Gyvenimo būdas ir arterinė hipertenzija – priešai arba sąjungininkai

Sausio 29, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+5
+5 -0

Sūrus ir riebus maistas, nutukimas, rūkymas, alkoholio vartojimas, nuolatinė ar ilgalaikė nervinė įtampa, organizmo siunčiamų signalų nepaisymas – arterinės hipertenzijos sąjungininkai. Jei pacientas vyresnio amžiaus ir jo artimųjų ligos istorijoje yra įrašas „arterinė hipertenzija“, tuomet ligos rizika dar labiau išauga. Kaip reikėtų gyventi, kad arterinė hipertenzija netektų savo sąjungininkų? Ką daryti, kad arterinei hipertenzijai skirti vaistai taptų dar veiksmingesni ir mažesnės jų dozės padėtų pasiekti rezultatų, kurių tikimasi? Sukurkime arterinei hipertenzijai kuo daugiau barjerų ir ji tikrai atsitrauks, kartu atitraukdama ir baisiausias komplikacijas, kurios gali būti mirtinos. 

Net ir pažangiausi vaistiniai preparatai gali būti veiksmingi tik tuomet, kai paisoma gyvenimo būdo rekomendacijų

Šiomis dienomis skiriama įvairių vaistų, tačiau pačios populiariausios grupės – AKF inhibitoriai, beta blokatoriai, kalcio kanalų blokatoriai, diuretikai, sartanai ir kt. Vienam pacientui gali būti skiriamas vienas vaistinis preparatas, kuriame yra viena veiklioji ar kelios veikliosios medžiagos. Geresniam efektui pasiekti gali būti skiriami ir kombinuotų vaistinių preparatų deriniai. Kiekvienu atveju ieškoma veiksmingiausių vaistinių medžiagų ir jų dozių – paieška gali užtrukti net ir kelis mėnesius, o kartais ir metus, mat ne visi preparatai suteikia norimą efektą, be to, kartais pacientus vargina tam tikri nepageidaujami poveikiai. Pavyzdžiui, AKF inhibitorių vartojimo atveju kartais vargina itin įkyrus sausas kosulys, kuris gali trikdyti gyvenimo kokybę. Tuomet ieškoma kitų variantų, kol surandami patys tinkamiausiai vaistiniai preparatai. Žinoma, gydymas vis peržiūrimas, įvertinant, ar pavyksta pasiekti norimų rezultatų. Be to, pacientas turi žinoti, kad vaistų vartojimas paremtas ilgalaikiškumu ir reguliarumu – nesvarbu, kad savijauta pagerėjo, vaistinius preparatus reikia vartoti ir toliau. Negalima be gydytojo nurodymo nutraukti gydymą, mažinti ar praleisti dozes.

Kitas svarbus aspektas – kūno svorio reguliavimas

Įrodyta, kad nutukę asmenys arterine hipertenzija serga net šešis kartus dažniau nei normalaus svorio pacientai – tai nepaneigiamas ryšys. Optimalaus kūno svorio palaikymui būtina sveikiau maitintis (vietoje gyvulinio maisto rinktis daugiau augalinio maisto, atsisakyti didelių cukraus kiekių, saldumynų, saldžių gėrimų, rafinuotų produktų), daugiau judėti ir nuolat stebėti kūno masę. Svarbu suprasti, kad šiuolaikinis žmogus daug mažiau juda, todėl būtina ne tik sumažinti per dieną gaunamų kalorijų kiekį, bet ir stengtis daugiau pajudėti – vertinga bet kokia treniruotė, tačiau būtų itin puiku, jei kiekvienas žmogus per savaitę turėtų bent tris aktyvias treniruotes, trunkančias apie 45-60 minučių. Tai padėtų ne tik palaikyti optimalų kūno svorį, bet ir stiprinti kūną, gerinti emocinę sveikatą, kuri arterinės hipertenzijos profilaktikai taip pat labai svarbi. Kitas būdas – kasdien pajudėti bent po pusvalandį – juk tai nieko nekainuoja ir neatima daug laiko, tiesa? O nauda – neišmatuojama.

"Atsisakyti žalingų įpročių niekuomet ne per vėlu."

Mažiau druskos!

Druskos kiekio sumažinimas gali turėti itin daug naudos, nes per didelių druskos kiekių vartojimas – vienas svarbiausių arterinės hipertenzijos rizikos faktorių. Per parą suvartojamą druskos kiekį sumažinti padės labai sūrių maisto produktų atsisakymas, įpročio papildomai sūdyti jau paruoštą maistą vengimas. Vertėtų dažniau valgyti tokius produktus, kuriuose druskos nedaug arba beveik nėra – puikus pavyzdys yra vaisiai ir daržovės. Naudinga keisti gaminimo įpročius – maistą gardinti ne dideliais kiekiais druskos ar sultinio kubeliais, o išbandyti naujus prieskonius bei žoleles, kuriuose druskos iš viso nėra. Arterine hipertenzija sergantiems ir didesnę riziką šia liga susirgti turintiems asmenims svarbu vartoti pakankamai kalio, kurio gausu bananuose, pupelėse, razinose, bulvėse, pomidoruose ir pomidorų sultyse ir kituose maisto produktuose.

Arterine hipertenzija sergantiems asmenims būtina vengti alkoholio ir rūkymo

Šie žalingi įpročiai greitina ligos progresavimą. Pavyzdžiui, visiškai atsisakius alkoholio, kraujo spaudimas gali sumažėti, o metus rūkyti vis dar galima pailginti gyvenimo trukmę. Atsisakyti žalingų įpročių niekuomet ne per vėlu.

Kitas svarbus aspektas – nervinė įtampa

Streso išvengti neįmanoma, tačiau reikia stengtis apriboti jo pasireiškimo galimybę. Vos tik pajuntama, kad kyla didelis nervinės įtampos ir kitų nemalonių emocijų priepuolis, vertėtų pamėginti kaip galima greičiau nusiraminti – to galima pasiekti įvairiais būdais, pavyzdžiui, giliai kvėpuojant, ramiai skaičiuojat, išeinant į gryną orą visiškai vienam. Streso malšinimas cigarete arba alkoholio taure – blogas pasirinkimas, nes organizmui daroma daugialypė žala, o ligos kontrolė paleidžiama iš rankų. Tuomet net ir geriausi vaistiniai preparatai negalės padėti suvaldyti arterinės hipertenzijos daromos žalos, kuri vieną dieną gali „susisumuoti“ į regos sutrikimus, smegenų insultą, miokardo infarktą, inkstų nepakankamumą ir visus šių baisių komplikacijų atnešamus nepatogumus, o gal netgi ir mirtį.

Plačiau:

+5
+5 -0
  • padidėjęs kraujo spaudimas
  • Arterinė hipertenzija
  • sveikas gyvenimo būdas
  • sveika širdis
  • širdis ir kraujagyslės
  • gyvenimo būdas
  • žalingi įpročiai

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *