Opaligė – tai liga, kuria sergant skrandžio arba plonosios žarnos pradinės dalies (dvylikapirštės žarnos) gleivinėje atsiranda skausmingos opelės. Ligoniui jos sukelia pilvo skausmą.
Retesniais atvejais opelės gali atsirasti stemplės gleivinėje (stemplė – tai vamzdis, jungiantis ryklę su skrandžiu).
Paprastai opų virškinamąjame trakte atsiradimą lemia ne vienas veiksnys, o jų kombinacija. Šie veiksniai sukelia disbalansą tarp virškinamųjų sulčių ir gleivinę apsaugančių veiksnių.
Infekcija, kurią sukelia bakterija, vadinama Helicobacter pylori (H. pylori) yra pagrindinė priežastis, dėl kurios išsivysto skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa.
„Negydoma opaligė gali sukelti tam tikrų komplikacijų: kraujavimą ar opos prakiurimą. Retais atvejais skrandžio opa gali suvėžėti, o dvylikapirštės žarnos opos paprastai nevėžėja.“ Plačiau apie ligą skaitykite čia:
|
Kitas labai svarbus veiknys, lemiantis opų atsiradimą – tai nuskausminamųjų vaistų, vadinamų nesterodiniais vaistais nuo uždegimo vartojimas. Tokiems medikamentams priskiriami: aspirinas, ibuprofenas, naproksenas ir daugelis kitų.
Kita priežastis – augliai, vadinami gastrinomomis. Jie gamina hormoną (gastriną), kuris labai didina skrandžio rūgštingumą.
Taip pat didesnę tikimybę susirgti opalige turi rūkantis žmogus, ypač jei jis yra užsikrėtęs H.pylori bakterija.
Žinoma, kad alkoholio vartojimas – tai dar viena priežastis išsivystyti opaligei.