Mėnesinių skausmas – vienas dažniausiai tarp moterų pasitaikančių negalavimų, dėl kurio į gydytojus kreipiamasi dar toli gražu per retai. Pateikiame Jums 3 paprastus būdus, padedančius lengviau susidoroti su per menstruacijas patiriamais nepatogumais. Jei nemedikamentinis gydymas neveiksmingas, tuomet siūlome medikamentinį gydymą. O jei ir jis neveiksmingas, tuomet reikėtų pasitarti su savo gydytoju – galbūt skausmą sukelia liga, kurią būtina gydyti?
1) Pasitelkite šilumos ir masažų terapiją – kai kurios moterys, kovodamos su menstruacijų skausmais, ant apatinės pilvo dalies užsideda karšto vandens butelį arba šilumą saugančią pūslę. Skausmą bei žarnyno spazmus taip pat gali sumažinti ir lengvas pilvo sienos masažas pagal laikrodžio rodyklę, ir gulėjimas ant kairiojo šono (taip lengviau pasišalina virškinimo trakte susikaupusios dujos, kurios, be abejonės, gali sukelti nemalonius pojūčius).
2) Pasitelkite miško kvapą – aromaterapijos šalininkai teigia, kad sibirinių pušų kvapas padeda nusiraminti, atsipalaiduoti, mažinti raumenų spazmus. Aromatizuokite patalpas kokybišku sibirinių pušų eteriniu aliejumi, naudodami specialias kaitinimo lempas ar tiesiog padėdami vandens indą su eteriniu aliejumi ant radiatoriaus. Galbūt nustebsite, kad spygliuočių miško kvapas iš tiesų gali padėti veiksmingiau kovoti ne tik su mėnesinių skausmais, bet ir su nervine įtampa, kuri, savo ruožtu, gali dar labiau sustiprinti per mėnesines patiriamus nemalonius pojūčius. Pasitelkite miško kvapą – aromaterapijos šalininkai teigia, kad sibirinių pušų kvapas padeda nusiraminti, atsipalaiduoti, mažinti raumenų spazmus.
3) Pasitelkite lengvą fizinę veiklą. Pasirodo, kad lengva fizinė veikla, pavyzdžiui, pasivaikščiojimas lauke, joga, tempimo pratimai ir pan., gali padėti gerinti audinių kraujotaką ir kvėpavimą, gerinti nuotaiką, mažinti įtampą, o tuo pačiu – slopinti nemalonius skausmus. Nors daugybė moterų nori tas nelengvas dienas praleisti lovoje, tai ne visuomet gera idėja. Pirmiausiai dėl to, kad tuomet visos mintys sukoncentruojamos į jaučiamą diskomfortą, o toks susikoncentravimas gali tik dar labiau sustiprinti jaučiamus nemalonius pojūčius. Taigi moterims tikrai verta tomis dienomis nebijoti lengvos fizinės veiklos – ji ne tik gerai nuteikia, bet ir padeda kovoti su mėnesinių skausmu. Tyrimais įrodyta, kad lengva fizinė veikla tomis dienomis sumažina ne tik skausmų, bet ir kitų nemalonių simptomų, pavyzdžiui, pilvo pūtimo ir raižymo, pasireiškimo riziką.
Medikamentinis gydymas
Vaistai nuo skausmo skiriami tuomet, kai skausmas sunkiai pakeliamas ir (arba) nemedikamentinis gydymas neveiksmingas. Pirmo pasirinkimo vaistiniai preparatai – būtent nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), pavyzdžiui, deksketoprofenas (Dolmen).
NVNU veikimo mechanizmas susijęs su prostaglandinų sintezės sumažėjimu dėl ciklooksigenazės slopinimo. Konkrečiai, slopinamas arachidono rūgšties virsmas cikliniais endoperoksidais, iš kurių susidaro prostaglandinai, prostaciklinas ir tam tikri tromboksanai. Be to, prostaglandinų sintezės slopinimas gali turėti įtakos ir tokiems uždegimo mediatoriams kaip kininai, tokiu būdu tiesioginį poveikį papildydamas netiesioginiu.
Būtent dėl to NVNU veiksmingiau malšina mėnesinių skausmą nei paracetamolis, kuriam praktiškai nebūdingos priešuždegiminės savybės. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Mėnesinių skausmai gali kamuoti net iki 90 proc. vaisingo amžiaus moterų, o net apie 10-20 proc. moterų „tomis dienomis“ gali jausti tokius stiprius skausmus, kad apribojama normali jų kasdienė veikla. Kokios priemonės galėtų padėti palengvinti mėnesinių skausmus? Plačiau: 10 patarimų, padedančių palengvinti skausmingas mėnesines |