Ir vėl pučia pilvą? O ar susimąstėte, kaip dažnai jaučiate šį nemalonų negalavimą? Galbūt kaltas ne tik maistas? Pakalbėkime apie pilvo pūtimą arba meteorizmą šiek tiek plačiau – galbūt tai paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir gera savijauta, kuri labai subjūra, kai jaučiami nemalonūs meteorizmo simptomai.
Kaip pasireiškia pilvo pūtimas?
Pilvo pūtimas pasireiškia pilvo sienos tempimu, veržimu, pilvo gurgėjimu, raugėjimu, pilvo raižymu ir skausmingumu, nevalingu arba valingu dujų šalinimu. Kartu gali pasireikšti ir sunkumo bei „nevirškinimo“ jausmas, šleikštulys, pykinimas, vėmimas. Pasišalinus dujoms dažniausiai pasijuntama geriau, tačiau taip nutinka ne visuomet. Dirgliosios žarnos sindromo kamuojamiems pacientams gali kauptis sąlygiškai nedidelis žarnyno dujų kiekis, tačiau pats skausmingumas ir kiti nemalonūs pojūčiai gali būti labai ryškūs ir trikdantys gyvenimo kokybę, priverčiantys susiriesti į kamuoliuką ir gulėti lovoje. Tad pilvo pūtimas tikrai nėra smulkmena, ypač jei jis vargina labai dažnai ir yra gana skausmingas.
Kokios galimos meteorizmo priežastys?
Organinės meteorizmo priežastys dažniausiai susijusios su įvairiomis ligomis, pavyzdžiui, gastroezofaginio refliukso liga, kasos funkcijos sutrikimais, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opalige, tulžies refliuksu, įvairiomis fermentopatijomis, kai trūksta fermentų ir maistas negali būti veiksmingai suvirškinamas iki galo. Pilvą pūsti gali ir sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis. Pilvo pūtimas atsiranda ne tik dėl virškinimo trakto ir virškinimui svarbių organų sutrikimų. Kartais meteorizmas susijęs ir su neurologinėmis, širdies bei kraujagyslių ligomis ir kt. Susirūpinti reikėtų tuomet, kai pilvo pūtimas nepraeina ir atsiranda stiprėjantis pilvo skausmas. Pavojaus signalai – viduriavimas ir vėmimas, nesugebėjimas pasituštinti, pakitusios išmatos, karščiavimas, bloga savijauta, silpnumas. Pajutus šiuos simptomus būtina kreiptis į gydytojus.
Funkcinės meteorizmo priežastys dažniausiai susijusios su per dideliu nuryjamo oro kiekiu, vadinamąja aerofagija. Dažniausiai nuryjamo oro kiekį įmanoma kontroliuoti, tačiau kai kuriems pacientams tai sudėtingiau dėl vartojamų vaistų (neuroleptikų, triciklių antidepresantų ir kt.), burnos sausumo, įvairių neurologinių sutrikimų ir kt. Manoma, kad su kiekvienu kąsniu ar gurkšniu natūraliai nuryjami keli mililitrai oro, tačiau valgant paskubomis, kalbant ir užsiimant pašalinėmis veiklomis, šis nuryjamo oro kiekis gali labai stipriai išaugti. Pilvo pūtimas gali būti susijęs ir su dirgliosios žarnos sindromu ir (arba) emocine paciento savijauta.
Manoma, kad pilvo pūtimo pasireiškimui daug įtakos turi nutukimas, per mažas fizinis aktyvumas, nesubalansuota ir nesveika mityba, jaučiama įtampa ir stresas, tiesiog genetinis polinkis. Taigi kartais žmogus tiesiog per mažai juda ir jo žarnyne susikaupia per dideli dujų kiekiai, skausmingai ir nemaloniai tempiantys žarnyno sieneles.
Ką daryti, kad pilvo pūtimas kamuotų rečiau?
Jei pilvo pūtimas kamuoja dėl kokios nors ligos, labai svarbu gydyti pirminį sveikatos sutrikimą. Taigi reikia ieškoti tikrosios pilvo pūtimo priežasties. Vis dėlto ir tai ne visuomet įmanoma. Bet kokiu atveju, labai rekomenduojama visuomet valgyti lėtai, neskubant ir nekalbant – tuomet bus sumažinama oro nurijimo tikimybė, kuris jau po pusvalandžio dirgina storąjį žarnyną ir sukelia labai nemalonius pojūčius.
Taip pat patariama stebėti, koks maistas galimai sukelia meteorizmo epizodus. Tokio maisto kiekį svarbu apriboti arba jį valgyti rečiau. Keletas tokio maisto produktų pavyzdžių – žirniai, pupos, lęšiai, avinžirniai, gūžiniai kopūstai, brokoliai, briuseliniai kopūstai, žiediniai kopūstai, svogūnai, česnakai, šviežia duona, šviežias pienas, saldumynai, mieliniai kepiniai, fermentuotas maistas ir gėrimai, gazuoti gėrimai, obuoliai, slyvos, kriaušės, vynuogės, miltiniai gaminiai, daug angliavandenių turintis maistas (pavyzdžiui, bulvės). Kiekvienas asmuo turėtų savarankiškai stebėti, koks maistas sukelia nemalonius pojūčius ir tokio maisto vengti. Galbūt jo visiškai atsisakyti būtų ir neprotinga, nes kai kuris pilvo pūtimą paskatinantis maistas labai maistingas ir yra svarbi mitybos raciono dalis. Tad kartais galima pamėginti rinktis kitaip apdorotą maistą, pavyzdžiui, kepti obuoliai dažniausiai pilvo nepučia taip stipriai kaip švieži obuoliai su odelėmis, o nuluptos kriaušės pilvą pučia ne taip intensyviai kaip neluptos. Rauginti pieno produktai virškinimo traktui gali būti net labai naudingi, tuo tarpu šviežias pienas su laktoze gali sukelti daug nemalonių pojūčių – tarp jų ir pilvo pūtimą, skausmingą jo raižymą, viduriavimą, pykinimą, netgi galvos skausmą ir kt.
Taip pat reikėtų nepamiršti fizinio aktyvumo svarbos – reguliarus judėjimas padeda lengviau pasišalinti žarnyno dujoms, gerinti virškinimo darbo traktą ir skatinti medžiagų apykaitą. Visą dieną trunkantis sėdėjimas biure paprasčiausiai trukdo pasišalinti dujoms, o ką jau kalbėti apie nevalingą valgymą dirbant, kai persivalgoma ir nuryjama per daug oro. Svarbu save mylėti ir duoti kūnui pajudėti.
Kokios 5 plokščio pilvo taisyklės?
Visi nori plokščio pilvo, tad pristatome Jums 5 plokščio pilvo taisykles – visuomet jas atsiminkite ir galėsite džiaugtis labiau prigludusiais drabužiais:
- Kadangi viena svarbiausių ir dažniausių meteorizmo priežasčių yra aerofagija, reikėtų pasistengti valgio metu nuryti kuo mažiau oro. Patariama valgyti lėtai, neskubant, nekalbant, neatliekant kokių nors kitų veiksmų. Dietologai pataria vaikus visuomet maitinti toje pačioje vietoje ir tuo pačiu metu, todėl šis įprotis turėtų išlikti visam gyvenimui – valgymas lėtai ir susikaupus padeda geriau sukramtyti maistą ir nuryti mažiau oro. Beje, vertėtų atsisakyti ir gėrimų su angliarūgšte – juose taip pat daugybė virškinimo traktą dirginančių burbuliukų.
- Pilvo pūtimo tikimybę labai padidina tam tikras vartojamas maistas, pavyzdžiui, pupelės, žirneliai, lęšiai, avinžirniai, įvairūs kopūstai, obuoliai, kriaušės, slyvos, vynuogės, maistinės sėlenos (jose itin daug nevirškinamų balastinių medžiagų), šviežio pieno produktai, saldumynai, šviežia duona, kiti mieliniai kepiniai ir kt. Vertėtų apriboti tokio maisto kiekį mitybos racione ir savijauta gali netrukus pagerėti. Nesiūlome visiškai atsisakyti kai kurių itin svarbių ir maistingų maisto produktų. Juk pupelės – puikus augalinių baltymų šaltinis, o brokoliai yra sveiko maisto etalonas. Tiesiog vertėtų apriboti jų kiekį. Kai kuriuos produktus geriau vartoti termiškai apdorotus, pavyzdžiui, kepti obuoliai pilvą pučia ne taip intensyviai kaip švieži obuoliai su odelėmis.
- Retas žino, kad pora visai nekaltai atrodančių įpročių gali sukelti net ir labai skausmingą bei varginantį dujų sankaupų atsiradimą žarnyne. Tai – kramtomosios gumos kramtymas ir gėrimų vartojimas pro šiaudelį. Tokiais būdais nuryjama nemažai papildomo oro, kuris vis tiek turi pasišalinti, sukeldamas nemalonius pojūčius. Šiame punkte norėtųsi paminėti ir rūkymą, kuris kenkia ne tik virškinimo traktui ir plaučiams, bet ir sukelia visiškai įrodytą žalą visam organizmui. Alkoholinių gėrimų vartojimas taip pat paskatina pilvo pūtimą – ypatingai skausmingą raižymą gali sukelti fermentuoti ir gazuoti gėrimai. Atsisakykite šių įpročių ir jausitės geriau.
- Virškinimo funkcija labai susijusi su tuo, kaip mes jaučiamės ir ką galvojame. Seniai įrodyta, kad didelį stresą sukeliančios situacijos lėtina virškinimo trakto veiklą, nes organizmas skiria dėmesį toms fiziologinėms funkcijoms, kurios gali padėti pabėgti nuo potencialaus pavojaus ir geriau apsisaugoti, išsisukti nuo žalingų veiksnių. Stresinėse situacijose greičiau plaka širdis, išsiplečia akių vyzdžiai, į raumenis priplūsta daugiau kraujo, pašiurpsta oda. Tuo tarpu virškinimo procesai nustumiami į antrą planą – sulėtėja žarnų peristaltika, sumažėja fermentų sekrecija, sulėtėja skrandžio sulčių gamyba ir panašiai. Ilgalaikis stresas neabejotinai paveikia virškinimo sistemą, todėl pacientą pradeda kamuoti lėtinis pilvo pūtimas ir kiti nemalonūs reiškiniai. Be to, streso metu dažnai valgoma paskubomis, todėl nuryjama žymiai daugiau oro, suvalgomi dideli kiekiai maisto, kuris, deja, dažniausiai ir nesveikas, sunkiai virškinamas, kaloringas. Persivalgymas dar labiau apsunkina virškinimo funkciją, intensyviau kaupiasi ir šalinasi dujos – tai tarsi užburtas ratas, iš kurio įmanoma išeiti tik vengiant nervinės įtampos ir stengiantis kontroliuoti savo emocijas.
- Pilvo pūtimo pasireiškimą gali paskatinti ir vidurių užkietėjimas. Kad pavyktų visiškai išvengti vidurių užkietėjimo, gerti daugiau vandens tikrai nepakanka (bent jau daugumai asmenų). Reikėtų maitintis taip, kad maiste netrūktų maistinių skaidulų, kurios sugeria daug vandens ir sudaro didelę dalį nesuvirškinto ir šalintino turinio – žmogus tiesiog lengviau ir reguliariau tuštinasi, kartu pašalindamas ir susikaupusias dujas. Taip pat labai svarbu reguliariai sportuoti ir mylėti save – tik taip virškinimo traktas funkcionuos nepriekaištingai, o pilvas bus daug plokštesnis.
Kaip judėjimas susijęs su virškinimu?
Žmogus sukurtas judėti – maloni fizinė veikla ne tik paskatins žarnyno peristaltiką ir virškinimo procesus, bet ir pagerins bendrą organizmo tonusą, pakels nuotaiką. Verta rinktis malonų judėjimo būdą, kad sportas taptų reguliarus ir trokštamas užsiėmimas. Galbūt patiktų joga arba plaukiojimas? Tai puikūs būdai pagerinti virškinimą, numesti svorio, atsikratyti blogų emocijų, mat lėtinis stresas irgi gali būti pilvo pūtimo kaltininkas, tad jo reikėtų vengti visais įmanomais būdais.
Meteorizmo priežastys kartais yra rimtesnės nei gali atrodyti
Neretai meteorizmą lemia ir kitos ligos, tad tai jau gali būti tam tikrų rimtų sveikatos sutrikimų simptomas. Tokių ligų pavyzdžiai – gastroezofaginio refliukso liga, virškinimo trakto uždegiminės ligos, kepenų ar kasos sutrikimai, tulžies takų pakitimai ir panašiai. Jei žmogus serga kokia nors liga, kai pilvo pūtimas – vienas iš simptomų, tuomet pirmiausiai būtina gydyti tą ligą. Jei pilvo pūtimą lydi ir kiti simptomai, pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas ar viduriavimas, sunkumai šlapinantis, tuštinantis ar kvėpuojant, pakilusi kūno temperatūra, skausmai pavalgius ar būnant alkanam, kraujas išmatose, tuomet reikėtų kreiptis į gydymo įstaigą, nes tai gali būti rimtų ligų požymiai, kurioms reikia profesionalaus gydymo. Vertėtų sunerimti, jei ilgo laiko perspektyvoje pradeda be aiškios priežasties kristi kūno svoris.
Taigi kada dėl pilvo pūtimo reikėtų susirūpinti labiau?
Susirūpinti reikėtų tuomet, kai pilvo pūtimas nepraeina ir atsiranda stiprėjantis pilvo skausmas. Pavojaus signalai – viduriavimas ir vėmimas, nesugebėjimas pasituštinti, pakitusios išmatos, karščiavimas, bloga savijauta, silpnumas. Pajutus šiuos simptomus būtina kreiptis į gydytojus.
Greita simptominė pagalba – simetikonas
Espumisan easy – naudojant šiuolaikines technologijas pagamintos granulės, kurių sudėtyje yra putojimą slopinančios medžiagos simetikono. Ši medicinos priemonė vartojama, siekiant mažinti pilvo pūtimą, atsiradusį dėl dujų susikaupimo, bei tempimo pojūtį pilve, pilvo išsipūtimą, spaudimą viršutinėje pilvo dalyje ir gurgimą skrandyje bei žarnyne. Greitai ištirpsta burnoje, todėl aktyvioji medžiaga greitai pasiekia virškinimo traktą, kur pradeda veikti. Granulių nereikia užgerti vandeniu, jos yra malonaus citrinų skonio. Nevartoti jei esate alergiškas (padidėjęs jautrumas) simetikonui ar bet kuriai kitai sudedamajai daliai.
Plačiau: |