Ką daryti patyrus sumušimą?

Sausio 21, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Sumušimų ypatingai padaugėja šaltuoju metų laiku, kai ant slidžios dangos dažnai paslystama ir pargriūvama. Kaip apžiūrėti sumuštą vietą ir ką daryti susimušus?

Dažniausios traumos – sumušimai

Sumušimams būdingi tokie simptomai:

  • Sumuštos vietos skausmas;
  • Sumuštos vietos pabrinkimas ir tinimas;
  • Sumuštos vietos paraudimas;
  • Kraujosruvų formavimasis sumuštoje vietoje.

Pirma, ką reikėtų daryti susimušus – skubiai apžiūrėti sumuštą vietą. Būtina įvertinti, ar nėra atviros žaizdos, ar nestebima kokių nors deformacijų ir kitokių pakitimų. Pavojingiausios galvos ir stuburo traumos, tad joms reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Jeigu abejojama dėl traumos rimtumo ir nėra aišku, kokio lygio pažeidimas (ar tai tik sumušimas, ar sąnario išnirimas kartu su minkštųjų audinių pažeidimais, ar net kaulo lūžis), visuomet geriau nedelsiant kreiptis į medicinos įstaigą, nei savarankiškai laukti, kol būklė pagerės. Laukimas kai kuriais atvejais gali būti labai žalingas, ypač kai kalbama apie galvos ir stuburo traumas ar kaulų lūžius.

Pirmoji pagalba susimušus – šaltis

Jei nestebima kokių nors neraminančių simptomų, tai pati pirmoji pagalba susimušus – šalčio terapija. Pažeistą vietą reikėtų atsargiai šaldyti ledo kompresu ar specialiomis šaldančiomis pagalvėlėmis. Jei specialių šaldymo pagalvėlių neturima, tai puikiai tiks ir ledų kubelių maišelis ar bet koks šaldytas produktas, įvyniotas į švarų rankšluostėlį ar audinį. Ledo kompresas ant sumuštos vietos vieną kartą palaikomas apie 10-15 minučių. Per parą procedūra gali būti pakartojama bent 4-6 kartus. Šaldymas naudingas tuo, kad jis padeda malšinti sumuštos vietos skausmą, patinimą ir stabdo uždegiminius procesus. Jeigu abejojama dėl traumos rimtumo ir nėra aišku, kokio lygio pažeidimas (ar tai tik sumušimas, ar sąnario išnirimas kartu su minkštųjų audinių pažeidimais, ar net kaulo lūžis), visuomet geriau nedelsiant kreiptis į medicinos įstaigą, nei savarankiškai laukti, kol būklė pagerės. Laukimas kai kuriais atvejais gali būti labai žalingas, ypač kai kalbama apie galvos ir stuburo traumas ar kaulų lūžius.

Jei susimušus jaučiamas intensyvesnis skausmas

Jei po sumušimo jaučiamas stipresnis skausmas, tai galima pavartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU). Jie ne tik malšins skausmą, bet ir slopins uždegiminius procesus. Puikiai tiks ibuprofenas, deksketoprofenas (Dolmen), naproksenas ir kiti NVNU. Šios vaistinės medžiagos geriau nei paracetamolis malšina uždegiminius procesus, nes paracetamoliui toks poveikis iš viso nebūdingas.

NVNU veikimo mechanizmas susijęs su prostaglandinų sintezės sumažėjimu dėl ciklooksigenazės slopinimo. Dolmen yra vaistas skausmui malšinti, priklausantis būtent NVNU grupei. Dolmen vartojamas trumpalaikiam simptominiam lengvo ir vidutinio stiprumo ūminiam skausmui, tokiam kaip raumenų, sąnarių ir kaulų skausmui, skausmingų mėnesinių (dismenorėjos), dantų skausmui malšinti. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Tinkami ir vietiškai veikiantys vaistiniai preparatai, kurių farmacinės formos gali būti pačios įvairiausios – geliai, tepalai, pleistrai, net purškalai. Jos gali šaldyti pažeistą vietą arba, priklausomai nuo veikliosios medžiagos, mažinti skausmą, tinimą ir uždegimą. Kraujosruvos greičiau išnyksta tuomet, kai vietiškai vartojami geliai su didelėmis heparino natrio druskos kiekiais. Po kelių maždaug 3-4 parų nuo sumušimo tinkami šildantys preparatai, nes jie gerina kraujotaką sumuštoje vietoje ir padeda greičiau atsinaujinti audiniams.

Kiti patarimai, kaip prižiūrėti sumuštą vietą

Sumuštą vietą reikėtų stengtis labiau pasaugoti ir laikytis tausojančio režimo. Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, kaip gyja sumušta vieta, ar simptomai nesunkėja, ar neatsiranda naujų simptomų, pavyzdžiui, pažeistos galūnės judėjimo sutrikimų. Su gydytoju vertėtų papildomai pasitarti tuomet, kai nepraeina tinimas, o skausmas netgi stiprėja. Trauma gali būti stipresnė, nei galėjo pasirodyti iš pradžių.

Plačiau:

0
+0 -0
  • kaulų lūžis
  • sąnarių išnirimas
  • sužeidimai
  • pirmoji pagalba susimušus
  • tinimas
  • Pirmoji pagalba
  • uždegimas
  • Skausmas
  • Sumušimai
  • NVNU
  • paslydimai
  • traumos

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *