Prostatos vėžys – tai piktybinis susirgimas, kuris formuojasi prostatos audinyje. Prostata – tai vyro organizme esanti liauka, reprodukcinės sistemos dalis, kuri yra žemiau šlapimo pūslės, priešais tiesiąją žarną (žr. paveikslėlį). Nepaisant to, kad prostatos vėžys laikomas lėtai augančiu naviku, tūkstančiai vyrų kasmet miršta būtent nuo šios ligos. Šiais laikais, pagerėjus diagnostikai, prostatos vėžys aptinkamas dar neatsiradus ligos simptomams.
Dažniausios prostatos vėžio priežastys
Genetinis faktorius. Tai viena iš pagrindinių vėžio atsiradimo priežasčių. Šį faktą patvirtina skirtingas vyrų sergamumas skirtinguose regionuose. Pavyzdžiui, didesnę tikimybę susirgti prostatos vėžiu turi vyrai, kurių šaknys kilę iš Užsacharinės Afrikos, o nemaža Azijos tautų dalis turi mažesnį sergančiųjų šia liga skaičių. Nustatyta, kad jei vyro tėvas sirgo prostatos vėžiu, tai kyla tikimybė, kad sūnui prostatos vėžys išsivystys 6–7 metais anksčiau.
Nesveika mityba. Prostatos vėžio vystymuisi turi įtakos ir nesveika mityba. Gyvulinių riebalų valgymas ir nutukimas, gerokai didina prostatos vėžio riziką.
Hormonai. Nustatyta, kad hormoninės priežastys irgi gali turėti reikšmės piktybinio prostatos susirgimo atsiradimui. Tikimybė susirgti prostatos vėžiu mažėja, esant androgenų (vyriškų lytinių hormonų) trūkumui. Pastebėta, kad eunuchai neserga prostatos vėžiu.
„Vėlyvų stadijų prostatos vėžio gydymui dažniausiai taikomi keli gydymo metodai vienu metu, o iš jų itin svarbus gydymas hormonais. Mokslininkai pastebėjo, kad vyriškas hormonas testosteronas stimuliuoja prostatos vėžio augimą…“
Prostatos vėžio gydymo būdai: |