Dializė (Pakaitinė inkstų terapija)

0
+0 -0

Dializė – gyvybiškai svarbi medicininė procedūra pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu. Dializė iš kraujo pašalina nereikalingus medžiagų apykaitos produktus ir skysčių perteklių, kuris atsiranda inkstams nustojus dirbti. Pakaitinė inkstų terapija taip pat padeda sunormalizuoti kraujo cheminę sudėtį, kuri neveikiant inktams labai pakinta.

Klinikinėje praktikoje naudojamos dvi dializės sistemos. Tai yra hemodializė ir peritoninė dializė.

Hemodializė pašalina papildomus skysčius, nereikalingas chemines medžiagas, medžiagų apykaitos produktus tiesiogiai iš kraujo. Kraujas atliekant hemodializę filtruojamas per dirbtinį inkstą (dializatorių).

Atliekant peritoninę dializę panaudojama dializuojamo žmogaus pilvaplėvė (plona membrana žmogaus pilve, kuri iš išorės dengia žarnyną). Per pilvaplėvę į pilvo ermtę iš kraujo filtruojasi medžiagų apykaitos produktai ir pertekliniai skysčiai. Skystis yra išleidžiamas iš pilvo ir pakeičiamas nauju per specialų, chirurginės procedūros metu įstatytą, vamzdelį.

Kaip minėta, dializė atliekama pacientams, kuriems sutrikusi inkstų veikla. Jos tikslas yra išlaikyti normalų organizmo funkcionavimą tol, kol inkstų funkcija bus atstatyta arba tol, kol asmuo gaus naują inkstą iš donoro.

Be veikiančių inkstų ir pakaitinės jų terapijos medžiagų apykaitos produktai ir kitos medžiagos susikaups ir apnuodys paciento organizmą. Dializė nėra inkstų ligos gydymas, tačiau tai yra procedūra, kuri ilgą laiką gali padėti žmogui normaliai funkcionuoti sergant sunkia inkstų liga.

Dializė (Pakaitinė inkstų terapija). Simptomai

Esant dideliam inkstų funkcijos sutrikimui, organizme pradeda kauptis medžiagų apykaitos produktai, kurie paprastai per juos pašalinami. Produktų susikaupus per daug, žmogus apsinuodija.

Gydytojas kraujo tyrimu seka pagrindinių produktų, šalinamų per inkstus, koncentracijas ir nusprendžia, kada pradėti dializę. Pagrindiniai apykaitos produktai, kurie kaupiasi kraujyje ir pagal kurių kiekį nusprendžiama, ar pradėti dializę, yra kreatininas ir šlapalas.

Kartais procedūrą galima pradėti anksčiau, jei pasireiškia tam tikri simptomai. Dėl skysčių šalinimo sutrikimų atsiranda tinimų, gali sutrikti širdies darbas, plaučių veikla ar virškinimas. Dializė nustatoma sutrikus skoniui arba pakitus (susilpnėjus) jutimams kojose.

Gali būti atliekamas tyrimas, skirtas nustatyti, kokiu greičiu inkstai filtruoja kraują. Nustačius, kad filtracijos greitis yra per mažas, skiriama hemodializė.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *