Anafilaksija

+1
+1 -0

Anafilaksija – tai sunki, gyvybei pavojinga, alerginė reakcija. Ji gali atsirasti per kelias sekundes ar minutes po sąlyčio su alergenu, pavyzdžiui riešutu ar bitės nuodais.

Anafilaksijos metu organizmas išskiria didelį kiekį cheminių medžiagų (histamino), kurios gali sukelti šoką: krenta kraujo spaudimas (nes išsiplečia kraujagyslės), prasideda kūno dalių tinimas (nes kraujagyslės ima praleisti skysčius į audinius), susitraukia kvėpavimo takai (sukelia astmos priepuolį), užblokuojamas kvėpavimas.

Anafilaksiją gali sukelti daugelis alergenų, pavyzdžiui: vaistai (anestezijai taikomi medikamentai, kontrastinės medžiagos), maistas, gyvūnų įkandimai ar įgėlimai, cheminės medžiagos (pavyzdžiui, lateksas), fizinis krūvis. Potencialiems alergenams nustatyti atliekami serologiniai testai.

Daugelis anafilaksijos rizikos faktorių net nėra žinomi, bet pavojų gali kelti: anksčiau buvusios anafilaksinės reakcijos (net jei prieš tai buvusios alerginės reakcijos buvo nestiprios, visada išlieka sunkios anafilaksijos rizika), alergijos arba astma, šeimos istorija (jeigu šeimos nariai yra patyrę nuo fizinio krūvio priklausančią anafilaksiją, jums taip pat yra didelė rizika).

Anafilaksija. Simptomai

Anafilaksijos simptomai dažniausiai pasireiškia per kelias minutes po sąlyčio su alergenu. Kartais ši reakcija gali pasireikšti net po pusvalandžio ar vėliau. Pagrindiniai simptomai yra: odos reakcijos (bėrimas, niežulys, paraudusi, pabalusi ar patinusi oda), užplūdęs karštis, pasunkėjęs kvėpavimas, patinęs liežuvis, gerklė, švokštimas, kosulys, retas pulsas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, galvos svaigimas ir alpimas. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *