Mėnesinių skausmas – pojūtis, kuris dažną moterį aplanko kas mėnesį. Tai gana rimta problema, mat didelį skaičių moteriškosios lyties atstovių menstruacijų skausmai paverčia nedarbingomis. Taigi kas tie mėnesinių skausmai, kokie simptomai pasireiškia papildomai, kaip galima palengvinti skausmus ir kada reikėtų atkreipti dėmesį į galimus pavojaus signalus?
Mėnesinių skausmai – tai pilvo apačios spazminiai skausmai, atsirandantys susitraukinėjant gimdai. Gimda susitraukinėja dėl to, kad taip lengviau atidalinami ir pašalinami nebereikalingi audiniai ir skysčiai, tad tai visiškai natūralus procesas. Šie skausmai gali apimti ne tik apatinę pilvo dalį. Kartais jie plinta į kojas, į šlaunis, į nugarą. Kai kurias moteris šie skausmai pradeda kamuoti likus kelioms dienoms iki mėnesinių, o kitoms jie atsiranda kartu su menstruacijų pradžia. Stipriausi skausmai vargina iki trijų parų, kai kuriais atvejais ir ilgiau (tokiu atveju vertėtų sunerimti). Per tą laiką skausmo intensyvumas gali kisti – vienoms jis stipresnis pirmosiomis dienomis, kitoms intensyvumas auga keletą parų, o paskui pradeda slopti. Šiaip ar taip – jausmas nemalonus ir norisi, kad šis varginantis periodas praeitų kuo greičiau ir kuo lengviau.
"Dismenorėjos skausmą malšina ne tik nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, bet ir kitos priemonės, pavyzdžiui, neilgas pasimėgavimas karšta vonia"Mėnesinių skausmus gali lydėti ir kiti nemalonūs simptomai. Moterys įvardija ir galvos skausmą, ir pykinimą (kartais netgi pereinantį į vėmimą), ir pilvo pūtimą, raižymą, ir viduriavimą, ir kitus virškinimo sutrikimus. Be to, gali kamuoti ir silpnumas, nuovargis bei viso kūno skausmai. Kai kurioms linkusi subjurti ir nuotaika (natūralu, juk ir savijauta tiesiog „tragiška“) – o tuomet šis periodas tampa sudėtingas ne tik pačiai moteriai, bet ir jos šeimos nariams.
Itin sunkiais atvejais norisi tik gulėti lovoje, kartkartėmis apsilankant tualete. Tokiu atveju apie problemą reikėtų pranešti gydytojui. Jei jis neras jokios ginekologinės patologijos, tuomet galės bent jau parinkti tinkamiausius nesteroidinius vaistus nuo uždegimo. Veiksmingumu, gana greitu ir ilgu poveikiu pasižymi deksketoprofenas, kurio savo sudėtyje turi vaistinis preparatas Dolmen. Gydytojas gali rekomenduoti šiuos ir panašius vaistinius preparatus pradėti vartoti dar prieš prasidedant mėnesinėms – taip sulaukiama geresnio poveikio ir lengviau praeina mėnesinių periodas. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti svaikatai.
Statistika rodo, kad įvairaus intensyvumo skausmus mėnesinių metu jaučia dauguma moterų. Tik gana nedidelė dalis mėnesinių „net nepajunta“ – gaila, bet tokių „laimingųjų“ gana nedaug. Mažiausiai 10 procentų moterų patiria itin intensyvius skausmus, dėl kurių jos praranda darbingumą ir galimybes užsiimti normalia kasdienine veikla. Pastebima, kad dažniau itin stiprūs spazminiai skausmai kamuoja paaugles ir labai jaunas moteris, o dismenorėjos (tai kitas skausmingų mėnesinių terminas) dažnis tarp vyresnių moterų yra kur kas mažesnis. Jaunas moteris dažniau kamuoja pirminė dismenorėja, kylanti ne dėl ginekologinių patologijų; tuo tarpu brandesnėms moterims skausmą dažniau sukelia įvairios moteriškų organų ligos ir pakitimai, tad tokiu atveju tai įvardijama kaip antrinė dismenorėja.
Pavojaus signalai, dėl kurių reikėtų sunerimti, išvardinti toliau:
- skausmo nepadeda numalšinti net vaistai;
- skausmai pirmą kartą pasireiškia ne paauglystėje, o šiek tiek vėliau, t.y. apie trisdešimtuosius ar netgi keturiasdešimtuosius gyvenimo metus;
- pakinta kraujavimas, jaučiamas skausmas ne tik per mėnesines, pasikeičia makšties išskyros (jų išvaizda, pobūdis, kvapas) bei atsiranda nuogąstavimų dėl įvairių lytiniu keliu plintančių ligų.
Bet kuriuo atveju tikslią diagnozę įvardinti gali tik gydytojas ginekologas, tad nerimaujant reikėtų kreiptis į jį ir išsamiai viską papasakoti – anamnezės surinkimas labai svarbus tiksliai diagnozei.
Dismenorėjos skausmą malšina ne tik nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, bet ir kitos priemonės, pavyzdžiui, neilgas pasimėgavimas karšta vonia; šilumos šaltinio palaikymas ant pilvo; atpalaiduojanti fizinė veikla (joga, pasivaikščiojimas lauke, tempimo pratimai); šiltos vaistažolių arbatos; raminanti muzika; aromaterapija ir kt. Moteris turėtų nepamiršti sveikos ir subalansuotos mitybos, nes ji padeda išvengti papildomų virškinimo sutrikimų ir suteikia organizmui daugiau jėgų nelengvu jam periodu.
Mėnesinių skausmas – vienas dažniausiai tarp moterų pasitaikančių negalavimų, dėl kurio į gydytojus kreipiamasi dar toli gražu per retai. Pateikiame Jums 3 paprastus būdus, padedančius lengviau susidoroti su per menstruacijas patiriamais nepatogumais. Jei nemedikamentinis gydymas neveiksmingas, tuomet siūlome medikamentinį gydymą. O jei ir jis neveiksmingas, tuomet reikėtų pasitarti su savo gydytoju – galbūt skausmą sukelia liga, kurią būtina gydyti? Plačiau: 3 paprasti būdai, padedantys sumažinti mėnesinių skausmus |