Kodėl pilvo diegliai sukelia tiek daug klausimų?

Liepos 29, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Kūdikis stipriai verkia panašiu paros metu, o to verkimo, atrodo, niekas negali numalšinti? Tokio verksmo priežastis gali būti pilvo diegliai arba kolikos – nors tai gerybinė, savaime praeinanti būklė, daugybei tėvelių ji kelia daug streso ir klausimų.

Kada vaikai daugiausiai verkia?

Apskaičiuota, kad vaikai daugiausiai verkia per savo pirmuosius gyvenimo mėnesiu. Tarkime, jei naujagimiai per dieną gali verkti net dvi valandas, tai 3 mėnesių kūdikių vidutinė verkimo trukmė jau gali būti net dvigubai trumpesnė. Ir viena iš to verkimo priežasčių yra būtent pilvo diegliai, kurie kūdikius paprastai kamuoja pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais. Manoma, kad didžiausia kolikų pasireiškimo tikimybė būdinga 3-5 mėnesių amžiaus kūdikiams. Džiugu tai, kad pusės metų mažyliai šios nemalonios būklės simptomus patiria jau labai retai.

Kas yra pilvo diegliai?

Pilvo diegliai dažnai būna susiję su situacijomis, kuomet, atrodo, kūdikis graudžiai verkia be jokios aiškesnės priežasties. Pilvo diegliai paprastai diagnozuojami tuomet, kai verkimo epizodai trunka ilgiau nei 3 valandas per parą ir tokie epizodai kartojasi daugiau nei 3 kartus per savaitę. Pilvo dieglių diagnozė praktiškai neabejotina, jei stipraus ir ilgo verksmo epizodai tęsiasi ilgiau nei 3 savaites. Tokia pasikartojanti ir tėvus itin išgąsdinanti, bet gerybinė būklė dažniausiai kamuoja vyresnius nei 3 mėnesių kūdikius, tačiau ji gali išsivystyti ir anksčiau. Pilvo diegliams yra būdinga ir tai, kad simptomai paprastai dingsta iki 5 mėnesių amžiaus. Vis dėlto kartais jie gali užsitęsti ir ilgiau.

Kiek mažylių vargina pilvo diegliai?

Skaičiuojama, kad pilvo dieglių arba kolikų dažnis gali būti net iki 40 procentų. Atlikta daug ir įvairių klinikinių tyrimų, kurių rezultatai gali skirtis ne tik dėl taikytų diagnostinių kriterijų ar skirtingų tyrimo modelių, bet ir dėl to, kad tėvai labai skirtingai reaguoja į savo mažylio verksmą. Vieniems atrodo, kad valandą trunkantis verkimas užsitęsė amžinybę, kiti gana kantriai gali nešioti savo vaiką net ir pusę paros. Vis dėlto geriausia su pilvo diegliais galimai susijusius verkimo epizodus žymėtis specialiame žurnale, kuriame būtų tokia informacija: tiksli verkimo trukmė, tiksli verkimo epizodo data ir pan. Tokia informacija būtų labai naudinga ir gydytojui. Ji padėtų greičiau ir efektyviau diagnozuoti pilvo dieglius, paskirti gydymą, duoti patarimų tėvams. TREJETO taisyklė: Pilvo diegliai paprastai diagnozuojami tuomet, kai verkimo epizodai trunka ilgiau nei 3 valandas per parą ir tokie epizodai kartojasi daugiau nei 3 kartus per savaitę. Pilvo dieglių diagnozė praktiškai neabejotina, jei stipraus ir ilgo verksmo epizodai tęsiasi ilgiau nei 3 savaites.

Kas nulemia pilvo dieglių išsivystymą?

Manoma, kad pilvo dieglių išsivystymo nenulemia lytis ar maitinimo būdas, tačiau daug įtakos gali turėti šie faktoriai:

  • Įvairūs virškinimo trakto sutrikimai, kuriuos gali paskatinti netaisyklinga maitinimo technika. Pilvo dieglių pasireiškimą gali išprovokuoti permaitinimas, nepakankamas atsirūgimas, pasikartojantis didelio oro kiekio nurijimas, laktozės ar karvės pieno baltymų netoleravimas ir kt. Manoma, kad daug įtakos gali turėti žarnyno nebrandumas ar virškinimo trakte gyvenančių mikroorganizmų pokyčiai/ disbalansas.
  • Pilvo dieglių atsiradime itin svarbų vaidmenį vaidina psichosocialiniai veiksniai. Pasirodo, kad jautresni kūdikiai pilvo dieglius patiria dažniau ir (arba) jų epizodai būna intensyvesni. Daug nulemia ir aplinka – jei šeima patiria lėtinį stresą, tuomet labai tikėtina, kad pilvo diegliais savo įtampą „išlies“ ir mažylis. Įdomiausia tai, kad tokie dažnai pasikartojantys verkimo epizodai gali tik dar labiau padidinti bendrą įtampą ir tik dar labiau paskatinti kolikų pasikartojimą. Tikrai ne paslaptis, kad mažyliai viską labai gerai jaučia ir mamos nerimas stipriai paliečia ir juos pačius.
  • Išskiriami ir biologiniai veiksniai, susiję su žalingu nikotino ar tabako dūmų poveikiu. Manoma, kad pilvo dieglius patiriančių mažylių organizme gali būti pakitusi serotonino koncentracija.

Kaip palengvinti pilvo dieglius?

Kol kas visiems vienodai efektyvaus gydymo metodo dar nėra sukurta. Vis dėlto žinoma, kad gali padėti simetikonas. Jis veiksmingas tuomet, kai pagrindinė pilvo dieglių atsiradimo priežastis yra per didelis dujų susikaupimas žarnyne. Pasikartojantį per didelio dujų kiekio dirginamąjį poveikį nulemia mažylio virškinimo trakto nebrandumas. Laikinam ir simptominiam problemos sprendimui tinkamas būtent simetikonas – Espumisan L geriamųjų lašų (suspensijos) veiklioji medžiaga. 

Espumisan L yra vaistas, priklausantis vadinamųjų virškinimo traktą veikiančių medžiagų grupei. Jo veiklioji medžiaga simetikonas keičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinimo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti rezorbuojamos pro žarnų sieneles ir, prasidėjus žarnų peristaltikai, pašalinamos.

Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Arnold de Vries savo knygoje "Terapinis badavimas" badą apibūdina taip: "Terminas "badas "reiškia visišką ar dalinį žmogaus susilaikymą nuo maisto ar vandens dėl kokios nors priežasties“. Taigi, žmonės atsisako vaisių, daržovių, pieno, vandens, mėsos, kiaušinių. Priklausomai nuo priežasčių, paaiškinančių badavimą, galima skirstyti į religinį, fiziologinį, patologinį, eksperimentinį. Dažniausiai žodis "badavimas" suprantamas kaip savanoriškas atsisakymas priimti bet kokį maistą tam tikrą laiką, siekiant atkurti organizmo harmoniją ir biologinių procesų jėgą, sutrikusioms dėl ligos ar kūno nusilpimo. Šiuo atveju, badavimas neturėtų eikvoti organizmo ir iššaukti negrįžtamų pokyčių. Yra ir kitų savanoriško žmogaus maisto atsisakymo apraiškų - tai pasninkas, dietinė iškrova, fiziologiškai naudingas badavimas.

Plačiau:

Ar badavimas tikrai naudingas?

+1
+1 -0
  • Pilvo diegliai
  • Pilvo pūtimas
  • pilvo dieglių gydymas
  • patarimai nuo pilvo pūtimo

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *