Arterinė hipertenzija – viena dažniausių ligų Lietuvoje ir visame pasaulyje. Vis dėlto daugybei žmonių ji aptinkama žymiai per vėlai, kai jau pasireiškia negrįžtamų organizmo pokyčių. Pateikiame atsakymus į tris svarbius klausimus apie arterinę hipertenziją. Ar lengva ją atpažinti? Kuo pavojinga ši lėtinė liga? Ir kokie simptomai gali pranešti apie besivystančią arterinę hipertenziją?
Ar lengva atpažinti arterinę hipertenziją?
Ši liga kartais vadinama „tyliąja žudike“ ir ji ne visuomet gali būti lengvai atpažįstama. Širdis ir organizmas kurį laiką gali nesiųsti jokių išskirtinių signalų, todėl pacientas metų metus gali gyventi su besivystančia arterine hipertenzija.
Paprastai ligos pradžioje jaučiamasi gerai, nepastebima jokių išskirtinių simptomų ar negalavimų. Kartais svaigsta galva, atsiranda pulsavimo jausmas ir ūžimas ausyse, paryčiais skauda pakaušį – dauguma žmonių tokius simptomus sieja su prastesne miego kokybe ar nuovargiu ir per daug dėl to nesirūpina. Arterinė hipertenzija labai dažnai diagnozuojama atsitiktinai pamatavus kraujo spaudimą arba jau sulaukus tam tikrų komplikacijų, pavyzdžiui, regėjimo sutrikimų ar kardiovaskulinių įvykių.
Kuo pavojinga arterinė hipertenzija?
Arterinė hipertenzija – tai lėtinė liga, kurios vien vaistais suvaldyti nepavyks. Pacientas turi pasistengti koreguoti savo gyvenimo būdą – tik taip pavyks išvengti sunkiausių ir pavojingiausių ligos komplikacijų, pavyzdžiui, miokardo infarkto, galvos smegenų insulto, inkstų nepakankamumo, regos susilpnėjimo ar net netekimo ir pan. Būtent šie organai dažniausiai pažeidžiami nekontroliuojamos arterinės hipertenzijos, nes jie gausiausiai išraizgyti kraujagyslių tinklu. Negana to, dėl pažeidžiamų kraujagyslių ne tik vystosi tam tikrų organų nepakankamumas, bet ir trinka širdies raumens veikla – storėja jos raumuo, ji vis labiau alinama. Arterinė hipertenzija labai dažnai diagnozuojama atsitiktinai pamatavus kraujo spaudimą arba jau sulaukus tam tikrų komplikacijų, pavyzdžiui, regėjimo sutrikimų ar kardiovaskulinių įvykių.
Kokie simptomai gali pranešti apie arterinę hipertenziją?
Vienas įprasčiausių ir gana ankstyvų arterinės hipertenzijos simptomų yra rytinis galvos skausmas, ypač pakaušio srityje. Šis skausmas linkęs išnykti dienos metu, tačiau paryčiais ir rytais jis gali būti gana stiprus ir labai varginti pacientą. Deja, bet dažnai šis simptomas siejamas tiesiog su prastu nakties miegu ir nepakankamu poilsiu bei patiriama didele nervine įtampa
Pasikartojantys kraujavimai iš nosies taip pat gali pranešti apie besivystančią arterinę hipertenziją, nes nosies gleivinės kraujagyslės labai trapios ir jos gali būti gana dažnai pažeidžiamos dėl padidėjusio kraujo spaudimo. Jei dažnai kraujuoja iš nosies dėl neaiškios priežasties, tuomet geriau išsiaiškinti tokio sveikatos sutrikimo priežastį.
Arterine hipertenzija sergančius asmenis gali kamuoti pasikartojantys skausmai širdies plote. Jie gali skųstis sunkumo ir veržimo jausmu krūtinėje bei dusuliu fizinio krūvio metu. Taip pat gali kamuoti neaiškios kilmės nerimas, prakaitavimas, susijaudinimas, mirties baimė.
Arterinė hipertenzija neretai sukelia cypimo ir ūžimo garsus ausyse, širdies tvinkčiojimo pojūtį, įvairius koordinacijos sutrikimus ir padažnėjusį šlapinimą. Pajutus šiuos ir panašius simptomus geriau nelaukti ir pasitarti su gydytoju, nes širdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos gali būti labai netikėtos ir skaudžios.
Plačiau: |