Hipertireozė (hipertiroidizmas) – tai būklė, kai skydliaukės aktyvumas stipriai išauga ir ji pradeda gaminti per daug hormonų.
Skydliaukė – tai drugelio formos endokrininė liauka, esanti kaklo priekyje, apatinėje jo dalyje, ir gaminanti hormonus, kurie kontroliuoja organizmo metabolinius procesus (riebalų ir angliavandenių sunaudojimą, baltymų gamybą, organizmo temperatūros palaikymą), bei daro įtaką širdžiai, raumenims ir kaulams.
Pagrindiniai skydliaukės hormonai yra tiroksinas (T4) ir trijodtironinas (T3). Stimulą juos gaminti skydliaukė gauna iš smegenyse esančios liaukos, vadinamos hipofize. Ši liauka yra atsakinga už daugelio endokrininių liaukų veiklą. Skydliaukei ėmus gaminti pernelyg daug T3 ir T4 hormonų, pagreitėja dauguma organizmo procesų. Tokią skydliaukės hiperfunkciją gali sukelti daug įvairių sutrikimų: Greivso-Bazedovo liga (autoimuninė liga, kurios metu pasigaminę autoantikūnai prisijungia prie skydliaukės receptorių ir skatiną jos funkcijos didėjimą), nepiktybiniai skydliaukės arba hipofizės augliai, tiroiditas (skydliaukės uždegimas), per didelis jodo suvartojimas, piktybiniai kiaušidžių arba sėklidžių navikai.
Hipertireozė, ypač Greivso ligos sukelta, dažnai yra būdinga tos pačios šeimos nariams. Skydliaukės ligos yra daug dažnesnės moterims nei vyrams.