Knygų skaitymo nauda – neišmatuojama

Kovo 29, 2021 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Daug kas žino, kad knygų skaitymas yra geras dalykas. Knygos ir vėl tampa „madingos“ – į knygų muges netelpa žmonės. Žinoma, dabar toks renginys neįmanomas dėl pasaulinės epidemijos, tačiau knygų skaitymas dėl to tapo dar populiaresnis. O kodėl knygų skaitymas toks naudingas? Pateiksime keletą priežasčių, kodėl verta mėgautis knygų skaitymu – ir tikrai ne vien dėl žodyno ar žinių bagažo plėtimo.

  • Skaitymas plečia žinių bagažą

Niekam ne paslaptis, kad daug knygų skaitantys žmonės yra kur kas labiau išprusę, nei jomis nesidomintys asmenys. Be to, įrodyta, kad knygas skaitančių žmonių žinios daug gilesnės nei tų, kurie tiesiog domisi pasaulio naujienomis. Paprastai tariant, daug laiko praleisti internete nėra tas pats, kaip skaityti kokybiškas knygas, kurių informacijos šaltiniai patikrinti ir patikimi. Vis dėlto mokslo populiarinimo ar istorinės knygos įdomios ne visiems. Dėl to tikrai nereikėtų nuleisti rankų – grožinėje literatūroje taip pat pateikiama daug tikrų faktų. Galima labai daug sužinoti ne tik apie valstybes ar miestus, kuriuose vyksta knygos veiksmas, bet ir išmokti daug naujų žodžių ar posakių, sužinoti apie įvairiausių šalių kultūras. Taigi, knygų skaitymas plečia ir žinių bagažą, ir žodyną.

  • Skaitymas padeda lavinti kalbos ir rašymo įgūdžius

Skaitymas padeda geriau reikšti savo mintis, labiau pasitikėti savimi. Skaitymas labai turtina kalbą – ir tik ne dėl platesnio žodyno (manoma, kad knygų skaitymas jį gali praplėsti iki keturių kartų), bet ir dėl kabos ir rašymo stiliaus lavinimo. Įrodyta, kad nuo vaikystės knygas skaitantys žmonės kur kas lengviau rašo tekstus – nesvarbu, kokius. Jiems lengviau parašyti ir oficialų raštą, ir originalų sveikinimą, ir bet kokį kitą tekstą, kad ir sklandžiai išdėstytą trumpąją sms žinutę. Kiekvienas žmogus net pats to nesuvokdamas įgauna tik jam būdingą rašymo stilių. Žinoma, daug ko galima išmokti, tačiau niekas taip gerai nemoko kalbėti ir rašyti, kaip ilgalaikis ir savanoriškas knygų skaitymas, kuris truko metų metus.

  • Skaitymas padeda tapti geresniu pašnekovu ir susirasti daugiau bendraminčių

Įsivaizduokite, kad atsiduriate šalia visai nepažįstamo žmogaus ir turite su juo praleisti kartu visą dieną. Ką rinksitės – visą dieną tylėti ar surasti bendrų temų, kuriomis galėtumėte padiskutuoti? Apie ką Jūs kalbėsite, jei visai niekuo nesidomite? O jei domitės knygomis ir visai neseniai perskaitėte vėl „atgijusius“ Orvelo romanus? Galbūt tai taps puikia pokalbio tema, priverčiančia į perskaitytas knygas pažiūrėti iš kito kampo? Taigi knygų skaitymas padeda tapti geresniu pašnekovu ir rasti daugiau bendrų temų su kitais žmonėmis. Knygos kuria bendruomenes – knygų entuziastai buriasi į forumus, į įvairias stovyklas, susitikimus, muges ir t.t. Gal norėtumėte tapti to dalimi ir atrasti magišką knygų pasaulį? Niekam ne paslaptis, kad daug knygų skaitantys žmonės yra kur kas labiau išprusę, nei jomis nesidomintys asmenys.

  • Skaitymas padeda geriau suprasti, kas gerai, o kas – ne taip gerai

Įvairios moralinės ir etinės problemos knygose nagrinėjamos jau nuo seniausių laikų, tad jų skaitymas privers iš naujo permąstyti tai, kas gera, o kas – bloga. Įrodyta, kad nuo vaikystės knygas skaitantys vaikai turi kur kas stipresnį empatijos ir etikos pojūtį. Verta atsiminti, kad gėrio paieškoms niekada ne per vėlu – kaip ir knygų skaitymui. Tad į rankas verta paimti ne tik populiariausius klasikinius romanus, kaip „Dievų miškas“ ar „ Balta drobulė“, bet labai verta skaityti ir pačias įvairiausias pasakas kartu su vaikais. Knygos suteikia stiprybės, gali atstoti draugą ir atsakyti į daugybę sudėtingų klausimų, į kuriuos, atrodo, niekas neturi atsakymo.

  • Skaitymas stimuliuoja protinę veiklą

Skaitymas ne tik padeda palaikyti geresnę asmens psichologinę ir fizinę sveikatą, bet jis stimuliuoja protinę veiklą, neleidžia aptingti smegenims. Tai puiki proto ir vaizduotės mankšta. Įrodyta, kad ilgalaikis skaitymas padeda reikšmingai sumažinti senatvinių ligų pasireiškimo riziką. Viena tokių neįgalumą sukeliančių ligų pavyzdžių – Alzheimerio liga. Pastebėta, kad knygų skaitymas ugdo susikaupimo ir analizės įgūdžius, priverčia susikoncentruoti į tai, ką darome, todėl gerina dėmesio sutelkimo galimybes. Būtent dėl to knygos itin naudingos tiems, kurie skundžiasi dėmesio sutrikimais. Kol smegenys dirba, tol kūnas ilsisi – įrodyta, kad skaitymas labai veiksmingai mažina stresą ir įtampą, padeda atsipalaiduoti ir užsimiršti.

  • Skaitymas padeda keliauti po savo vaizduotę ir po visą pasaulį

Žmogaus vaizduotė turi neįtikėtinų galių. Knygos padeda jai sužydėti ir reikštis įvairiausiomis spalvomis. Skaitytojas gali nustebti, kiek daug gali jo vaizduotė – kaip ji plečiasi sužinant vis daugiau siužeto ir kaip galima įsivaizduoti bendrą vaizdą, kai užverčiamas paskutinis knygos puslapis. Knygos yra puikus būdas keliauti po savo vaizduotę, be to, jos padeda pažinti įvairiausias pasaulio šalis ir kultūras. Vieniems patinka kelionių pasakojimai ar istorinės knygos, kitiems įdomesnės mokslo populiarinimo knygos. Vis dėlto apie šalių istoriją, kultūrą ir vietinių žmonių gyvenimą galima sužinoti net ir iš grožinių knygų, kuriose išsamiai aprašoma ne tik aplinka, bet ir tam tikrų tautų įpročiai. Tad pirmyn į Islandiją, Australiją, o gal net į Japoniją?

Mankštinti reikia ne tik raumenis, bet ir smegenis. Tikriausiai didesniam proto aštrumui palaikyti vien loginių žaidimų ir kryžiažodžių nepakaks. Tad mes siūlome Jums į kasdienę dienotvarkę įsivesti naujų taisyklių ir tikime, kad netrukus pastebėsite padidėjusius smegenų produktyvumo lygius. Kodėl naudinga keliauti, laikytis disciplinos ir karstytis virvėmis? Apie tai ir dar daugiau skaitykite toliau.

Plačiau:

4 būdai, padedantys suaktyvinti smegenų veiklą

+1
+1 -0
  • protinė veikla
  • fizinė sveikata
  • knygų skaitymo nauda
  • emocinė sveikata
  • knygos
  • skaitymas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *