Naujų tyrimų rezultatai, pristatyti „ENDO 2015“, Endokrinologų draugijos metiniame susitikime San Diege, Kalifornijoje, rodo, kad prarastas vos pusvalandis miego gali turėti ilgalaikių pasekmių kūno svoriui ir medžiagų apykaitai.
Weill Cornell medicinos koledžo Dohoje (Katare) mokslininkai atliko tyrimą su 522 pacientais, kuriems neseniai buvo diagnozuotas antrojo tipo diabetas. Tyrimo pradžioje buvo išmatuota dalyvių ūgis, svoris ir liemens apimtis, paimti jų kraujo mėginiai ir nustatytas jautrumas insulinui. Dalyviai turėjo pildyti miego dienoraščius, iš kurių buvo suskaičiuotos nepakankamo miego dienos.
Tyrimo pradžioje dalyviai, kuriems nepakako miego, buvo 72 proc. labiau nutukę negu dalyviai, kuriems miego netrūko. Per kitus 6 mėnesius paaiškėjo, kad santykis tarp miego stokos, nutukimo ir atsparumo insulinui yra išties reikšmingas. Per kitus 12 mėnesių mokslininkai apskaičiavo, kad kiekvienas prarastas miego pusvalandis susijęs su 17 proc. padidėjusia nutukimo rizika ir 39 proc. padidėjusiu atsparumu insulinui.
Mažiau nei 6 valandas per parą miegantys žmonės ilgainiui prie šio miego trūkumo prisitaiko, jaučiasi gana gerai ir teigia, kad tiek miego jiems užtenka. Plačiau skaitykite: |
„Ankstesni tyrimai parodė, kad trumpa miego trukmė susijusi su nutukimu ir diabetu, mes atradome, kad vos 30 minučių miego trūkumas gali turėti didelį poveikį nutukimui ir atsparumui insulinui“, – sako tyrimo iniciatorius prof. Shahradas Taheris.
Per kitus 12 mėnesių mokslininkai apskaičiavo, kad kiekvienas prarastas miego pusvalandis susijęs su 17 proc. padidėjusia nutukimo rizika ir 39 proc. padidėjusiu atsparumu insulinui.Autoriai ataskaitoje tvirtina, kad ateityje planuojant intervencijas, skirtas kovoti su medžiagų apykaitos ligomis, taip pat reikėtų miegą įvertinti kaip vieną iš veiksnių, darančių įtaką medžiagų apykaitos funkcijai. Be to, jie priduria, kad miego kokybė ir jos gerinimas gali būti pagrindiniai medžiagų apykaitos kontroliavimo tyrimų veiksniai ateityje.
Žmonės dažnai nepakankamai išsimiega darbo dienomis ir mėgina atsigriebti savaitgaliais
Žmonės darbo dienomis dažnai jaučia miego trūkumą, nes socialiniai ir darbo įsipareigojimai neleidžia išsimiegoti, tad mėginama atsigriebti savaitgaliais. Vis dėlto prof. Taheris teigia, kad tyrimų rezultatai patvirtina nuomonę, jog miego trūkumas neigiamai veikia medžiagų apykaitą.