Žuvų taukai – stipresnei vaiko ir visos šeimos imuninei sistemai

Gruodžio 31, 2020 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Stiprus vaiko imunitetas – daugumos tėvelių siekiamybė. Juk taip sunku, kai vaikas, į darželį ar mokyklą paėjęs vos savaitę, dvi savaites serga. Ir viskas sukasi ratu… Tai, kad ikimokyklinukai serga dažniau, yra visiškai normalu, mat imuninė sistema aktyviausiai formuojasi maždaug 5 pirmuosius gyvenimo metus. Žinoma, kad beveik kiekviena liga, kuria persirgo mažylis, tarsi „įrašo“ į apsauginių organizmo sistemų atmintį naujos informacijos – tai tiesiog būtina, kad susiformuoti brandi ir savo funkcijas pilnavertiškai galinti atlikti imuninė sistema. 

 

 

Viena populiariausių priemonių – žuvų taukai 

 

Stiprus imunitetas padeda ne tik apsisaugoti nuo ligų, bet ir greičiau pasveikti, kai jau susergama. Tėveliams neretai kyla klausimas, kaip šią apsaugą būtų galima „patobulinti“, t.y. kaip sustiprinti vaiko imuninę sistemą. Vienas populiariausių būdų – reguliarus ir ilgalaikis žuvų taukų vartojimas. Ši priemonė žinoma jau nuo seno ir yra taikoma praktiškai visame pasaulyje ne tik vaikams, bet ir kitiems šeimos nariams – kad ir koks būtų jų amžius. 

 

 

Kuo ypatingi žuvų taukai ir juose esančios medžiagos? 

 

Žuvų taukai dažniausiai išgaunami iš menkių kepenų. Tai populiariausias žuvų taukų šaltinis, bet būtent menkių kepenyse yra didžiausia koncentracija eikozapentaeno ir dokozaheksaeno rūgščių, sutrumpintai vadinamų EPR ir DHR. Tai polinesočiosios Omega-3 riebalų rūgštys, kurios padeda palaikyti normalią širdies veiklą. Būtent DHR itin svarbi normaliai smegenų funkcijai ir normaliam regėjimui. Žinotina, kad teigiamas šių rūgščių poveikis širdžiai pasireiškia tuomet, kai kasdien suvartojama bent 250 mg EPR ir DHR, o smegenims itin svarbu kasdien gauti bent po 250 mg DHR. Žuvų taukuose taip pat gausu vitaminų A, D ir E. Įrodyta, kad vitaminai A ir D padeda palaikyti normalią imuninės sistemos veiklą. Vitaminas D itin svarbus kaulams, dantims ir raumenims. Vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidacinės pažaidos, tuo tarpu vitaminas A itin svarbus normaliai odos būklei ir gerai regėjimo funkcijai. 

"Stiprus imunitetas padeda ne tik apsisaugoti nuo ligų, bet ir greičiau pasveikti, kai jau susergama."

 

Ar žinojote, kad vitamino D trūksta daugumai mūsų kraštuose gyvenančių asmenų? 

 

Vitaminas D itin svarbus stiprios imuninės sistemos palaikymui, dalyvauja kalcio ir fosforo apykaitoje, prisideda prie kaulų ir dantų struktūros palaikymo, jis svarbus raumenų raumenų funkcijai. Vitaminas D taip pat dalyvauja augant ir bręstant vaiko organizmui bei vystantis stipriai ir atspariai nervinei sistemai. Šis riebaluose tirpus vitaminas padeda apsisaugoti nuo tokių sunkių ligų, kaip rachitas ar osteoporozė. Manoma, kad vitaminas D būtinas ir geros nuotaikos palaikymui, mat pastebimas ryšys tarp dažnesnio depresijos išsivystymo ir itin mažo vitamino D kiekio organizme. Deja, bet daugumai lietuvių vitamino D labai trūksta – tai nulemia gana mažas saulėtų dienų skaičius, nes šio vitamino sintezei saulės šviesa tiesiog būtina. 

 

 

Ar žinojote, kad organizmas Omega-3 riebalų rūgščių pats negamina? 

 

Omega-3 riebalų rūgštys nepakeičiamosiomis vadinamos ne be reikalo. Šių polinesočiųjų riebalų rūgščių organizmas pats pasigaminti tiesiog negali, todėl kiekvienas iš mūsų jų turi gauti su maistu arba maisto papildais. Vis dėlto vertėtų atsiminti, kad būtina stengtis, jog mityba būtų kuo įvairesnė, o pats gyvenimo būdas – kuo sveikesnis. Maisto papildai yra tik pagalbinė priemonė. Vaikai riebios žuvies, pavyzdžiui, lašišos, silkės, sardinių, skumbrės, turėtų gauti bent vieną – du kartus per savaitę. Jei tai padaryti sunku arba vaikas žuvies bei kitų produktų, kuriuose yra vitamino D, pavyzdžiui, kiaušinių trynių, sviesto ar tamsiai žalių daržovių atsisako, tuomet į pagalbą ateiti gali ir žuvų taukai. 

 

 

Nuo kada gali būti vartojami žuvų taukai? 

 

Gydytojai juos, kaip vitaminų A, D ir E bei Omega-3 riebiųjų rūgščių šaltinį gali rekomenduoti vartoti jau nuo pusės metų amžiaus, o išimtiniais atvejais, kiekį nuo kelių lašų didinant iki kelių mililitrų, jau ir nuo mėnesio amžiaus. 3 metų ir vyresniems vaikams rekomenduojama suvartoti bent po 5 ml žuvų taukų per dieną, o nuo 11-12 metų dozę galima didinti ir iki 10 ml per dieną. Geriausiai tinka natūralūs žuvų taukai be jokių priedų. Žinoma, galima rinktis ir įvairiais skoniais papildytų žuvų taukų, tačiau reikia pasistengti, kad šie priedai būtų kuo natūralesni. Itin išrankiems vaikams nuo trijų metų amžiaus galima rasti ir guminukų, kuriuos kai kurie tėvai duoda kaip „desertą“. 

 

Daugybę grožio problemų galite išspręsti tiesiog rinkdamiesi tinkamą maistą. Būtent – teisinga mityba ne tik padailina liemenį ir pagerina imuninės sistemos veiklą, bet ir puoselėja išvaizdą: lygina raukšles, suteikia spindesio plaukams, sustiprina nagus. „Mityba turi tiesioginės įtakos išvaizdai – kaip atrodote kasdien ir kaip Jus veikia senėjimo procesas“, – teigia medicinos mokslų daktaras Joshua Zeichneris. Anot gydytojo, būtų išmintinga susidaryti mitybos planą, kuriame pakaktų sveikai odai ir plaukams reikalingų elementų – maistinių medžiagų, mineralų, riebalų rūgščių ir antioksidantų, saugančių organizmą nuo žalingo aplinkos poveikio. Taigi pasiruoškite komplimentų lavinai ir pirkinių krepšelį papildykite jaunystę puoselėjančiais produktais.

Plačiau:

10 maisto produktų jaunystei išsaugoti

+1
+1 -0
  • Sveika mityba
  • Vitaminas D
  • Nusilpęs imunitetas
  • sveikata
  • sveikas gyvenimo būdas
  • žuvų taukai
  • imunitetas
  • omega-3 riebalų rūgštys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *