Celiakija: liga, kuri grasina nevaisingumu.

Spalio 27, 2017 | L.Varanavičienė
+8
+8 -0

Dar visai neseniai nebuvo žinoma, kad glitimas gali būti kenksmingas. Dabar, atvirkščiai, žmonės, neatlikę jokių tyrimų, dažnai laikosi beglitiminės dietos. Tai labai apsunkina tolesnę diagnozę.

Glitimas – baltymų gliadino ir gliutenino mišinys, susijungęs su krakmolu kai kurių javų (kviečių, rugių, miežių) grūdų endospermuose. Sveikiems asmenims, šios medžiagos yra saugios (ir grūdai  yra naudingi), tačiau yra ligų, kai glitimas sukelia stiprų šalutinį poveikį. Dažniausiai  iš jų sutinkama celiakija. Serga ja kiekvienas šimtasis, tačiau daugeliu atvejų ligos simptomai yra nežymūs, ir žmogus gali dešimtmečiais neįtarti, kad visos jo sveikatos problemoms yra gana paprastas sprendimas. Celiakijos simptomai aiškiai išreikšti tik kiekvienam septintam pacientui. Jei asmuo  nuolat viduriuoja, netenka svorio , skundžiasi tinimais, sumažėjusiu hemoglobino kiekiu ir malabsorbcijos sindromu, beveik kiekvienas gydytojas galės įtarti celiakiją ir paskirs reikiamus tyrimus (celiakija sergančių žmonių organizme dažnai yra didelis kiekis antiendomizinių antikūnų (EMA) bei antikūnų prieš audinių transgliutaminazę (tTGA)).

"Jei pažeista baltymų absorbcija, tinsta kojos, moterims sutrinka menstruacijų ciklas. Beje, celiakija dažnai pasireiškia nevaisingumu, persileidimais."

Kokie yra celiakijos ligos mechanizmai?

Celiakija yra autoimuninė liga. Kai asmuo vartoja maistą, kuriame yra glitimo, vienas iš glitimo komponentų (gliadinas)  klaidingai suvokiamas kaip grėsmė ir organizmas atsako stipria uždegimine reakcija. Išsiskiria citokinai, naikinantys žarnyno gleivinę. Suformuojami antikūnai gliadinui. Ir dar blogiau, uždegiminės reakcijos eigoje  gaminami antikūnai paties organizmo baltymams, pavyzdžiui, audinių transgliutaminazei . Tai reiškia, gliadino poveikyje organizmas atakuoja pats save.

Kaip  pasireiškia  celiakija?

Viduriavimas, išmatos 1-2 kartus per dieną, bet dideliu tūriu – iš karto po 0,5-1 litro. Pilvo pūtimas ir skausmas, nespecifiniai simptomai. Celiakija padidina  virškinimo trakto susirgimų riziką daugiau nei 40 kartų.

Arba gali kilti problemų,  iš pirmo žvilgsnio nesusijusiu su žarnynu:

Dėl žarnų gaurelių  (gaureliai – tai nedideli į pirštus panašūs plonosios žarnos iškilai) pažeidimų organizmas nebegali pasisavinti maisto medžiagų. Klinikinė padėtis priklauso nuo to, kuri konkreti žarnyno dalis yra pažeista ir atitinkamai kokios medžiagos nėra absorbuojamos.

Apie celiakiją kalbama retai, nors tai gana dažna liga. Tiriant 11–13 amžiaus metų vaikus paaiškėjo, kad net 1 iš 500 buvo diagnozuota ši liga. Be to, manoma, kad šia liga gali sirgti maždaug 1 % Šiaurės Amerikos ir Europos gyventojų.

Plačiau:

Celiakija – pavojus maiste

Dažnai pasitaiko geležies įsisavinimo sutrikimų (pagal epidemiologinius duomenis, 20-60% pacientų, sergančių anemija turi celiakiją).  Ir ne tik geležies.

Celiakija gali būti, pavyzdžiui, osteoporozės priežastis.  Jei žarnynas  pažeistas ne visas, bet sritis, kurioje absorbuojamas kalcis.  

Celiakijos simptomu  gali būti hipovitaminozė. Pavyzdžiui, kai trūksta vitamino A – įskyla lūpų kampučiai, kartojasi stomatitas, slenka  plaukai, trupa nagai.

Jei pažeista baltymų absorbcija, tinsta kojos, moterims sutrinka menstruacijų ciklas. Beje, celiakija dažnai pasireiškia nevaisingumu, persileidimais.

Ir gydymas visais atvejais  – beglitiminė dieta?

Pagrindinis gydymo būdas yra dieta. Reikia atsisakyti didžiumos duonos produktų, kepinių, alaus bei maisto produktų, kuriuose yra glitimas. Laimė, nemažai įmonių dabar jau gamina daugybę produktų be glitimo. Jų galima rasti prekybos centruose ir specializuotose maisto prekių parduotuvėse. Produktų etiketėje parašyta: „Be glitimo“.

Jei glitimas nepateikiamas su maistu ir nekyla uždegiminiai procesai, po 3-5 metų suaugusio žmogaus žarnyno gleivinė  atkuriama, asmuo pasveiksta. Ir apskritai, iš karto po diagnozės nustatymo ir glitimo pašalinimo, pacientas pradeda jaustis daug geriau.  Pagerėjus sveikatai žmogus mano, kad jis išsigydė, todėl vėl grįžta prie seno. Tačiau jis  turėtų laikytis dietos visą gyvenimą.

+8
+8 -0
  • Celiakija
  • Nevaisingumas moterų
  • Nevaisingumas vyrų
  • Pilvo pūtimas
  • Skrandžio opa

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *