Kodėl būtina gydyti venų varikozę?

Rugpjūčio 17, 2021 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Kojų venų varikozė arba poodinių venų varikozė – tai lėtinė liga, visuomenei labiau žinoma kaip išsiplėtusios venos. Statistika rodo, kad tai viena dažniausiai diagnozuojamų ligų. Manoma, kad ja serga mažiausiai kas penktas gyventojas, o Pasaulinės sveikatos organizacijos pateikiami rodmenys patvirtina dar didesnius skaičius. Manoma, kad venų varikoze gali sirgti net iki 30-40 procentų darbingo amžiaus asmenų. Tad kodėl būtina gydyti šią lėtinę kraujotakos ligą?  

Kaip paplitusi venų varikozė?

Venų varikozė arba išsiplėtusios venos yra viena labiausiai pasaulyje paplitusių ligų. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis ji diagnozuojama mažiausiai kas trečiam asmeniui. Ne paslaptis, kad išsiplėtusių venų dažnis auga su amžiumi. Kuo vyresnis amžius – tuo didesnė venų varikozės išsivystymo ir progresavimo tikimybė. Tarkime, jei tarp darbingo amžiaus asmenų kojų skausmu, nuovargiu ir tinimu skundžiasi maždaug kas penktas ar net kas trečias gyventojas, tai tarp vyresnio amžiaus ir senyvo amžiaus asmenų ši liga gali būti paplitusi net iki 70 proc.

Kokie faktoriai nulemia venų varikozės išsivystymą?

Skaičiuojama, kad maždaug 60 proc. moterų ir apie 40 proc. vyrų polinkį sirgti venų ligomis paveldi iš savo artimųjų – tėvų, senelių. Iš šių skaičių nesunku pastebėti, kad moteriška lytis šia liga serga dažniau. Vis dėlto vyriškoji lytis nuo šios ligos tikrai neapsaugota. Teigiama, kad kad kai kuriais atvejais ligos paveldėjimo tikimybė siekia net iki 80 proc. Tarkime, jei abu moters tėvai sirgo ar serga šia liga, tai tikimybė jai pajusti kojų sunkumą, nuovargį ir tinimą yra itin didelė ir siekianti net iki 80 proc.

Taip pat žinoma, kad venų ligų vystymąsi labai skatina per didelis kūno svoris, nejudrus (sėslus, hipodinamiškas) gyvenimo būdas, stovimas ir sėdimas bei sunkus fizinis darbas. Venų varikozės vystymąsi skatina nėštumai ir gimdymai, tam tikrų vaistų vartojimas, hormonų koncentracijos organizme pasikeitimai, nesaikingas aukštakulnių dėvėjimas. Kai kada venų ligų išsivystymo priežastys nežinomos, tačiau aišku, kad gali pakenkti ir tam tikros traumos, operacijos ir t.t.

Kodėl sutrinka kojų venų kraujotaka?

Lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas pradeda vystytis sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai. Toks vožtuvėlių silpnumas ir nepilnavertiškumas gali būti paveldėtas, tačiau įtakos gali turėti ir įvairios traumos, operacijos bei paciento propaguojamas gyvenimo būdas.

Venose esantys vožtuvėliai atsakingi už tai, kad kraujas tekėtų tik viena kryptimi ir negrįžtų atgal. Sutrikus venų vožtuvėlių funkcijai, į viršų (link širdies) tekėti visas kraujas jau nebegali – dalis jo grįžta atgal. Dėl tokios priežasties kraujas pradeda kauptis apatinių galūnių audiniuose ir sutrinka šių audinių mityba. Kraujas užsistovi, padidėja kraujo spaudimas į kraujagyslių sieneles, todėl venos pradeda plėstis, vingiuoti, ilgėti, storėti. Kojų venų tinklas tampa pastebimas plika akimi, susidaro poodiniai mazgai, atsiranda kojų odos spalvos pasikeitimų. Negana to, atsiranda ir kitų nemalonių simptomų, kurie labiausiai ir trukdo darbingumui. Tai kojų sunkumas, nuovargis, tinimas, mėšlungis ir skausmas. Skaičiuojama, kad maždaug 60 proc. moterų ir apie 40 proc. vyrų polinkį sirgti venų ligomis paveldi iš savo artimųjų – tėvų, senelių. Iš šių skaičių nesunku pastebėti, kad moteriška lytis šia liga serga dažniau. Vis dėlto vyriškoji lytis nuo šios ligos tikrai neapsaugota.

Kodėl būtina gydyti venų varikozę?

Iki šiol daug kas mano, kad venų varikozė – tik estetinė problema. Skubame šią nuomonę paneigti, nes varikozė – tai liga, kurią reikia gydyti. Kodėl? Todėl, kad negydoma liga progresuoja ir gali sukelti ne tik sveikatai pavojingų, bet ir mirtinų komplikacijų. Bėgant laikui stiprėja jaučiamas kojų sunkumas, skausmas ir nuovargis. Negana to, kyla atvirų žaizdų atsivėrimo rizika, o išsiplėtusiose venose gali formuotis krešuliai. Dėl to atsiranda įvairių infekcijų ir trombozės rizika. Kai krešuliai nukeliauja į gyvybiškai svarbias kraujagysles, pacientą gali ištikti gana staigi mirtis.

Kaip gydoma venų varikozė?

Nereikia galvoti, kad ši lėtinė liga iš karto gydoma atvira chirurgine, ypatingai traumuojančia operacija. Pradinės ligos stadijos gydomos kompresine terapija ir vaistais, pavyzdžiui, didelę heparino natrio druskos koncentraciją turinčiu geliu Lioton. Kartais skiriama venotonikų, kurie stiprina kraujagyslių sieneles, mažina tinimą ir didina natūralų jų pasipriešinimą. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Jei liga pažengusi labiau ir (arba) pacientas pageidauja puikaus estetinio rezultato, gali būti labai naudinga skleroterapija. Taip pat gali būti taikomi radiochirurginiai, lazeriniai metodai ir venų spindžio suklijavimas bioklijais. Tinkamiausią gydymo metodą parenka gydytojas kraujagyslių chirurgas ir aptaria jį su pacientu.

Kojų venų varikozė – tai liga, apie kurią žinoma jau seniai, tačiau anksčiau jai nebuvo skiriama tiek daug dėmesio. Pirmiausiai dėl to, kad nebuvo sukurta tokių veiksmingų ir saugių gydymo metodų kaip dabar, be to, apie šią ligą nebuvo žinoma tiek daug, kiek žinoma šią dieną. Jei prieš daugelį metų buvo manoma, kad išsiplėtusios venos – visiškai normali vyresnio amžiaus ir senatvės dalis, šiandien šį nusistatymą stengiamasi paneigti ir paskatinti pacientus venų ligas gydyti anksčiau, nelaukiant tam „tinkamesnės dienos“.

Plačiau:

5 priežastys, kodėl kojų venų sveikata reikia susirūpinti jau šiandien

+1
+1 -0
  • kojų venų varikozė
  • kojų skausmas
  • kojų nuovargis
  • kojų sunkumas
  • kojų tinimas
  • lioton
  • išsiplėtusių venų gydymas
  • Varikozė
  • Išsiplėtusios venos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *