Pieniniai dantukai papuošia dar iki tol bedante buvusią mažylio burnytę ir jam atsiveria naujas pasaulis – dažniausiai panašiu metu jis paragauja ir kitokio maisto. Kaip atpažinti artėjantį pieninių dantų pasirodymą? Ką reikėtų žinoti apie dantų dygimo seką? Kada geriausia pirmą kartą apsilankyti pas vaikų odontologą? Apie tai ir dar daugiau skaitykite šiame straipsnyje.
Kaip atpažinti artėjantį pieninių dantų prasikalimą?
Požymiai, rodantys, kad galimai visai netrukus pasirodys naujas pieninis dantukas, yra tokie:
- Dantenų paraudimas, patinimas;
- Dantenų jautrumas, diskomfortas ir skausmas;
- Padidėjęs seilėtekis (nebūtinai);
- Smulkūs bėrimai aplink burnytę ir (arba) ant smakriuko (dėl padidėjusios seilių sekrecijos);
- Noras graužti ir kandžioti – mažylis kiša pirštus, kumščius ir įvairius daiktus į burną, kandžiojasi žįsdamas ar valgydamas iš buteliuko;
- Irzlumas ir verksmingumas;
- Apetito sumažėjimas ar maisto atsisakymas;
- Miego sutrikimai, kai dažniau prabundama ar sunkiau užmiegama;
- Nedidelis temperatūros pakilimas.
Svarbu: didelis temperatūros pakilimas (karščiavimas), pilvo skausmai, sloga, kosulys ir viduriavimas nėra dantų dygimo požymiai, tad reikėtų įtarti infekcinius susirgimus. Jei neramu, visuomet geriau pasikalbėti su vaikelio gydytoju, kad ir telefonu.
Vertėtų kurį laiką stebėti kūdikį. Pavyzdžiui, jei jis, kišdamas į burną kokį nors aštresnį daiktą, skausmingai užsigauna pažeistas dantenas, o jos tipiškai pakitusios, tuomet labai tikėtina, kad mažylį kamuoja būtent dygstančių pieninių dantukų sukeliamas diskomfortas.
Svarbu: didelis temperatūros pakilimas (karščiavimas), pilvo skausmai, sloga, kosulys ir viduriavimas nėra dantų dygimo požymiai, tad reikėtų įtarti infekcinius susirgimus. Jei neramu, visuomet geriau pasikalbėti su vaikelio gydytoju, kad ir telefonu.Kokia pieninių dantų dygimo seka?
Nėra griežtų taisyklių, kada ir kaip išdygs pieniniai dantukai, tačiau paprastai jie pasirodo tam tikra tipine seka ir tam tikrais vaikelio gyvenimo mėnesiais. Pavyzdžiui, jei apie 4-12 mėnesį pasirodo vienas apatinis centrinis kandis, netrukus arba beveik kartu pasirodys ir antrasis. Pusės metų – dešimties mėnesių kūdikiai paprastai turi jau abu centrinius apatinius kandžius, kurie sudaro tipišką pirmąją šypseną. Apie 8-12 gyvenimo mėnesį pasirodo ir viršutiniai centriniai kandžiai, o iki pusantrų metukų burnytėje atsiranda ir kitų priekinių dantukų. Patys paskutiniai išdygsta antrieji krūminiai dantys, savo pozicijas užimantys pačiame pieninio sąkandžio gale – jie dažniausiai pasirodo trečiaisiais vaiko gyvenimo metais. Iki 6-8 metų vaikas puikuojasi pilnu pieniniu sąkandžiu, kol jo „nariai“ pradeda po truputį kristi ir procesas kartojasi iš naujo, tik šį kartą dygsta jau nuolatiniai dantys ir tai paprastai vyksta jau be skausmo.
Jei pieninių dantų dygimas sukelia diskomfortą, padėti galėtų atšaldyti kramtukai, masažas silikoniniu antpirščiu ar vėsiu, švariu pirštu, specialūs geliai dygstant dantukams (pavyzdžiui, Anaftin Baby biolipni medicinos priemonė, kurią galima įsigyti daugumoje vaistinių ir naudoti taip dažnai, kaip to reikia, nes sudėtis saugi ir inovatyvi).
Kada vertėtų pirmą kartą apsilankyti pas odontologą?
Dauguma tėvelių pirmąjį kartą pas odontologą vaikelį nuveda prieš ugdymo įstaigas, nes tai viena iš privalomų sąlygų, norint pradėti jas lankyti. Tačiau odontologo kabinetą aplankyti pirmą kartą vertėtų jau anksčiau – vos tik pasirodo pirmieji dantukai arba bent jau iki pirmojo mažylio gimtadienio. Pirmieji vizitai padeda įvertinti mažylio burnos būklę, o tėveliai gauna daug naudingų patarimų, kaip tinkamai prižiūrėti mažylio dantukus. Gaila, bet pasitaiko daug atvejų, kai dar net nesusiformavęs pieninis sąkandis jau pažeistas karieso (ėduonies) dėl netinkamos dantų priežiūros. Tad geriau tokių situacijų tiesiog išvengti dantimis pradedant rūpintis iš karto po to, vos tik pasirodo pats pirmasis ir tai daryti reguliariai, naudojant kokybiškas priemones ir nuolat stebint burnos ertmės būklę.
Pieniniai dantukai bedantę mažylio šypseną pakeičia neatpažįstamai. Pirmiausiai paprastai išdygsta apatiniai centriniai kandžiai ir žavi jų porelė sudaro išskirtinę „kūdikišką“ šypseną. Vis dėlto pieninių dantų dygimo laikotarpis gali būti nelengvas ir pačiam mažyliui, ir jo šeimos nariams. Vieniems net keletas pieninių dantų prasikala per vieną naktį, o štai kitiems jie dygsta kur kas sunkiau ir nelengvas laikotarpis užsitęsia ilgiau. Išsigandę ir pavargę tėvai ieško būdų, kurie galėtų pagelbėti ne tik mažyliui, bet ir jiems patiems. Taigi pristatome Jums 6 paprastus pagalbos būdus, kurie galėtų šiek tiek palengvinti kasdienybę ir greičiu bei lengviau sulaukti išsvajotų pieninių dantų pasirodymo. Plačiau: 6 būdai, padedantys palengvinti pieninių dantų dygimą |