Kserozė

0
+0 -0

Kserozė – tai nenormalus odos ir gleivinių išsausėjimas, pasireiškiantis odos šiurkštumu, grubumu, sausumu, o kartais ir įtrūkimais. Dažniausiai šis sutrikimas vargina vyresnio amžiaus asmenis. Pagrindinės kserozės priežastys yra: įvairūs aplinkos veiksniai (šaltas oras, dažnas prausimasis), kitos odos ligos (dažniausiai atopinis dermatitas) ir netinkama mityba. Šios priežastys sutrikdo odos išorinio sluoksnio natūralių aliejų gamybą. Aliejai reikalingi tam, kad odoje būtų sulaikomas vanduo, tad sutrikus jų gamybai, vanduo nebesulaikomas ir oda ima sausėti.

Kserozė gali varginti bet kokio amžiaus, rasės ir lyties asmenį. Tačiau yra nustatyti tam tikri rizikos veiksniai, padidinantys kserozės atsiradimo tikimybę: vyresnis amžius (virš 60 metų), nepalankūs aplinkos veiksniai ir gretutinės ligos. Nepalankiems aplinkos veiksniams priskiriama: sausa aplinka, dažnas prausimasis, šiurkštūs muilai. Gretutinės ligos, siejamos su kserozės išsivystymu yra: ichtiozė, atopinis dermatitas, cukrinis diabetas, hipotiroidizmas, Dauno sindromas, kepenų ir inkstų ligos, mitybos nepakankamumas, ŽIV ir AIDS, limfomos.

Kserozė. Simptomai

Kserozė pasireiškia odos sausumu, šiurkštumu, grubumu, pleiskanojimu. Ji tampa paraudusi, matinė, gali atsirasti įtrūkimų. Ligai pažengus įtrūkimai gali tapti uždegimiški, tuomet jie parausta, tampa karšti. Dažniausiai kserozės pažeidžiamos vietos yra: kojos, ypač blauzdų priekiniai paviršiai, rankos, ypač plaštakų nugariniai paviršiai, pilvas, ypač jo šoniniai paviršiai tarp apatinio šonkaulio ir dubens kaulų.

Kai kurie žmonės, sergantys kseroze, neturi beveik jokių simptomų. Kiti, priklausomai nuo odos pažeidimo laipsnio ir gretutinių ligų (ypač tai susiję su uždegiminėmis ligomis, pavyzdžiui atopiniu dermatitu) gali skųstis stipriu odos niežuliu.

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *