Kai kurioms moterims tos dienos būna itin nelaukiamos. Jos žino, kad mėnesinių metu kankins galvos ir raumenų skausmai, moterys bus mažiau darbingos arba iš viso nedarbingos. Skausmingos mėnesinės trikdo šiuolaikinių moterų gyvenimą, kartais net priverčia pakeisti planus. Dismenorėja yra itin varginantis sutrikimas – tai su mėnesinėmis susijęs apatinės pilvo dalies skausmas, pasireiškiantis cikliškai. Teigiama, kad šis apatinės pilvo dalies skausmas vargina net 9 moteris iš 10. Taip pat dažnas mėnesinių palydovas yra ir intensyvus galvos skausmas, kartais net migreninio pobūdžio. Menstruacijų ciklą reguliuoja tam tikri lytiniai hormonai, kuriuos išskiria kiaušidės (pavyzdžiui, estrogenai). Be lytinių hormonų svarbią reikšmę turi ir nervų sistema, kepenys (nes ten vyksta hormonų apykaita), skydliaukė, kiti organai bei organų sistemos. Kokios yra tokių skausmų priežastys ir kaip būtų galima padėti sau?
Endometriozė – tai labai dažna dismenorėjos priežastis. Tai yra lėtinė liga, kuria gali sirgti vaisingo amžiaus moterys. Endometriozė diagnozuojama tada, kai pastebima, kad į gimdos gleivinę panašus audinys išsiplečia, išveša už gimdos ribų. Šie audiniai menstruacijų metu elgiasi labai panašiai, kaip ir tikrieji gimdos audiniai – reaguoja į hormonų pokyčius, kraujuoja. Deja, šių audinių išskirtas kraujas negali pasišalinti iš organizmo, todėl formuojasi įvairūs uždegimai, gali atsirasti cistų ir kitų sutrikimų – moteris jaučia stiprius skausmus, kurie gali netgi sukelti pykinimą ar vėmimą.
Anatominiai ypatumai. Teigiama, kad skausmingesnės mėnesinės kankina tas moteris, kurių gimda yra pasisukusi į nugaros pusę. Taip pat skiriasi ir lytinių organų anatomija (pavyzdžiui, susiaurėjęs gimdos kaklelio kanalas), gali būti jų vystymosi sutrikimų. Tokiais atvejais menstruacijos gali būti skausmingesnės ir trukti neįprastai trumpai arba neįprastai ilgai. Dažnai po nėštumo ir gimdymo mėnesinių skausmai ir nemalonūs pojūčiai sumažėja, nes šiek tiek pasikeičia reprodukcinės organų sistemos anatomija. Jei nėštumas ir gimdymas nebuvo sklandūs, tai dismenorėjos gali netgi sustiprėti.
„Jei skausmas blogina gyvenimo kokybę, tai jį būtina malšinti ir gyvenimu džiaugtis kasdien, negalvojant apie vėl artėjančias skausmo bangas."Moters amžius. Gydytojai pastebi, kad paauglystėje, kuomet prasideda mėnesinės, jos būna skausmingesnės ir vyksta nevienodą laiko tarpą – kartais trunka vos kelias dienas, kartais gali užtrukti ir savaitę. Paauglių menstruacijų ciklas taip pat pasižymi nereguliarumu. Taip yra dėl to, kad jaunų moterų lytinė sistema dar yra nebrandi, lytinių hormonų gamyba dar nevyksta harmoningai. Paprastai mėnesinių skausmas sumažėja, vos tik susireguliuoja jų ciklas (maždaug po pusės metų). Jei skausmas pasireiškia ir susireguliavus mėnesninių ciklui, būtina ieškoti priežasčių.
Hormonų pusiausvyra. Moters reprorodukcinė sistema gali būti visiškai sveika, kiaušidžių funkcija gali būti nepriekaištinga, tačiau išsiderinusi hormonų pusiausvyra linkusi sąlygoti ne tik didelius fizinius skausmus, tačiau ir sunkius emocinius išgyvenimus ne tik per pačias menstruacijas, bet ir prieš jas. Tokie nuotaikų svyravimai, pasireiškiantys prieš mėnesines, vadinami priešmenstruaciniu sindromu (PMS). Pačių menstruacijų metu šalinama gimdos gleivinė (kuri ruošėsi galimam nėštumui), pasireiškia kraujavimas, kuris padeda išsivalyti gimdai ir ruoštis naujam apvaisinimui. Gali pasireikšti ir skausmingi, į spazmus panašūs gimdos susitraukimai – jie būdingi sutrikus aktyvių organizmo gaminamų medžiagų apykaitai (šios medžiagos vadinamos prostaglandinais). Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) dažnai vartojami spazminiams gimdoms susitraukimams malšinti, nes jie slopina prostaglandinų gamybą, o tuo pačiu mažina uždegiminius procesus bei skausmą.
Kaip ir minėta aukščiau, mėnesinių skausmams malšinti ypatingai tinkami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Jie slopina uždegimą, padeda malšinti skausmą. Priklausomai nuo vaisto rūšies, jie gali padėti malšinti silpną ir vidutinį skausmą. Skausmo suvokimas yra labai individualus. Puikus pavyzdys yra deksketoprofenas – jis priklauso minėtajai NVNU grupei: malšina skausmą, pasižymi uždegimą slopinančiu poveikiu, mažina temperatūrą. Jeigu moteriai kiekvienas ciklas sukelia daug nemalonių pojūčių, tikrai verta išmėginti NVNU prieš tai pasitarus su gydytoju. Jei skausmas blogina gyvenimo kokybę, tai jį būtina malšinti ir gyvenimu džiaugtis kasdien, negalvojant apie vėl artėjančias skausmo bangas.
Mėnesinių ciklo reguliarumas, ir, priešingai, sutrikimai, gali duoti labai daug informacijos ne tik apie lytinę, bet ir apie bendrąją moters sveikatą. Pakalbėkime apie dažniausiai pasitaikančius menstruacinio ciklo sutrikimus bei jų priežastis. Kada reikėtų sunerimti ir kreiptis į gydymo įstaigą? Plačiau: 5 mėnesinių ciklo sutrikimai, apie kuriuos reikia žinoti kiekvienai moteriai |