Jau senokai sklando kai kuriems šypsnį sukeliantis posakis „Negydoma sloga praeina per savaitę, o gydoma – per 7 dienas“. Bet argi tai priežastis ignoruoti slogą? Pati sloga nėra pavojinga, tačiau kur kas pavojingesnės tam tikros jos komplikacijos. Taigi kaip gydyti slogą, kad ji nesukeltų daugiau bėdų?
Kartais pavargsta ir… nosis
Peršalimas gali būti vienas iš signalų, kad reikia daugiau dėmesio savo sveikatai, o galbūt trūksta poilsio ir ramybės. Nuo slogos galima pasveikti ir savaime, be jokio gydymo, tačiau dar daug kas priklauso ir nuo to, kokio sunkumo yra sloga. Jei nosies gleivinė užburksta taip, kad belieka kvėpuoti tik per burną, tuomet gresia ir burnos išsausėjimas. Gerklė tampa „imlesnė“ infekcijoms, gali pradėti skaudėti ir ją. Taip pat gali sutrikti miegas, atsirasti darbingumo ir koncentracijos sunkumų. Ypatingai gyvenimo kokybę blogina lėtinė sloga – ją taip pat reikia gydyti. Gleives reikėtų ne ryti, o šnypšti į vienkartinę nosinaitę – tai daryti iš kiekvienos šnervės atskirai, kitą tuo tarpu užkemšant. Šnypšti negalima pernelyg stipriai, nes taip didinama tikimybė, kad infekcija nukeliaus į sinusus, ausis ir t.t.
Slogos trukmės sutrumpinti gal ir nepavyks, tačiau verta ją palengvinti
Jei matote, kad sloga trukdo kasdienybei, reikėtų pasistengti ją palengvinti. Galbūt sloga ir nepraeis greičiau, tačiau bent jau bus „lengviau“ sulaukti jos pabaigos. Puikiai tiks poilsis, šilti skysčiai, nosies valymas jūros vandeniu (pavyzdžiui, Quixx nosies purškalais). Jei nosies gleivinė paburkusi stipriau, nakčiai gali būti naudingi nosies gleivinės kraujagysles sutraukiantys ir kvėpavimą per nosį palengvinantys purškalai ar nosies lašai. Vis dėlto jų vartojimo trukmė neturėtų viršyti 5-7 parų. Taip pat puikiai tiks ir inhaliacijos, įvairios vaistinių augalų arbatos. Taigi pirmosiose slogos stadijose labai naudinga nosį plauti jūros vandeniu, o tuomet, kai gleivės sutirštėja, jas verta skystinti ir jūros vandeniu, ir šiltais skysčiais. Puikiai tiks imbierų arbata su medumi ir citrina. Pravers ir vitaminas C, nes įrodyta, kad jis padeda greičiau pasveikti ir lengviau „susidoroti“ su įvairiomis infekcijomis.
Gleives reikėtų ne ryti, o šnypšti į vienkartinę nosinaitę – tai daryti iš kiekvienos šnervės atskirai, kitą tuo tarpu užkemšant. Šnypšti negalima pernelyg stipriai, nes taip didinama tikimybė, kad infekcija nukeliaus į sinusus, ausis ir t.t.
Vertėtų nepamiršti, kad nuo dažno trynimo nosinaite labai kenčia ir nosies oda. Ją verta vis patepti riebesniu kremu ar vazelinu. Be to, naudojamos nosinaitės turėtų būti kuo švelnesnės. Jas reikėtų saugiai išmesti į uždaromą šiukšliadėžę, nes tai užkrato šaltinis.
Jei po savaitės būklė tik blogėja
„Klasikinės“ virusinės slogos trukmė dažniausiai siekia 5-7 paras. Jei praėjus šiam laikui nosies gleivinė tik dar labiau paburksta, kvėpavimas per nosį tampa dar sunkesnis ir iš jos teka gana daug pūlingų išskyrų, tuomet tikėtina, kad sloga jau komplikavosi sinusitu. Sinusitui taip pat būdingas spaudimo jausmas ir skausmas veido srityje. Kartais gali kamuoti karščiavimas, bloga bendra savijauta. Ausies skausmas, neurologiniai simptomai, pavyzdžiui, vėmimas ar apatija gali rodyti, kad sinusitas komplikavosi dar rimtesniais sveikatos sutrikimais. Tokių simptomų geriau nelaukti ir į gydytojus kreiptis iš karto, vos tik sloga tampa sunkiau kontroliuojama – atsiranda karščiavimas, kosulys ar net dusulys, skausmas. Tarkime, vaikams sloga greičiau komplikuojasi ausų uždegimu ar apatinių kvėpavimo takų uždegimu. Tuo tarpu suaugusiesiems dažniau pažeidžiama sinusų gleivinė, bronchai bei plaučiai, o ausies uždegimas išsivysto rečiau.
Plačiau: |