Virusai pasklinda po biurą vos per kelias valandas

Gruodžio 02, 2015
+5
+5 -0

40–60 proc. bandymo metu naudotų biuro paviršių vos po kelių valandų buvo padengti nekenksmingu virusu. Kambarys, kuriame geriama kava pertraukėlės metu, buvo užkrėstas vienas pirmųjų.

Darbo vietoje mikrobai gali plisti itin greitai. Valydami ir dezinfekuodami paviršius sumažinsite mikrobų antplūdį ir užtikrinsite sveiką aplinką biure.

Laikydamiesi atokiau nuo sergančių bendradarbių galite ir neišvengti kontakto su mikrobais. Naujo tyrimo rezultatai rodo, kad kai kurie virusai greitai pasklinda po biurus bei kitus pastatus ir per kelias valandas užkrečia daug paviršių.

"Biure pirmoji užkrėsta vieta buvo kavos pertraukėlių kambarys"

Tyrimo metu mokslininkai ant vieno ar dviejų paviršių, pavyzdžiui, durų rankenos ar stalo viršaus, biure, viešbučio kambariuose ir sveikatos priežiūros įstaigoje, padėjo viruso mėginių. Jie naudojo virusą, vadinamą bakteriofagu MS-2, kuris yra nekenksmingas žmonėms, tačiau savo sandara ir forma labai panašus į žmogaus norovirusą, kuris yra itin užkrečiamas ir sukelia viduriavimą bei vėmimą. Kitaip tariant, tyrėjams pavyko nustatyti, kaip norovirusas galėtų plisti pastatuose naudojant nekenksmingą virusą.

Per dieną mokslininkai paėmė 60–100 paviršių mėginių, įskaitant tokių vietų kaip šviestuvų jungikliai, lovų turėklai, stalo paviršiai, kavinukų rankenos, maišytuvų rankenos, durų rankenos, telefonai ir kompiuterinė technika.

Po 2–4 valandų 40–60 proc. paviršių buvo užkrėsti virusu, sakė vienas tyrimo autorių Čarlzas Gerba (Charles Gerba), Arizonos universiteto mikrobiologas. Biure pirmoji užkrėsta vieta buvo kavos pertraukėlių kambarys, pridūrė jis.

Viešbučiuose virusas keliavo po valomus kambarius. Jei gretimame kambaryje kažkas kosėja, kitą naktį virusas jau gali būti atkeliavęs pas jus, rašė tyrėjas el. laiške svetainei „LiveScience“. Nors tyrimo metu buvo naudojamas tik bakteriofagas MS-2, šis virusas plinta panašiai kaip norovirusas ir gripo virusas, pažymėjo Č. Gerba.

Keičiantis metų laikams, tai šąlant, tai šylant orams, dažnas susimąsto, ar šįkart pavyks išvengti rūpesčių dėl pakilusios temperatūros, kosulio ar kitų peršalimo simptomų. Vaistinėse siūloma gausybė profilaktikos priemonių, tačiau jos reikalauja finansinių investicijų. Vis dėlto nuo peršalimo galite apsisaugoti ir natūraliomis priemonėmis. Pakanka žinoti vos kelis faktus apie peršalimo ligų profilaktiką ir laikytis keleto įpročių kasdieniame gyvenime. Pradedam!

Plačiau:

5 paprasti patarimai, kaip išvengti peršalimo

Antroje tyrimo dalyje valytojams ir darbuotojams buvo išdalytos dezinfekuojamosios servetėlės su ketvirtinio amonio junginiais (QUAT),kuriomis dažnai liečiami paviršiai buvo valomi maždaug kartą per dieną. Šios dezinfekavimo priemonės ir tinkama rankų higiena sumažino viruso sklaidą 80–99 proc., sakė Č. Gerba.

Yra 60 skirtingų QUAT paremtų dezinfekavimo priemonių, patvirtintų JAV aplinkos apsaugos agentūros kaip veiksmingų prieš norovirusą, pridūrė jis. QUAT dezinfekavimo priemonės yra plačiausiai naudojamos, teigė mokslininkas. QUAT paremta dezinfekavimo priemonė, naikinanti norovirusą, taip pat bus veiksminga ir prieš gripo virusą, informavo mikrobiologas. Jei ant etiketės pamatėte ilgą chemikalo pavadinimą, prasidedantį „alkil“ arba užsibaigiantį „chloridas“, dažniausiai tokia dezinfekavimo priemonė bus QUAT, sakė jis. „Rezultatai rodo, kad virusai greitai užkrečia pastatų viduje esančius paviršius ir kad paprastais veiksmais galima sumažinti jų paplitimą“, – pasakojo Č. Gerba.

Norint apsisaugoti nuo noroviruso, ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja plautis rankas pasinaudojus tualetu ir prieš valgant ar ruošiant maistą. Taip pat ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja susirgus asmeniui valyti paviršius atskiestu balikliu su chloru ar kita dezinfekavimo priemone.

Tyrimo rezultatai buvo pristatyti rugsėjo 8 d. antimikrobinių medžiagų ir chemoterapijos tarpmokslinės konferencijos (ICAAC) metu Vašingtone, Kolumbijos apygardoje.

+5
+5 -0
  • Gripas
  • Sausas kosulys
  • Ausų-Nosies-Gerklės ligos
  • Kosulys
  • Žarnyno mikroflora

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *