Kasos vėžys

-3
+2 -5

Kasos vėžys – tai piktybinis kasos audinio susirgimas.

Kasa – tai gana didelė liauka, esanti už kitų pilvo organų ir išsidėsčiusi horizontaliai. Ji atlieka egzokrininę funkciją, gamindama įvairius viršikinimo fermentus, ir endokrininę funkciją, gamindama hormonus, reguliuojančius gliukozės koncentraciją kraujyje.

Kasos vėžys dažniausiai plinta labai greitai ir paprastai būna aptinkamas jau stipriai išplitęs. Tačiau net ir ankti diagnozavus šią ligą, žmogaus prognozė bus gana liūdna: tai viena pačių agresyviausių vėžio formų. Kasos vėžys išsivysto tuomet, kai šio organo ląstelėse įvyksta genetinės medžiagos DNR mutacijos, nulemiančios netaisyklingą ir neribotą ląstelių dalijimąsi. Liga prasideda nuo kelių pakitusių ląstelių, kurios ilgainiui suformuoja auglį.

Dažniausiai kasos vėžys kyla iš kasos latakėlių ląstelių ir tuomet liga vadinama kasos adenokarcinoma. Buvo nustatyti keli faktoriai, didinatys kasos vėžio išsivystymo tikimybę. Tai: afroamerikietiška rasė, nutukimas, lėtinis pankreatitas (kasos audinio uždegimas), cukrinis diabetas, šeiminiai onkologiniai sindromai (pavyzdžiui, Linčo sindromas, BRCA2 geno nešiojimas), šeimoje buvę kasos vėžio atvejai, rūkymas.  

Kasos vėžys. Simptomai

Labai dažnai kasos vėžys nepasireiškia jokiais simptomais tol, kol liga tampa stipriai išplitusi. Tuomet dažniausi šios ligos požymiai būna: viršutinės pilvo dalies skausmas, plintantis į nugarą ar esantis juosiančio pobūdžio, akių obuolių, gleivinių ar odos pageltimas, apetito sutrikimai, svorio kritimas, depresija, kraujo krešėjimo sutrikimai, trombų formavimasis.  

Augliui didėjant ir ligai progresuojant, galimos tokios kasos vėžio komplikacijos: gelta (nes užspaudžiami tulžies latakai, ir ji nebenuteka į žarnyną, todėl patenka į kraują), skausmas (nes auglys ima spausti nervus), žarnų obstrukcija (nes auglys, peraugęs ar suspaudęs plonąją žarną, gali trikdyti maisto tėkmę per ją), svorio kritimą (nes vėžys sutrikdo įvairius metabolinius organizmo procesus, be to, dažnai išprovokuoja apetito sutrikimus, pykinimą ir vėmimą).

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *