Mastoiditas – tai bakterijų sukeltas pūlingas speninės ataugos uždegimas. Speninė atauga yra smilkinkaulio dalis, esanti už ausies. Pagrindinės jos funkcijos yra raumenų fiksacija ir vidurinės ausies drenažas. Šią ligą sukelia tos pačios bakterijos, kurios atsakingos ir už vidurinės ausies uždegimą, taigi, mastoiditas dažniausiai yra vidurinės ausies lėtinio uždegimo tąsa ar cholesteatomos komplikacija. Pagrindiniai ligos sukėlėjai Streptococcus pneumoniae, Haemofilus influenzae, Morraxella catarrhalis, Staphylococcus pyogenes, vis dažniau nustatoma ir grybelinė infekcija. Mastoiditas retai būna kaip pirminė liga, dažniausiai speninės ataugos uždegimas be ausies ligų išsivysto patyrus ataugos traumą, kai į žaizdą tiesiogiai patenka sukėlėjų, t.p. sergant tokiomis ligomis kaip sifilis, aktinomikozė, tuberkuliozė. Kitais atvejais, speninės ataugos uždegimas vystosi kaip antrinė liga, prieš tai pasireiškus vidurinės ausies uždegimui. Mastoiditu paprastai serga vaikai, tačiau sirgti gali ir suaugusieji.
Mastoiditas
Mastoiditas. Simptomai
Speninės ataugos uždegimas pasireiškia aukšta temperatūra, klausos pablogėjimu, galvos skausmu, pūliavimu iš ausies, paraudimu, patinimu už ausies esančių minkštųjų audinių, ausies skausmu, intensyvėjančiu naktį, prasta bendra savijauta. Ligoniui sunku galvą pasukti į šonus, todėl laiko ją prispaustą prie peties, nesveikos ausies pusėje.
Mastoiditas. Ligos eiga
Prieš pasireiškiant mastoiditui, 2- 3 sav. prieš tai sergama ūmiu pūlingu viduriniosios ausies uždegimu. Šis ima rimti, imituodamas pasveikimą, tačiau netrukus pakyla aukšta temperatūra, prasideda gausus pūliavimas iš ausies. Pūliai tiršti, primenantys grietinę. Jeigu pūlių nepasirodo, gali būti, jog formuojasi subperiostalinis abscesas, gresia intrakranijinės komplikacijos. Užausinė sritis parausta, pakyla, labai skausminga liečiant, gali atvėpti ausis. Pasireiškia stiprus ausies skausmas, intensyvėjantis naktį. Iki tol dėl vidurinės ausies uždegimo buvusi prasta klausa toliau prastėja. Prastėja ir bendra ligonio būklė.
Mastoiditas. Diagnostika
Diagnozuojant mastoiditą, gydytojas otorinolaringologas išklauso ligonio nusiskundimus. Dažnai ši liga pacientų apibūdina kaip „antra vidurinės ausies uždegimo banga“. Apžiūros metu nustatoma skausminga, paraudusi, patinusi užausinė sritis. Otoskopuojant, t.y. apžiūrint išorinę ausį, matomas dėl susikaupusių pūlių išpūstas ausies būgnelis, visiškai ligos diagnozę patvirtina padribusi užpakalinė- viršutinė ausies landos sienelė. Uždegimą sukėlusiai mikroflorai nustatyti imami pūliai. Taip pat atliekami kraujo tyrimai, kuriuose randama padidėjęs C reaktyviojo baltymo ir leukocitų kiekis, padidėjęs eritrocitų nusėdimo greitis. Gali būti skiriami kompiuterinės tomografijos, rentgeno, magnetinio branduolių rezonanso tyrimai, audiometrija. Audiograma rodo garsą perduodančios sistemos ar mišrų pažeidimą. Mastoiditą reikia diferencijuoti nuo išorinės klausomosios landos furunkulo, užausinių ir kaklo giliųjų limfmazgių uždegimo, parotito.
Mastoiditas. Gydymas
Gydytojui otorinolaringologui diagnozavus speninės ataugos uždegimą, skiriamas medikamentinis gydymas antibiotikais, o reikalui esant ir chirurginė operacija. Operacija atliekama skubos tvarka, endotrachėjinėje nejautroje. Jos tikslas - atverti pūlinį, išvalyti ligos pažeistus audinius, įvesti dreną pūliams nutekėti ir vaistams į žaizdą įvesti. Paprastai drenuojama apie savaitę, tada drenas išimamas ir žaizda užsiuvama. Toliau tęsiamas gydymas antibiotikais ir lašais į ausį. Bent kelioms savaitėms po operacijos yra ribojamas ligonio darbingumas. Klausos atsistatymas trunka apie mėnesį laiko.
Mastoiditas. Profilaktika
Profilaktika apima bendrus sveikos gyvensenos principus, grūdinimąsi, organizmo stiprinimą. Tačiau pats svarbiausias dalykas, padedantis išvengti speninės ataugos uždegimo yra laiku ir pagal gydytojo nurodymus gydomi ausų uždegimai.
Kita informacija:
Mastoiditu dažniau serga žmonės persikėlę gyventi iš šiltų kraštų į šaltus. Dažniausiai serga vaikai iki 2 metų. Vyrų ir moterų sergamumas vienodas. Iki išrandant antibiotikus, mastoiditas buvo dažna vaikų mirčių priežastis.