Dantų kariesas – tai labai dažnas sutrikimas, kurio metu dantys yra pažeidžiami ir jų paviršiuje atsiranda skylutės. Dantų kariesas yra dažnesnis vaikams ir paaugliams, nei vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau iš tiesų jis gali atsirasti esant bet kokio amžiaus. Tai viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių jauni žmonės gali netekti dantų. Dantų kariesas, arba ėduonis, vystosi pamažu. Jo atsiradimui svarbūs keli veiksniai: tam tikros bakterijos, natūraliai esančios burnoje, vartojamas cukrus, ir seilės. Pavalgius, mūsų burnoje lieka kažkiek maisto. Karieso formavimuisi svarbiausias maistas yra toks, kuriame yra cukraus arba krakmolo. Kai kurios bakterijos šias medžiagas greitai ima skaldyti, išskirdamos rūgštis. Maisto likučiai, bakterijos, pasigaminusios rūgštys ir seilės formuoja apnašas, kurios padengia dantis. Apnašose esančios rūgštys pažeidžia dantis, išgraužia jų emalyje esančias mineralines medžiagas. Ši erozija nulemia mažų skylučių atsiradimą, kuris gali progresuoti. Buvo nustatyti rizikos veiksniai, didinantys dantų karieso atsiradimo tikimybę. Tai: dantų forma ir vieta (dantų kariesas dažniausiai pažeidžia galinius dantis – krūminius, nes jie turi daug griovelių, juos sunkiau pasiekti valantis dantis), tam tikras maistas ir gėrimai (pienas, ledai, ledinukai, sausi pusryčiai ir traškučiai, cukrus, medus, soda, razinos ir kiti džiovinti vaisiai, pyragai, sausainiai), dažnas užkandžiavimas ir gurkšnojimas, vėlyvas užkandžiavimas, prastas dantų valymas, nepakankamas fluoro kiekis, jaunas amžius, sausa burna (gaminasi nepakankamas seilių kiekis, todėl apnašos nėra nuplaunamos nuo dantų), valgymo sutrikimai, rėmuo, radiacija.
Dantų kariesas
Dantų kariesas. Simptomai
Dantų karieso simptomai labai priklauso nuo pažeidimo vietos ir stiprumo. Jei pažeidimas yra nedidelis, gali nebūti jokių simptomų. Tokį kariesą gali aptikti gydytojas odontologas patikrinimo metu ir imtis veiksmų jo plitimui sustabdyti. Jeigu pažeidimas yra didesnis, gali pasireikšti įvairūs simptomai: danties skausmas, danties jautrumas, skausmingumas valgant ar geriant, ypač saldžius, karštus ar šaltus produktus, matomos skylutės ir dėmelės, skausmas kandant, pūliai aplink dantį, ypač spaudžiant danteną.
Dantų kariesas. Ligos eiga
Pavalgius, burnoje lieka šiek tiek maisto likučių. Kai kurios bakterijos, priklausančios natūraliai burnos mikroflorai, cukrų ir krakmolą (angliavandenius), esančius tuose likučiuose ima skaldyti, tada išsiskiria rūgštys. Šios rūgštys, kartu su maisto likučiais, pačiomis bakterijomis ir seilėmis, formuoja dantų apnašas. Rūgštys žeidžia dantų emalį, grauždamos jų mineralines medžiagas. Pragraužusios emalį, rūgštys pasiekia gilesnius dantų audinius – dentiną. Dentinas yra kur kas minkštesnis ir mažiau atsparus rūgštims nei emalis. Kai rūgštys ir bakterijos pasiekia danties pulpą, kurioje yra nervų ir arterijų, prasideda jos uždegimas. Kartais pažeidžiamas net žandikaulis.
Dantų kariesas. Diagnostika
Kartais gydytojai odontologai diagnozuoja dantų kariesą dar iki pasireiškiant pirmiesiems simptomams. To galima pasiekti reguliariai lankantis pas odontologą profilaktiškai. Kitais atvejais, pacientai kreipiasi į gydytojus skųsdamiesi dantų skausmu, jautrumu ir kitais pojūčiais. Odontologai nustato dantų kariesą apžiūrėdami dantis, patikrindami įtartinas vietas instrumentais. Kartais pažeidimo stiprumui patikslinti atliekama rentgenograma.
Dantų kariesas. Gydymas
Dantų karieso gydymas priklauso nuo danties pažeidimo stiprumo. Jeigu pažeidimas yra labai menkas kartais skiriamas gydymas fluoridais, tausojančiais dantų emalį. Paprastai tai būna specialūs skysčiai, geliai ar putos su fluoru. Jeigu dantis yra pažeistas stipriau, dantis yra plombuojamas. Tai dažniausias dantų karieso gydymo būdas. Gydytojas pašalina pažeistą danties dalį ir užpildo susidariusią ertmę specialiom medžiagom, išgaudamas pirminę danties formą. Jei dantis stipriai pažeistas ir yra labai silpnas, gydytojas deda karūnėlę. Šio gydymo metu gydytojas ne tik pašalina karieso pažeistą vietą, bet ir daugiau danties audinių, paruošdamas dantį karūnėlės – dirbtinio danties apvalkalo – dėjimui. Jeigu danties pažeidimas yra labai gilus, gydytojams tenka taikyti endodontinį gydymą – gydomi dantų šaknų kanalai. Šio gydymo metu danties pulpa yra pašalinama, o jos vieta užplombuojama. Retais atvejais, kai gydytojas nebegali išgydyti karieso pažeisto danties, jis yra ištraukiamas. Po šios procedūros buvusi danties vieta gali būti užpildoma vadinamuoju tilteliu arba danties implantu.
Dantų kariesas. Profilaktika
Dantų karieso profilaktikos priemonės remiasi geros burnos higienos principais. Norėdamas išvengti karieso, žmogus turėtų valytis dantis šepetėliu bent jau du kartus per dieną, geriausia – po kiekvieno valgio. Papildomai turėtų būti naudojamas tarpdančių siūlas. Jei nėra galimybės išsivalyti dantų šepetėliu, rekomenduojama bent jau praskalauti burną vandeniu. Profilaktinis lankymasis pas odontologą taip pat mažina riziką, jog dantys bus pažeisti karieso, o atsiradus problemoms, jos bus pastebėtos anksti. Dantų karieso profilaktikos tikslais reikia vartoti pakankamą fluoro kiekį. Jo galima gauti geriant fluoruotą geriamąjį vandenį, vartojant maisto papildus. Rekomenduojama vengti dažno užkandžiavimo ir gurkšnojimo, sveikai maitintis.