Aortos koarktacija- tai aortos sąsmaukos ar kitos jos dalies susiaurėjimas daugiau kaip du trečdalius spindžio, apsunkinantis kraujo tėkmę iš kairiojo širdies skilvelio. Aorta yra stambiausia žmogaus organizmo kraujagyslė, prasidedanti kairiajame širdies skilvelyje. Ja kraujas teka iš širdies ir per gausų kraujagyslių, atsišakojančių iš aortos, tinklą pasiekia kiekvieną žmogaus organą ir audinius, aprūpindamas juos deguonimi ir maisto medžiagomis. Sutrikus kraujo tėkmei aortoje, vystosi arterinė hipertenzija, hipertrofuoja kairysis širdies skilvelis, progresuoja aterosklerozė, trumpėja žmogaus gyvenimas. Aortos koarktacija sudaro 5-8 proc. įgimtų širdies ligų. Tai pagrindinė aukšto kraujospūdžio priežastis jauname amžiuje. Turint įgimtą aortos koarktaciją, ji gydytojo pediatro gali būti nustatyta ne iš karto. Paprastai įtarimai kyla 20-30 metų pastebėjus pirmuosius arterinės hipertenzijos simptomus ir ėmus ieškoti jos priežasčių. Du trečdalius atvejų esant aortos koarktacijai būna ir kitos įgimtos širdies ydos: atviras arterinis latakas, skilvelių pertvaros defektai, galvos bei nugaros smegenų arterijų aneurizmos. Pusei ligonių diagnozuojamas dviburis aortos vožtuvas. Pastebėta, jog vyrai serga 2-5 kartus dažniau nei moterys. Šios būklės priežastys iki šiol nėra žinomos.
Aortos koarktacija
Aortos koarktacija. Simptomai
Žmogus su įgimta aortos koarktacija skundžiasi galvos skausmais, kraujavimu iš nosies. Rankos būna šiltos, tačiau dažnai šąla kojos, pasitaiko protarpinis šlubavimas, galūnių silpnumas. Vyrams pasireiškia potencijos sutrikimai. Taip pat skundžiamasi aukštu kraujospūdžiu ramybėje.
Aortos koarktacija. Ligos eiga
Sveiko žmogaus širdžiai, išstūmus kraują į aortą, jos elastingos sieneles prisitaiko, todėl kraujo tėkmė yra normali. Tačiau, esant aortos spindžio susiaurėjimui, tam pačiam kraujo kiekiui išstumti ir kliūtį įveikti reikia, kad kairysis skilvelis susitrauktų smarkiau. Dėl šios priežasties jis hipertrofuoja. Tuo tarpu aortoje spaudimas virš susiaurėjimo ir po juo gali smarkiai skirtis - tai priklauso nuo susiaurėjimo laipsnio. Virš kliūties susidaro didelis spaudimas, po kliūtimi- jis mažas arba neišmatuojamas. Dėl hipotenzijos (mažo kraujo spaudimo) apatinėje dalyje, vystosi žemiau esančių organų kraujotakos nepakankamumas. Kraujas ieško kelių nutekėti iš viršutinės dalies, todėl smarkiai išsiplečia aplinkinės arterijos. Prie aukšto kraujo spaudimo žmogus prisitaiko ir ima jo nejausti, kol galų gale atsitiktinai ar dėl varginti pradėjusių hipertenzijos simptomų diagnozuojama aortos koarktacija. Ligai būdinga besimptomė eiga iki 30 metų, po 30 metų prasideda įvairios su liga susijusios komplikacijos.
Aortos koarktacija. Diagnostika
Ligos diagnozė, visų pirma, prasideda ligonį išklausius ir apžiūrėjus. Matuojamas kraujo spaudimas. Nustatoma, kad skirtumas tarp abiejų rankų yra daugiau nei 20 mm Hg, o kraujo spaudimas kojose susilpnėjęs. Skiriami papildomi tyrimai. Rentgeno krūtinės ląstos tyrimas leidžia vertinti kairiojo skilvelio hipertrofiją, aortos spindžio susiaurėjimą. 2D elektrokardiografinis tyrimas leidžia nustatyti kairiojo skilvelio hipertrofiją, kairiojo prieširdžio išsiplėtimą, aortos burių skaičių. Tyrimai padeda gydytojui atskirti aortos koarktaciją nuo kitų širdies ligų tokių, kaip aortos stenozė, skilvelių pertvaros defektų, atmesti kitas arterinės hipertenzijos priežastis. Įtarus aortos atsisluoksniavimą, sunkiais atvejais ir prieš operaciją atliekama daugiapjūvė kompiuterinė tomografija ir magnetinis branduolių rezonansas. Gali būti skirta okulisto konsultacija. Gydymo taktiką nuspręsti padeda aortografija ir vainikinių arterijų angiografija.
Aortos koarktacija. Gydymas
Medikamentinis aortos koarktacijos gydymas apima arterinės hipertenzijos gydymą vaistais. Būtina infekcinio endokardito profilaktika. Ribojamas fizinis krūvis. 2-8 metų vaikams gali būti atliekama balioninė aortos plastika, poveikis siekia 85 proc., restenozė stebima 25 proc. atvejų. 3-6 metų amžiaus ligoniai gali būti operuojami, išpjaunant susiaurėjusią aortos atkarpą, o likusią susiuvant „galas su galu“. Kartais, trūkstant ilgio, gali būti įsiuvamas dirbtinis aortos protezas. Operuojant laiku (t.y. 3-6 metų), arterinis kraujospūdis normalizuojasi ir gyvenimo trukmė vėliau būna normali. Operuojant iki 15 metų, 35 proc. pacientų vėliau turi arterinę hipertenziją. Vyresniems pacientams ji lieka 58 proc. atvejų esant ramybėje ir 78 proc. atvejų po fizinio krūvio. Taigi, gydymo prognozė yra patenkinama, nes yda pašalinama, tačiau gyvenimo trukmė dažnai yra trumpesnė, greičiau vystosi aterosklerozė, greičiau prarandamas darbingumas.
Aortos koarktacija. Profilaktika
Aortos koarktacijos išsivystymo priežastys yra nežinomos, todėl ir priemonių, padedančių išvengti šios būklės, nėra pasiūlyta. Siekiant išvengti komplikacijų, būtina anksti kreiptis į gydytoją dėl aukšto kraujo spaudimo, ypač jeigu aukštas kraujospūdis išmatuojamas jauname amžiuje.
Kita informacija:
Nėštumas ir aortos koarktacija. Jei nėščia moteris turi aortos koarktaciją, paprastai vaisius auga ir vystosi normaliai. Tačiau dėl hipotenzijos žemiau aortos susiaurėjimo, padidėja vaisiaus mirties ir savaiminio aborto rizika. Tuo tarpu nėščiajai gresia mirtis dėl aortos atsisluoksniavimo ar plyšus aneurizmai. Dėl šių priežasčių aortos koarktacijos korekcija turi būti atliekama dar prieš pastojant. Nėštumas užbaigiamas cezario pjūvio operacija.