Ne tik odos, bet ir plaukų būklė rodo, ar esate sveiki. Plaukų ląstelės nuolat turi būti aprūpinamos pagrindinėmis maisto medžiagomis. Jei norite, kad Jūsų plaukai ir toliau spindėtų, žvilgėtų ir būtų stiprūs, į savo mitybos racioną įtraukite reikiamą kiekį nurodytų vitaminų ir mineralų.
Baltymai
Kadangi plaukai sudaryti iš baltymų, turite suvartoti jų pakankamai, kad plaukai būtų stiprūs ir sveiki. Jei su maistu gausite nepakankamą kiekį baltymų, didelė tikimybė, kad Jūsų plaukai bus sausi, trapūs ir silpni. Tokia problema kaip plaukų slinkimas rodo, kad baltymų suvartojate ypač mažai. Kad to išvengtumėte, valgykite vištienos, kalakutienos, žuvų, pieno produktų ir kiaušinių. Taip pat nepamirškite vegetariško maisto, pavyzdžiui, riešutų ir sėklų. Visi šie maisto produktai – puikus baltymų šaltinis.
Geležis
Geležis – plaukams labai svarbus mineralas, o jos trūkumas (anemija) yra pagrindinė plaukų slinkimo priežastis. Plaukų folikulams ir šaknims reikiamas maisto medžiagas tiekia kraujas. Kai geležies lygis (serume esantis feritinas) nukrinta žemiau tam tikros ribos, gali pasireikšti anemija. Tai sutrikdo maisto medžiagų tiekimą plaukų folikulams ir turi neigiamą įtaką plaukų augimo ciklui. Dėl šios priežastis plaukai gali pradėti slinkti. Gyvūninės kilmės produktai, tokie kaip raudona mėsa, vištiena ir žuvys, aprūpina organizmą geležimi, kuri biologiškai lengvai įsisavinama. Vegetarai geležies atsargas gali padidinti valgydami lęšius, špinatus ir kitas žalios spalvos lapines daržoves, pavyzdžiui, brokolius, lapinius kopūstus ir įvairius žalumynus.
Vitaminas C
Vitaminas C padeda įsisavinti geležį. Dėl šios priežasties patartina maisto produktus, kuriuose gausu šio vitamino, vartoti kartu su geležies turinčiu maistu. Vitaminas C taip pat veikia kaip antioksidantas, taigi organizmas jį lengvai įsisavina. Puikus šio vitamino šaltinis yra juodieji serbentai, mėlynės, brokoliai, gvajavos, kiviai, apelsinai, papajos, braškės ir saldžiosios bulvės. Vitaminas C taip pat prisideda prie kolageno, stiprinančio kapiliarus, gamybos. Kapiliarais maistingosios medžiagos patenka į plauko kamieną.
Gyvūninės kilmės produktai, tokie kaip raudona mėsa, vištiena ir žuvys, aprūpina organizmą geležimi, kuri biologiškai lengvai įsisavinama.Omega 3
Omega 3 riebalų rūgštys – svarbi mūsų organizmui medžiaga, kurios jis pats pasigaminti negali, taigi šių rūgščių turi gauti su maistu. Mūsų organizme omega 3 yra galvos odą sudarančiose ląstelėse. Jos suteikia reikalingų aliejų, kurie drėkina galvos odą ir plaukus. Norėdami gauti omega 3 riebalų rūgščių, valgykite riebių žuvų, pavyzdžiui, lašišų, silkių, sardinių, upėtakių, skumbrių, ir augalinės kilmės produktų, tokių kaip avokadai, moliūgų sėklos ir graikiniai riešutai.
Vitaminas A
Vitaminas A reikalingas sebumo gamybai. Sebumas – odos riebalai, kuriuos išskiria plaukų riebalų liaukos ir kurie veikia kaip natūralus kondicionierius, užtikrinantis sveiką galvos odą. Esant sebumo stygiui, gali varginti galvos niežulys, o plaukai pasidaryti sausi. Į savo mitybos racioną įtraukite gyvulinės kilmės produktų ir daug beta karoteno, gaminančio vitaminą A, turinčių geltonos ir oranžinės spalvos daržovių, pavyzdžiui, morkų, moliūgų ir saldžiųjų bulvių.
Cinkas ir selenas
Galvos odos apsaugai užtikrinti taip pat svarbūs ir kiti mineralai, ypač cinkas ir selenas. Jei trūksta cinko, slenka plaukai, o galvos oda tampa sausa ir pleiskanota. Puikus šių mineralų šaltinis – aukštos kokybės dribsniai ir viso grūdo produktai. Taip pat – austrės, jautiena ir kiaušiniai.
„Tai ir puiki odos valymo priemonė – šilto vandens srovė atpalaiduoja kūną ir išplečia odos poras, o šaltas vanduo jas sutraukia.” Plačiau skaitykite: |
Vitaminas E
Saulė gali pažeisti plaukus lygiai taip pat kaip ir odą. Dėl to valgykite pakankamai daug vitamino E turinčių maisto produktų, apsaugančių Jūsų plaukus. Riešutai – tikras maistingųjų medžiagų šaltinis, aprūpinantis organizmą cinku, selenu ir vitaminu E. Būtent dėl to riešutai turėtų tapti Jūsų subalansuotos mitybos dalimi.
Biotinas
Biotinas – vandenyje tirpus B grupės vitaminas. Dėl biotino trūkumo plaukai gali būti trapūs ar pradėti slinkti. Kad gautumėte pakankamai šio vitamino, valgykite viso grūdo maisto produktų, kepenėlių, kiaušinių trinių, gamindami naudokite sojų miltus ir mieles.
Plaukų gydymas natūraliomis priemonėmis
Kas dvi savaites pasidarykite plaukų kaukę, turinčią giliai maitinantį, gydomąjį poveikį. Išplakite kiaušinio trynį ir sumaišykite su trintu avokadu ir pilnu šaukštu medaus. Gautą masę įmasažuokite į švarius drėgnus plaukus, palaikykite 30 minučių ir tada gerai išplaukite.