Akių konjunktyvitas – uždegimas, plintantis per akių kontaktą

Lapkričio 15, 2024
0
+0 -0

Konjunktyvitas yra akių uždegimas, pasireiškiantis tokiais simptomais, kaip akies paraudimas, perštėjimas, deginimo pojūtis. Tai yra viena labiausiai paplitusių akių ligų pasaulyje, kuria serga beveik 30% populiacijos. Regos ir klausos centro „Optikos Pasaulis“ oftalmologas atsako, kodėl akių konjunktyvitas taip lengvai plinta ir ką daryti, kad jo išvengtumėte.

Konjunktyvito simptomai

Konjunktyvitas – tai skaidrios akies junginės membranos, dengiančios akies obuolio paviršių ir vidinę voko pusę, uždegimas arba infekcija. Kadangi konjunktyvitui yra būdingas akies paraudimas, uždegimas, dažnai, yra vadinamas „rožine akimi“. Pirmieji konjunktyvito simptomai gali pasireikšti vienoje akyje ir palaipsniui pereiti į kitą akį arba, esant stipriam užsikrėtimui, pažeisti abi akis iš karto.

Pagrindiniai kojunktyvito simptomai:

  • Paraudusios akys
  • Patinę akių vokai
  • Ašarojimas
  • Gleivėtos / pūlingos išskyros
  • Akies perštėjimas ir deginimas
  • Traiškanojimas
  • Akių skausmas
  • Neryškus matymas
  • Svetimkūnių pojūtis akyse
  • Netolerancija šviesai
  • Pakilusi kūno temperatūra

Kas sukelia konjunktyvitą?

Akių konjunktyvitu susirgti galima užsikrėtus sezoniniu virusu, nešvariomis rankomis palietus akis, jas dirginti gali įvairūs alergenai. Uždegimas, taip pat, plinta oro lašeliniu būdu, bendraujant su konjunktyvitu sergančiu asmeniu. Kiekviena konjunktyvito priežastis turi specifinius simptomus ir gali būti gydoma skirtingais būdais. Kaip atpažinti ir gydyti akies junginės uždegimą – pataria regos ir klausos centro „Optikos Pasaulis“ oftalmologas.

Virusinis konjunktyvitas

Priežastys: sezoniniai virusai (pavyzdžiui, adenovirusas, herpervirusas ir kt.), nusilpęs imunitetas.

Simptomai: paraudusios, ašarojančios akys, perštėjimas. Kartais, su konjunktyvitu gali atsirasti ir gerklės skausmas, sloga, gali pakilti kūno temperatūra.

Plinta: konjunktyvitas plinta oro lašeliniu būdu – juo labai lengva užsikrėsti, kontaktuojant su sergančiu asmenimi ar palietus ligos bakterijomis padengtus paviršius.

Bakterinis konjunktyvitas

Priežastys: sukeliamas tokių bakterijų, kaip Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae ir Haemophilus influenza ir kt.

Simptomai: akių jautrumas šviesai, vokų patinimas, gelsvos, pūlingos išskyros, paraudusios akys.

Plinta: bakterijos į akis gali patekti nuo nešvarių rankų, užterštų makiažo priemonių, paviršių.

Alerginis konjunktyvitas

Priežastys: dirginantys alergenai, tokie kaip, žiedadulkės, dulkės, patalynės erkutės, gyvūnų plaukai bei pleiskanos ir pan.

Simptomai: ašarojimas, intensyvus niežėjimas, vokų patinimas, akių paraudimas. Taip pat, gali pasireikšti tokie simptomai, kaip čiaudulys, sloga.

Plinta: tai yra imuninės sistemos reakcija į dirginančius alergenus. Šios formos akių konjunktyvitas yra neužkrečiamas.

Reakcinis konjunktyvitas (dar vadinamas, toksiniu arba dirginamuoju)

Priežastys: vėjas, svetimkūniai akyje, cheminės medžiagos, pavyzdžiui, chloras baseine, dūmai.

Simptomai: ašarojimas, paraudimas, deginimo jausmas, niežulys.

Plinta: pasireikšti gali, susidūrus su dirginančia medžiaga. Šios formos akių konjunktyvitas yra neužkrečiamas.

Kaip konjunktyvitu galima užsikrėsti nuo peršalimo

Atšiaurūs vėjai, temperatūrų pokyčiai, padidėjęs stresas, alina imuninę sistemą, todėl šaltuoju laikotarpiu dažniau yra sergama įvairiais virusais bei infekcijomis. Dažnas peršalimo palydovas yra virusinis akių konjunktyvitas, kuriuo susirgti yra ganėtinai paprasta.

Kaip galima užsikrėsti:

Rankų kontaktas su akimis: kuomet sergant rankomis yra liečiama burna bei nosis, o po to nevalingai patrinamos ar paliečiamos akys, viruso bakterijos gali būti pernešamos į akies gleivinę.

Tiesioginis kontaktas: konjunktyvitu lengvai užsikrėsti galite nuo kito juo sergančio žmogaus (pakanka akių kontakto) arba palietę sergančiojo daiktus.

Oro lašeliniu būdu: kuomet sergantis žmogus kosėja ar čiaudo, viruso bakterijos gali pasklisti ore, nusėsti ant paviršių bei taip patekti į akies tinklainę.

Kaip sumažinti riziką užsikrėsti konjunktyvitu

Rūpinkitės rankų higiena: dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu arba naudokite dezinfekcines priemones (tai ypatingai svarbu, būnant viešose vietose ar turint artimą kontaktą).

Nelieskite akių: nekasykite vokų, netrinkite akių nešvariomis rankomis, nes mikrobai lengvai gali patekti į akis (tai viena iš pagrindinių akių konjunktyvito priežasčių).

Venkite kontakto su užsikrėtusiais asmenimis: gyvai nebendraukite su atpažįstamus konjunktyvito simptomus turinčiu žmogumi, nelieskite tų pačių paviršių, neįsitikinę, kad jie yra dezinfekuoti.

Naudokite asmeninius daiktus: nesidalinkite rankšluosčiais, pagalvėmis, makiažo priemonėmis, akių lašais, kontaktiniais lęšiais su kitais asmenimis – šie daiktai gali tapti infekcijos šaltiniu.

Nenaudokite kosmetikos, kurios galiojimas yra pasibaigęs: tokios kosmetikos priemonės gali būti užterštos mikrobais.

Venkite alergenų: esant rizikai sirgti alerginiu konjunktyvitu, akis saugokite nuo alergenų. Sezono metu venkite žiedadulkių, naudokite akių lašus nuo alergijos bei laikykitės gydytojo rekomendacijų.

Dėvėkite apsauginius akinius: plaukiodami baseline, būkite su baseino akiniais, kurie gali padėti apsaugoti akis nuo bakterijų, chloro. Taip pat, saugokite akis su specialiais apsauginiais akiniais, jei dirbate su cheminėmis medžiagomis ar esate tokioje aplinkoje.

Tinkama kontaktinių lęšių higiena: kontaktinius lęšius laikykite specialiuose indeliuose su lęšių priežiūros skysčiu. Nenešiokite kontaktinių lęšių ilgiau nei rekomenduojama ar yra nurodyta gamintojo instrukcijoje.

Rūpinkitės imunine sistema: sveikas gyvenimo būdas, subalansuota mityba, kokybiškas miegas, streso valdymas gali padėti stiprinti imunitetą bei sumažinti užsikrėtimo infekcija riziką.

Edukuokite vaikus: virusiniu arba bakteriniu konjunktyvitu labai dažnai serga vaikai, tad svarbu juos mokyti taisyklingai plauti rankas, įspėti, kad nešvariomis rankomis negalima liesti ir trinti akių.

Kiek laiko yra gydomas akių konjunktyvitas?

Taikant tinkamas gydymo priemones, virusinis bei bakterinis akių konjunktyvitas gali praeiti savaime be specifinio gydymo. Tinkama akių higiena bei poilsis padeda slopinti simptomus ir stiprinti sveikatą. Pasireiškus kitoms akių infekcijos formoms, reikėtų nedelsti ir kreiptis į akių gydytoją, kad liga nepaūmėtų ir nepažeistų akies struktūros bei nesukeltų kitų komplikacijų.

0
+0 -0

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *