Netaisyklingas sąkandis ‒ dažna problema, su kuria susiduria tiek suaugusieji, tiek mažiausi pacientai. Neretai dantų sangrūdos, atsikišę dantukai ar tarpas tarp viršutinių ir apatinių dantų gadina ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukelia raiškaus kalbėjimo, maisto kandimo ir kramtymo funkcijų sutrikimus. Šįkart apsilankėme Kaune įsikūrusioje jaukioje „Lankos klinikoje“ ir pakalbinome gydytoją ortodontę Simoną Rakauskaitę, kuri pasidalijo patirtimi ir atsakė į visus žurnalistės galvoje kirbėjusius klausimus.
Koks sąkandis yra taisyklingas?
Nuolatinių dantų taisyklingas sąkandis ‒ tai taisyklingas pirmųjų nuolatinių dantų ir iltinių dantų kontaktavimas. Jis įvertinamas pagal tam tikrą okliuzijos raktą. Tai specialus kriterijus, kuriuo remiasi gydytojas ortodontas. Be taisyklingo pirmųjų nuolatinių ir iltinių dantų kontaktavimo, itin svarbus ir taisyklingas kandžių santykis, t. y. kai viršutiniai dantys dengia apatinius dantis maždaug apie vieną trečdalį.
Kokie yra netaisyklingo sąkandžio tipai? Kaip jie diagnozuojami?
Pirmiausia nustatoma paciento netaisyklingo sąkandžio priežastis. Netaisyklingas dantų kontaktavimas gali susidaryti dėl skeletinių (žandikaulių) arba dentalinių (dantų ir dantų lankų) anomalijų. Žinoma, sąkandžiui įtakos gali turėti ir šių dviejų priežasčių kombinacija.
Skeletinės prigimties netaisyklingas dantų sukandimas pasireiškia dėl žandikaulių dydžių neatitikimo. Pacientas gali turėti per didelį arba per mažą viršutinį žandikaulį. Gali būti ir atvirkščiai: per didelis arba per mažas apatinis žandikaulis. O kartais gali būti ir taip, kad abu žandikauliai yra per dideli arba per maži.
Žandikaulių dydžiai gali būti normalūs, bet gali susidaryti dentalinės prigimties netaisyklingas dantų sąkandis, kitaip tariant, netaisyklingas dantų santykis.
Pacientui gali išsivystyti tokie dentaliniai nukrypimai:
- gilus dantų sukandimas (viršutiniai priekiniai dantys vertikaliai per daug dengia apatinius);
- atviras dantų sukandimas (sukandus dantis tarp jų išlieka tarpas);
- kryžminis dantų sukandimas (apatiniai dantys gaubia viršutinius);
- pavienių dantų nukrypimai (pavyzdžiui, atsikišęs vienas dantis).
Kokie galimi netaisyklingo sąkandžio gydymo būdai?
Atsižvelgiant į paciento amžių ir netaisyklingo dantų kontaktavimo laipsnį, gali būti taikomi tokie gydymo būdai: išimamais ortodontiniais aparatais (plokštelės, išoriniai tempimo aparatai) ir neišimamais (breketų sistemos, įvairūs žandikaulio plėtimo aparatai). Planuojant sąkandžio korekcijas taip pat svarbu atpažinti situacijas, kuriose galima išsisukti vien taikant ortodontinį gydymą ir kuriose vien ortodonto pagalbos nepakaks.
Jei pacientas turi žandikaulių dydžių neatitikimus, kurių vien dantų tiesinimo sąskaita sutvarkyti neišeina, į pagalbą tenka kviestis ir chirurgą. Svarbu paminėti, kad ortodontinis gydymas kartu su chirurginiu suteikia pacientui ne tik gražią šypseną, bet gali keisti ir paciento profilį.
Tiesinant dantis reikia įvertinti dantų susigrūdimo laipsnį – tai lemia dantų šalinimo reikalingumą. Pašalinus tam tikrus dantis atsiranda vietos kitų dantų išsirikiavimui. Kartais gali būti taikomas tarpdančių prišlifavimas, kurio metu sumažinamas tarpdančių emalio sluoksnis nepakenkiant dantukui ir gaunama vieta dantų tiesinimui.