Neįtikėtina – alerginę slogą gali sukelti net paukščiai

Rugsėjo 19, 2018
+1
+1 -0

Skraidantys ir ropojantys

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, PSO, vienokios ar kitokios alergijos apraiškos kankina 40% pasaulio gyventojų. 2016 m. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras nosies užgulimą ir ašarojančias akis pripažino labiausiai paplitusia priežastimi nedarbingumui. JAV tai kasmet kainuoja 3,8 mln. JAV dolerių. Pirmasis istorijos šaltinių įvardintas sergantysis alergija buvo Egipto faraonas Menas, gyvenęs apie 3100 – 3000 m. pr. m. e. Piešiniai ant sarkofago rodo, kad vabzdžių įkandimai faraonui kėlė egzemą ir sunkius galvos skausmus. Labiausiai tikėtina, kad faraonas mirė dėl anafilaksinio šoko įkandus širšei.

„Daugeliui vabzdžiai yra rimtas alergenas, – sako Svetlana Jerochina, alergologė,  – Alergizuoja ne tik skraidantys vabzdžiai. Remiantis tyrimais, atliktais Maskvos Imunologijos institute, 31% astmos ligų sukelia specifinis baltymas, kurį išskiria tarakonai“. (Laimei, mūsų dienomis virtuvėje lakstantį tarakoną vargu ar sutiksi).

Noriu šuniuko!

Su gyvūnais, sergantiems alergija, kyla neįprasti santykiai. Viena vertus, gyvūnai gali tapti savotiška „vakcinacija” nuo alergijos. Kita vertus, sukelti problemų.

2008 m. Miuncheno Nacionalinio aplinkos higienos centro specialistai įrodė, kad vaikai, augantys namuose su šunimis, ateityje dukart rečiau kenčia nuo alergijos nei jų bendraamžiai, kuriems šunelių tėvai neleidžia laikyti. Gydytojai šį rezultatą aiškina  imuninės sistemos „treniravimu”,  įmanomu tik vaikystėje. Tyrimai, atlikti Veronos universiteto ligoninėje  įrodė, kad jei suaugęs žmogus, namuose niekad nelaikęs gyvūnų, įsigyja kačiuką,  dideliu tikimybės procentu, jis tampa jam alergišku. Ypač jei jis jau alergiškas kitiems alergenams.

„Gydytojai šį rezultatą aiškina imuninės sistemos „treniravimu", įmanomu tik vaikystėje."

Ar alergologai rekomenduoja įsigyti naminį gyvūnėlį? Rekomenduoja, jei katės ar šuniuko prašo vaikai,  neturintys alergijos, ir paveldimumo pavojus nėra pernelyg didelis. Jei jus seniai paliko vaikystė, atsakingai elkitės su gyvūnėlių įsigijimu, apskaičiuokite galimas reakcijas. Jei diagnozuotos bet kokios alergijos ar astma, tikslingiau atsisakyti šios idėjos. Ar manote, kad švelnūs jausmai  mažesniems draugams viršija alerginio rinito nepatogumus? Tada susitaikykite su mintimi, kad turėsite labai kruopščiai atlikti  savo augintinio higieną, įsigyti oro valytuvą ir, esant paūmėjimams, dėvėti kaukę bei vartoti antihistamininius preparatus. Galbūt geriau apsiriboti meile gyvūnėliams socialiniuose tinkluose?

„Dulkėtos katės“

Pasitaiko, kad pamylavus vieną katinėlį jūsų akys niežti, o palaikius ant rankų kitą – lyg ir nieko. Kaip tai gali būti? Tokiose situacijose gydytojai mano, kad alergiją sukelia ne patys gyvūnai, bet dulkių erkutės ir grybeliai, apsigyvenę jų vilnoje. Galbūt todėl daugybę alerginių ašarų sukelia persų katės. „Dulkėtos katės” efektas paaiškina ir tai, kad gyvūnai su šviesiu kailiu ir beplaukiai laikomi mažiau alergiški – ant jų nešvarumai matomi ryškiau, jie dažniau plaunami.

Alergija papūgoms

Ar vaikams būdinga alergija papūgoms? Alergija papūgos atsiranda nepaisant paciento amžiaus. Patologijos simptomai gali pasireikšti net kūdikiams. Pavojus vaikams yra ir kitų rūšių alergijos. Pavyzdžiui, jei kūdikiui būdinga alerginė reakcija į tam tikrus maisto produktus, dėl patologijos progreso gali išsivystyti netoleravimas, susisietas su papūgomis. Dažniausiai ši patologija pasireiškia dėl alergijos dulkėms, žiedadulkėms ar gyvūnų plaukams.

Alergiją išprovokuoja tam tikros rūšies baltymai, esantys seilėse ir papūgų parazituose. Baltymai nėra vienintelis patogenas, sukeliantis alergijas, susijusias su egzotiškais augintiniais. Kai kurių tipų parazitai, esantys ant šių paukščių kūno, taip pat išsiskiria gebėjimu sukelti neigiamą vaiko organizmo reakciją. Be to, baltymas gali būti paukščių pašaruose.

Baltymas, kurį išskiria paukštis, yra mikroskopinio dydžio ir lengvo svorio. Jis patenka į aplinką ir atsiduria ant kambario esančių objektų. Alerginė reakcijai  kyla net be tiesioginio kontakto, užtenka narvo kambaryje.

Panašus baltymas gali būti kitų rūšių paukščių seilėse. Patologijos progresavimas sukelia alerginę reakciją į kanarėles, viščiukus, žąsis, balandžius.

Alergijos papūgoms simptomai gali pasireikšti tokiomis būsenomis:

– nosies užgulimu ir sloga;

– čiaudėjimu ir padidėjusiu ašarojimu;

– galvos skausmu;

– šaltkrėčiu ir bendrosios būklės pablogėjimu;

– odos bėrimu (retai);

– padidėjusia kūno temperatūra;

– gleivinių niežėjimu ir patinimu;

– akių obuolių paraudimu;

– kraujavimu iš nosies;

– gerklės perštėjimu;

– dusuliu ir širdies plakimu;

– sausu kosuliu su švokštimu (primena astmą).

 Jei tėvams kyla įtarimas  dėl tam tikros rūšies alerginės reakcijos, būtina kreiptis į specialistus ir atlikti specialius tyrimus dėl alergeno. Gydymą medikai parenka individualiai. Tačiau būtina gydymo prielaida yra  paciento sąlyčio su alergenu šalinimas.

Dažnai atsidūrus netikėtoje situacijoje ‒ įgėlus bitei, užspringus ar nusideginus odą ‒ pasimetame ir klausiame: „Ką daryti?“ O iš nežinojimo dažnai pasielgiame ne taip, kaip turėtume. Kad taip nenutiktų, pateikiame keletą naudingų patarimų, kurie padės ne tik išsisukti iš kai kurių nemalonių situacijų, bet ir pagelbės išvengti rimtų pasekmių ar net išgelbėti gyvybę. Svarbiausia žinoti pagrindinius veiksmus, o nutikus nelaimei susiimti ir pagelbėti nukentėjusiajam.

Plačiau:

Ką daryti nutikus nelaimingam atsitikimui? Naudingi patarimai
+1
+1 -0
  • Kraujavimas iš nosies
  • Odos bėrimai
  • Čiaudėjimas
  • Sausas kosulys
  • Alerginė sloga
  • Galvos skausmas

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *