Kodėl nustoja kristi svoris? Atsakymas tiesiai iš trenerio lūpų

Rugpjūčio 17, 2017 | L.Rimgailė
+11
+11 -0

Jei Jums būna dienų, kuomet sporto salėje liejate devintą prakaitą, atsisakote net pačių didžiausių gyvenimo malonumų – saldaus šokolado plytelės ar raudonos vyno taurės, tačiau organizmas vis tiek neįvertina visų tokių Jūsų didžiulių pastangų, svoris nekrenta, jis  – stabilizavosi, tuomet verta paskaityti šį interviu.

Treneris Simonas Stoškus padeda rasti atsakymą į šį, gana sudėtingą klausimą, – tai kodėl gi kartais tas svoris ima ir nustoja kristi?

Simonai, mano asmeninė patirtis rodo, jog jau ilgą laiką sportuoju, bet svoris nustojo kristi. Ar tai gali būti dėl to, jog organizmas užsiteršęs ir jį reikia pravalyti? Gal badas, iškrovos dienos ar dietos padėtų?

Tai nulemia ir įtakoja keletas esminių veiksnių. Nustatyti priežastį galima pasitelkus papildomą informaciją, atsakius į tokius klausimus: kiek laiko sportuojate reguliariai? Ar sportuojate sporto klube, ar bėgiojate? Ar sportuojate kitą sporto šaką? Ar laikotės dietos laikotės šiuo metu? O gal laikėtės prieš tai? Jei taip, koks dietos principas? Jei nesilaikėte ir nesilaikote dietos, ar stengiatės valgyti subalansuotai? Atsakymai į pateiktus klausimus padės nustatyti priežastis ir esminius veiksnius, kodėl svoris nustojo kristi. Organizmo išvalymas ir badavimas neturi reikšmės ir tokie metodai yra nepatartini, nerekomenduočiau taikyti tokių metodų.

"Taip, tiesa, taisyklinga mityba lemia net 70-80% bendro rezultato."

Sportuoju jau kelerius metus, į sporto klubą einu 4-5 kartus per savaitę, mano treniruotės tik kardio – bėgimo takelis (ėjimas į kalniuką greitu žingsniu), irklavimo treniruoklis, dviratis – visa tokia treniruotė apie 1 val. trunka, ją darau daugiau dėl bendro tonuso pakėlimo, ne dėl to, jog reikia numesti svorio. Laikiausi dietos, dabar darau organizmo valymą, t.y. vieną dieną per savaitę nieko nevalgau, geriu tik vandenį arba vasaros metu valgau arbūzą. Gal dėl to sulėtėja medžiagų apykaita?

Jūsų kūnas priprato prie krūvio, kitaip sakant – adaptavosi, tad ir svorio kritimas sustojo. Prie viso to dar prisideda ir per ilga treniruotės trukmė (minėjote, jog 1 val. ). Krūvis intensyvus, kardio treniruokliai, tai sukelia organizmui didelį šoką ir svoris nekrenta. Darykite 40-45 min. trukmės treniruotę. Keiskite intensyvumą kas 1-2 min., bėgimo greitį, įkalnės statumą padindinant keletu procentų ir sumažinant kas 2 min., irklavimo greitį keiskite kas 1 min. Prieš sportą valgykite daugiau angliavandenių, iš karto po sporto – porciją greitųjų angliavandenių, 15-20 min. po sporto 30 gr. baltymų, po to vartoti minimaliai angliavandenių ir 1,3 gr. – 1.7 gr./kg  baltymų.

Tonusui pakelti reikia pratimų su hanteliais ir štangutėmis, bei savo kūno svoriu, TRX virvės taip pat tinka, kardio treniruokliai norimo tonuso nesuteiks. Kodėl hanteliukų ir pratimų su savo svoriu nebandote naudoti? Trūksta žinių? Bijote prisidaryti bėdos ar suklysti?

Taip, manau, jog dėl to, kad trūksta žinių… Žinot, kadais turėjau vieną „DEMO” pamokėlę su asmeniniu treneriu, tai po to karto bijau net pagalvoti, man sportas turi būti malonumas, o ne kankynė… Tada buvo tikra kankynė, gal dėl to ta baimė atsirado… Dėl svorių kėlimų pasitikiu tik TRX diržais, nes tada tiksliai žinau, kad nepatirsiu traumų, raumenų patempimų, pvz. elementariai darant atsilenkimo pratimus su svoriais gali stipriai nugara nukentėti… Jei netaisyklingai svoriai parenkami… Beje, nuo sėdimo darbo buvo atsiradęs nugaros skausmas. Sportas padėjo atsikratyti tų nemalonių nugaros apačios skausmų… Ypač sportas su TRX diržais padarė teigiamą įtaką. Ar tikrai sportas gali padėti tiems, kurie kenčia nuo nugaros skausmų?

Taip, nugaros skausmams sportas yra numeris 1, kol nėra dar didelių bėdų. Su sportu susitvarkius ir palaikant nugaros raumenų tonusą, reguliariai ir teisingai treniruojant nugaros raumenis nugaros skausmas neturėtų varginti.

Prieš pradėdami naują rubriką, kurioje rasite naudingos informacijos apie bėgimą, norime pristatyti Aurimą Pocių – sveikos ir aktyvios gyvensenos entuziastą, „MedGuru“ komandos narį. Aurimas gali pasigirti nemenkais pasiekimais: dvidešimt šešerių metų vaikinas pėsčiomis perėjo Ispaniją, Portugaliją ir Lietuvą!

Plačiau:

Aurimas Pocius: „Tikram bėgikui nebaisus nei lietus, nei šaltis“

Ką daryti tuomet, kai ant klubų šonų nuo sporto atsiranda ne itin patrauklios duobutės? Ar galima jas būtų pašalinti sporto pagalba? Gyventi netrukdo, bet estetiškai negražu…

Duobutės sutvarkomos su keletu pratimų, naudojant lengvus svorius, yra nemažai pratimų, kurie skirti tokioms klubų duobutėms koreguoti ir jie labai efektyvūs.  

O ką manote apie taip vadinamas „Cheat days“ (liet. „sukčiavimo dienos“), kai per savaitę bent vieną dieną gali sau leisti valgyti ką nori?

„Cheat days“ veikia tuomet, kai yra griežta savaitės rutina, griežta mityba, tada „cheat days“ veikia visapusiškai, kitu atveju ji neveiks. Kaip atrodo jūsų mityba?

Šiandienos mano mityba atrodė taip: pusryčiai – kavos puodelis su sumuštiniu su juoda duona, avokadu ir lašiša, olandiškas sūris, priešpiečiai – ananaso skiltelės arba bananas, riešutų sauja, pietūs – salotos su „thousand island“ padažu, vakarienė – koldūnai. Negerai, bet labai mėgstu… Faktas, jog reikėtų apkeisti pietus su vakariene vietomis, bet kai vyras iš darbo grįžta, tai gerai ir jam valgyti šiltą maistą, o ne salotas… iškrovos diena yra trečiadieniais.

Pusryčiai – neblogai, sūris netinka su lašiša, priešpiečiai – gerai, pietūs – per silpni! Vakarienė – negera. O pavakariai kur? Pusryčiai jei sporto diena, turi skirtis, reikia daugiau angliavandenių.

Visada, kuomet norima numesti vieną ar kitą nereikalingą kilogramą, verta pagalvoti apie individualios mitybos planą, sudarytą pagal Jūsų mitybos įpročius, dienos ritmą, sporto dienas ir krūvį, kraujo grupę, turimas alergijas ir nemėgstamus produktus, bei sekmadienį turint „cheat meal“, kuris yra puiki atgaiva kūnui ir sielai.

Mitybos planą turėjau iš vienos knygos, bet problema tame, kad man labai sunku laikytis to griežto mitybos rėžimo – įprasti reguliariai ir laiku valgyti… Nekontroliuoju savo valgymų. Pvz. po priešpiečių jei suvalgau bananą, pakyla glikeminis indeksas ir noriu dar kažko… Tada valgau riešutus, džiovintus vaisius, kurie yra sveiki, bet ganėtinai kaloringi.

Viskas išsprendžiama, kada laikomasi individualaus mitybos plano. Knygoje yra pateikiamas bendras pavyzdys, ne asmeniškai Jums sudarytas, tai štai ir susidūrėte su kontrolės problema, ritmo išlaikymu. Mityba turi būti pagal Jus, Jūsų ritmu, tada bus paprasta laikytis ir efektyvu.

Ar tiesa, kad taisyklinga mityba lemia labai daug?

Taip, tiesa, taisyklinga mityba lemia  net 70-80% bendro rezultato. Mano klientė, nesportuodama, dirbdama fizinį darbą ir laikydamasi mano sudarytų mitybos planų, atsikratė 56 kg per 11 mėnesių ir iki šiol išlaiko rezultatą, jau 18 mėnesių kaip laikosi rezultatas. Taigi, mityba lemia labai daug.

 

+11
+11 -0
  • Bėgimas
  • Sporto nauda
  • Liaudies medicina
  • Medicininė apranga
  • Medicininė avalynė
  • Sporto klubai
  • Sporto medicinos gydytojas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *