Šias metais Lietuvoje buvo pradėtas nacionalinis burnos sveikatos tyrimas, kurio iniciatoriai yra Vilniaus universitetinės ligoninės Žalgirio klinika. Tyrimą atlikti paskatino tai, kad daugiau nei dvidešimt metų nėra apibendrintų žinių apie bendrą lietuvių burnos sveikatą. Iš viso planuojama patikrinti 6 000 lietuvių burnos sveikatos būklę, tad nelikite abejingi savo burnos sveikatai ir Jūs! Viskas, ką Jums tereikia padaryti – tai tik sutartu laiku atvykti, užpildyti anketą, o po to atsipalaiduoti ir leisti odontologui nemokamai apžiūrėti Jūsų burną.
Kaip vyksta nacionalinis burnos sveikatos tyrimas ir kodėl jis naudingas?
Atvykus į nacionalinį burnos sveikatos tyrimą odontologai kruopščiai apžiūrės žmogaus dantis, patikrins dantenas, patars, kokio maisto reikėtų atsisakyti ir kokį rinktis, norint turėti sveikus dantis. Pavyzdžiui, kietas maistas, toks kaip morka ar obuolys, padės nuvalyti dantis, o štai produktai su cukrumi kenks dantims. Dantų emalis gels ar tamsės nuo dažančių medžiagų, tokių kaip kava arbata ar raudonas vynas.
„Klaidinga yra manyti, jog periodontitas – tai tik senų žmonių liga, deja, tačiau periodontitas gali išsivystyti ir tiems, kurie rūko, ir jauniems žmonėms, pavyzdžiui, tiems, kurie nešioja breketus."Tyrimo metu odontologai patikrins, ar žmogus neserga gingivitu – dantenų uždegimu, kurį sukelia bakterijos arba virusai, atsiradę dėl prastos burnos higienos, dantų apnašų, blogai įdėtos plombos arba protezų. Gingivitas taip pat gali prasidėti ir dėl prastos mitybos – trūkstant vitaminų, sergant kai kuriomis vidaus ligomis.
Tai, jog žmogų vargina gingivitas, nesunku pastebėti: sergant ūminiu gingivitu dantenos būna paburkusios, kraujuoja, vėliau apsitraukia pilkšvai gelsvomis apnašomis. Jas pašalinus atsiveria kraujuojančios opelės burnoje, be to, iš burnos sklinda blogas kvapas, vargina dantenų jautrumas bei skausmas. Sergant lėtiniu gingivitu dantenos būna patamsėjusios bei padidėjusios, kraujuoja. Tokiais atvejais svarbu burną skalauti dezinfekuojamaisiais skysčiais, šalinti dantų apnašas ir akmenis.
Kiekvienas tiriamasis taip pat galės sužinoti, ar neserga periodontitu, dar kitaip vadinamąja parodontoze, kurios atsiradimui įtakos turi ne tik asmeniniai burnos higienos įpročiai, bet ir genetika.
Periodontitas – tai progresavęs gingivitas, kurio metu uždegimas patenka giliau į dantenas ir tirpdo alveolinį žandikaulio kaulą. Klaidinga yra manyti, jog periodontitas – tai tik senų žmonių liga, deja, tačiau periodontitas gali išsivystyti ir tiems, kurie rūko, ir jauniems žmonėms, pavyzdžiui, tiems, kurie nešioja breketus. Ir nors dantys breketų pagalba yra ištiesinami, tačiau ne visada jie yra tinkamai prižiūrimi – po breketais kaupiasi bakterijos sunkiai pasiekiamose vietose, nutirpsta kaulas.
Odontologai taip pat patikrins ir burnos gleivinę, galės pasakyti, ar nėra matoma kokių nors patologijų, vėžinių ar ikivėžinių burnos gleivinės pakitimų, ar žmogaus nevargina burnos gleivinės ligos. Jei bus pastebėta liga, tiriamasis bus konsultuojamas ir nukreipiamas tolimesniam gydymui pas reikiamą specialistą.
Kodėl būtina rūpintis savo burnos sveikata?
Sakoma, jog gera burnos higiena yra pats geriausias ir pigiausias dantų gydytojas. Rūpestinga dantų priežiūra išties gali išsaugoti sveikus ir gražius dantis iki pat žilos senatvės. Tad labai svarbu iš a
nksto rūpintis dantimis ir užkirsti kelią jų ligoms.
Vienas iš pačių efektyviausių būtų, kaip pasirūpinti gera burnos sveikata, – tai reguliariai atlikti burnos higienos procedūrą. Tai bus pati geriausia ir nuolatinė apsauga nuo ėduonies ir periodontito, kuriuos sukelia bakterijos, esančios ant danties paviršiaus ar apydančio. Cukrų ir kitus angliavandenius jos paverčia rūgštimis, ardančia dantų struktūrą. Ilgalaikis ir visiems puikiai žinomas tokios rūgšties padarinys – tai dantų skylutės bei dantenų ir aplinkinių audinių ligos.
Kaip to išvengti? Ogi visai paprastai – nuolat valyti dantis ir profilaktiškai lankytis pas odontologą. Nepamiršti, jog prieš bet kokią dantų balinimo procedūrą visų pirma reikia pašalinti apnašas ir akmenis.
Burnos opos (žaizdelės, aftos) – tai erozijų tipo burnos gleivinės vientisumo pažeidimai ar defektai. Jų dydis gali būti įvairus, tačiau dažniausiai būdinga apskrita arba ovali forma. Burnos opos yra skausmingos, todėl pacientas negali mėgautis maistu, blogėja jo apetitas, sunkėja dantų ir dantenų priežiūra, kartais sutrinka miegas, kamuoja kiti nemalonūs simptomai. Burnos gleivinės žaizdelės bent kartą gyvenime susiformavusios daugeliui pacientų, todėl tai gana plačiai paplitusi problema. Burnos opų priežastys yra įvairios ir jų labai daug, tačiau kartais jos lieka ir nežinomos. Plačiau: Burnos opų simptomai ir susiformavimo priežasčių įvairovė |