Ne paslaptis, kad į kosmetikos ir higienos gaminių sudėtį įeina kenksmingi naftos chemijos produktai, kurie laikui bėgant, o kartais ir netgi iš karto, neigiamai veikia sveikatą ir savijautą. Besirūpindami savijauta ir norėdami išvengti kenksmingų toksinių medžiagų, visada atidžiai perskaitykite pasirinktų produktų pakuotės užrašus. Sudedamųjų komponentų apibūdinimas leis suprasti, ar verta juos įsigyti.
Apibrėžimai. Kancerogenai – pavojingos ir toksiškos medžiagos, sukeliančios piktybinius navikus. Mutagenai yra pavojingos medžiagos, kurios genetiniame lygyje sukelia pokyčius ląstelėse, t. y. pakeičia ląstelių struktūrą.
Alcohol – spiritas, alkoholis. Veikia kaip veikliųjų medžiagų transporto priemonė ir stabdo putų susidarymą. Greitai išdžiūsta. Sintetinis alkoholis yra nuodinga, kancerogeninė, mutageninė medžiaga, sukelianti organizme nepageidaujamas reakcijas.
Aluminum – aliuminis. Naudojamas kaip kosmetikos dažų priedas, ypač vokų šešėliuose. Dezodorantuose ir antiperspirantuose aliuminio sintetinės druskos užkemša odos poras ir blokuoja prakaito liaukas. Tai gali sukelti uždegimą, limfmazgių tinimą, sutrikdyti prakaito liaukų veiklą. Medžiaga padeda vystytis vėžiui, trikdo hormonų veiklą ar net keičia ląstelių struktūrą, žeidžia centrinę nervų sistemą, išbalansuoja skydliaukės veiklą. Nuodas, kancerogenas, mutagenas.
AHA – alfa hidroksido rūgštys. Yra pieno ir kitos rūgštys. AHA veikia kaip medžiaga, atskirianti senas ląsteles nuo odos paviršiaus, ant odos lieka šviežios jaunos ląstelės. Oda atrodo jaunesnė ir ne taip raukšlėta. Pašalinus išorinį negyvų ląstelių sluoksnį, kartu pašalinamas pirmas ir svarbiausias odos apsaugos sluoksnis. Šiuo atveju kenksmingi aplinkos veiksniai, prisidedantys prie odos senėjimo, skverbiasi greičiau ir giliau. To pasekmė – odos senėjimas ankstyvoje stadijoje.
Pušų eterinis aliejus – vienas populiariausių eterinių aliejų aromaterapijoje. Pristatome net septynis jo panaudojimo būdus – galbūt kuris nors patiks ir Jums? Plačiau: 7 pušų eterinio aliejaus panaudojimo būdai |
Bentonite – bentonitas. Plastiškas molis. Tai natūralus mineralas, naudojamas veido kaukių, pudros ir kitos kosmetikos gamyboje. Jis skiriasi nuo įprasto molio, nes mišinyje su skysčiu sudaro gelį. Šis akytasis molis greitai absorbuoja odos drėgmę. Intensyviai užlaiko toksinus ir anglies dioksidą, užkerta kelią odos kvėpavimui ir atliekų šalinimui. Dusina odą, stabdo deguonies prieigą. Bentonito dalelės gali turėti aštrius kraštus ir subraižyti odą. Bandymai su pelėmis parodė didelį toksiškumą.
Benzene – benzenas arba benzolas, aromatinis angliavandenilis. Tai nuodai kaulų čiulpams. Kartu su kitais komponentais plačiai naudojamas kosmetikoje. Toksiška, kancerogeninė, mutageninė medžiaga.
Biotin– biotinas, vitaminas H, vitaminas B7, kofermentas R. Biotinas (vitaminas H) – egzotinis ingredientas, reklamuojamas kaip reikalingas ir naudingas odos ir plaukų priežiūrai. Šio vitamino trūkumas susijęs su riebia oda ir nuplikimu žiurkėms ir kitiems eksperimentiniams gyvūnams. Tačiau žmogaus plaukai skiriasi nuo gyvūnų plaukų. Biotino trūkumas yra labai retas reiškinys, todėl jį galima laikyti visiškai nenaudingu priedu kosmetikos preparatuose. Be to, biotino molekulinė masė yra per didelė, kad patektų į odą.
Collagen – kolagenas (nereikia painioti su augaliniu skystu tirpiu kolagenu)- siūlo pavidalo baltymas. Kolagenas yra pagrindinė odos struktūrinio tinklo dalis. Manoma, kad su amžiumi jis pradeda irti, o oda tampa plona ir nestangri. Kai kurios kompanijos tvirtina, kad kolagenas gali patobulinti odos baltymo struktūrą. Tačiau kolageno naudojimas gali būti žalingas dėl šių priežasčių:
1. Didelis kolageno molekulių dydis neleidžia jam įsiskverbti į odą. Jis nusėda ant odos paviršiaus, užkemša poras ir neleidžia išgaruoti vandeniui. Ant odos formuoja plėvelę, po kuria oda negali kvėpuoti.
2. Kosmetikoje naudojamas kolagenas gaunamas iš galvijų arba paukščių. Net jei jis įsiskverbia į odą, jo molekulinė kompozicija ir biochemija skiriasi nuo žmogaus.
Pastaba: kolageno injekcijos, naudojamos plastikinėje chirurgijoje, skirtos leisti po oda ir išlyginti raukšles, sukuriant patinimą. Organizmas suvokia kaip svetimą kūną ir pašalina jį per metus.
Fluoride – fluoridas, fluorido junginys. Pavojingas cheminis elementas. Ypač pavojingas dantų pastoje. Mokslininkai šį elementą susieja su dantų defektais, artritu, alerginėmis apraiškomis.
Formaldehyde – formaldehidas, metanolis, skruzdžių aldehidas, skruzdžių rūgšties aldehidas. Naudojamas nagų lake, muile, kosmetikoje ir šampūnuose. Stipriai sudirgina gleivinę. Labai toksiškas odai.
Hyaluronic acids – hialurono rūgštis, hialuronatas. Tai yra „paskutinis klyksmas” kosmetikos pramonėje. Augalinės ir gyvulinės kilmės hialurono rūgštis yra identiška žmogiškai ir naudinga mažos molekulinės masės forma. Dažnai kosmetikos kompanijos naudoja ją didelės molekulinės masės forma (iki 15 mln vienetų). Ji negali įsiskverbti į odą, išlieka ant odos ir veikia kaip kolagenas.
Isopropyl Alcohol (SD-40) – izopropilo alkoholis, propanolis-2, izopropanolis, dimetilkarbinolis. Sukelia burnos, liežuvio ir gerklės vėžį. Naudojamas kaip valymo priemonė, taip pat kosmetikoje, parfumerijoje, burnos skalavimo skysčiuose. Apsinuodijimo simptomai – galvos skausmas, kraujavimas iš nosies, galvos svaigimas.
Kaolin clay – kaolinas. Šis natūralus lengvos struktūros molis naudojamas dekoratyvinėje kosmetikoje, veido kaukėms. Kaip ir bentonitas, jis užkemša poras. Intensyviai užlaiko anglies dioksidą ir toksinus odoje. Dusina odą, atimdama gyvybiškai svarbų deguonį. Dehidruoja odą. Be to, kaolinas gali būti užterštas įvairiomis kenksmingomis priemaišomis.
Lanolin – lanolinas, vilnonis vaškas, gyvulinis vaškas. Tyrimai parodė, kad lanolinas iššaukia odos jautrumą ir net alerginį bėrimą. Turi daug pesticidų, kartais iki 50-60%, kas pavojinga odai. Užkemša poras, neleidžia odai kvėpuoti. Gali būti kancerogeninis.
Liposomes – liposomos . Jos laikomos radikaliomis kovos su senėjimu priemonėmis. Tai – mikroskopiniai rutuliukai, sudaryti iš giminingų odai medžiagų fosfolipidų, pripildyti intensyviai drėkinančių priemonių. Remiantis viena iš naujausių teorijų, ląstelių senėjimą lydi ląstelės membranos storėjimas. Manoma, kad liposomos susijungdamos su ląstelėmis, pagyvina jas ir prideda drėgmę. Tačiau pastarieji moksliniai tyrimai nepagrindžia šių prielaidų.
Mineral Oil – techninė alyva, naftos (mineralinė) alyva. Šis ingredientas yra gaunamas iš naftos. Tai yra skystų angliavandenilių mišinys, atskirtas nuo benzino. Naudojant kosmetikoje kaip drėkinančią priemonę, techninis aliejaus formuoja vandenį atsparią plėvelę ir užrakina drėgmę odoje. Oda tampa minkštesnė, švelnesnė ir atrodo jauniau. Tiesa yra ta, kad plėvelė užlaiko ne tik vandenį, bet ir toksinus, anglies dioksidą, atliekų produktus ir neleidžia prasiskverbti deguonies molekulėms.
"Biotino trūkumas yra labai retas reiškinys, todėl jį galima laikyti visiškai nenaudingu priedu kosmetikos preparatuose."Parabens– parabenai . Kosmetikoje jie naudojami kaip konservantai. Iššaukia dermatitą ir alergijas. Gali sukelti krūties vėžį bei endokrininės sistemos pažeidimus.
Placental Extract – placenta – ekstraktai iš placentos. Reklamuojama kaip odą atjauninanti ir maitinanti. Šių ekstraktų gamintojai įsitikinę, kad jei placenta maitina besivystantį embrioną, jos ekstraktas gali maitinti ir atjauninti senstančią odą. Placentos ekstraktas yra pavojingas, jei gavimo metu nebuvo įvykdyti visi sanitariniai reikalavimai, tai gali sukelti labai sunkias ligas. Ar verta rizikuoti savo sveikata dėl medžiagos, kurios įtaka odos būklei nėra pilnai įrodyta?
Talkc – talkas- magnio silikato hidroksidas. Yra nuomonė, kad talkas yra pavojingas ir toksiškas ir kad jis negali būti naudojamas vaikams, nes gali sukelti plaučių vėžį. Remiantis kitais šaltiniais, tai susiję tik su talko mišiniais, kuriuose yra švino.
Natūrali kosmetika. Natūralia kosmetika 100% tikimybe galima vadinti pačių pagamintą kremą ar kaukę iš natūralių produktų, augalų ir žolelių. Kalbant apie įsigytą pramoninę „natūralią kosmetiką”, ji bus tik daugiau ar mažiau natūrali.