Venų varikozė – liga, kuri kelia fizinių ir estetinių nepatogumų, o dėl šių nepatogumų gali kilti ir emocinių problemų. Mes raginame šią ligą pradėti gydyti laiku, kad kojos būtų lengvos net pačiomis karščiausiomis dienomis ir kad šiomis šiltomis dienomis jas puoštų trumpesnis sijonas ar nuotaikingi šortai. Taigi dėl kokių priežasčių išsivysto venų varikozė? Kokie populiariausi šiuo metu prieinami jos gydymo metodai? Kas galėtų padėti lengvai ir greitai susigrąžinti gerą savijautą?
Dėl kokių priežasčių išsivysto venų varikozė?
Lėtinis kojų venų kraujotakos nepakankamumas gali išsivystyti dėl dviejų pagrindinių priežasčių – paveldėjimo nulemtų ypatybių ir žalą venoms nuolat darančio gyvenimo būdo. Žinoma, kad apie 70 proc. pacientų šią ligą tiesiog paveldi iš savo tėvų. Pavyzdžiui, jei abu mergaitės tėvai sirgo ar serga venų varikoze, jai tikimybė susirgti šia lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo išraiška padidėja net iki 80 proc. Berniukui ši tikimybė būtų šiek tiek mažesnė, nes vienas iš svarbesnių venų ligų išsivystymo rizikos faktorių yra moteriška lytis. Vis dėlto ši liga neaplenkia ir vyrų – kartais ji pasireiškia net ir gana jauno amžiaus vyriškosios lyties atstovams.
Taigi venų varikozės išsivystymą ir progresavimą nulemia ne tik paveldimumas ar lytis, bet ir asmens propaguojamas gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, antsvorio turintys ar nutukę asmenys čia liga serga kur kas dažniau nei liekni ir normalaus kūno svorio asmenys. Juos dažniau kamuoja kojų skausmas, sunkumas, nuovargis ir pojūtis, tarsi jos būtų švininės. Tačiau tai ne vieninteliai venų ligų išsivystymo rizikos faktoriai. Manoma, kad daug įtakos turi sėdimas ir stovimas darbas, nuolat dėvimi aukštakulniai ir aptempti drabužiai, vartojami vaistai (ypač sudėtinės hormoninės kontraceptinės tabletės), netgi žalingi įpročiai ir tam tikros sporto šakos. Pavyzdžiui, venų išsiplėtimu ir su tuo susijusiomis pasekmėmis daug dažniau skundžiasi sunkumų kilnotojai – jų kojų venos patiria itin didelį spaudimą, todėl tikriausiai ne kartą teko matyti, kokiomis storomis ir iššokusiomis paviršinėmis venomis išvagotos tokių sportininkų kojos. Vis didėjantys iššūkiai šeimoje, draugų rate ir darbe dažnai priverčia mus visą dieną praleisti ant kojų. Dėl to galite jausti apsunkusias kojas ir patinimą, ypač jei sergate paviršinių venų ligomis. Šie simptomai stipriau pasireiškia šiltu oru
Be to, pastebėta, kad kojų venų ligų vystymąsi labai paspartina nėštumai ir gimdymai. Žinoma, čia daug reikšmės turi ir paveldimumas bei gyvenimo būdas. Gana dažnai tris vaikus pagimdžiusios moters kojos atrodo daug dailiau ir lengviau nei tos, kuri dar niekada negimdė.
Kokius gydymo metodus siūlo šių dienų medicina?
Pagrindiniai gydymo metodai skirstomi į dvi dideles grupes. Jie gali būti derinami ir tarpusavyje, tad:
- Konservatyviesiems gydymo metodams priskiriamas elastinio trikotažo nešiojimas, kojų simptomus lengvinančių gelių ir tepalų vartojimas ir kraujagyslių sienelių atsparumą gerinančių venotonikų vartojimas.
- Intervenciniams gydymo metodams priskiriama atvira chirurginė operacija (ji taikoma vis rečiau), lazerinis gydymas, pažeistų venų suklijavimas bioklijais ir kt. Tinkamiausią gydymo metodą parenka kraujagyslių chirurgas.
Vienam pacientui gali būti taikoma keletas gydymo metodų. Pavyzdžiui, pažeista vena gali būti paveikiama lazerio energija, pooperaciniam periodui skiriamas elastinis trikotažas ir heparino natrio druskos turintis gelis, o vėliau pacientas skatinamas rinktis sveikesnį gyvenimo būdą, gerti daugiau vandens ir panašiai.
Lioton gelis – geresnei mikrocirkuliacijai ir kojų lengvumui
Vis didėjantys iššūkiai šeimoje, draugų rate ir darbe dažnai priverčia mus visą dieną praleisti ant kojų. Dėl to galite jausti apsunkusias kojas ir patinimą, ypač jei sergate paviršinių venų ligomis. Šie simptomai stipriau pasireiškia šiltu oru. Lioton gelis veiksmingai mažina paviršinių venų ligų simptomus:
- kojų sunkumą;
- kojų skausmą;
- kojų paraudimą ir tinimą.
Optimali gelio forma suteikia vėsinimo pojūtį, jis labai lengvai ir greitai įsigeria, be to, itin maloniai kvepia ir netepa drabužių.
Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Venų varikozės išsivystymopriežasčių yra tikrai labai daug. Vis dėlto kartais lieka neaišku, kodėl jau paaugliai skundžiasi išsiplėtusiomis venomis, o garbingą amžių skaičiuojantys senoliai gali džiaugtis kur kas sveikesnėmis kojomis nei kai kurie vidutinio amžiaus asmenys. Plačiau: Dėl kokių priežasčių išsivysto venų varikozė? |