomus ir iš karto pradėti gydymą.
Labai naudingas straipsnis kai dabar kaip tik tiek siauteja ivairios bronchines ligos. Saugokimes!!!!
Sveiki visi aš esu Regina simonavičiutė, ir aš prieš dvi dienas pradėjau blogai jaustis, nors ir gerdavau daug skysčių kai aš kosčiu man labai skauda tik vieną plaučio pusę, o kitos pusės ne