Reumatoidinis artritas – autoimuninė liga, pasireiškianti uždegiminiu artritu.
Dėl nežinomų priežasčių, sergant reumatoidiniu artritu, žmogaus imuninė sistema, kuri turėtų ginti organizmą nuo svetimų medžiagų ir mikroorganizmų, ima pulti nuosavo organizmo audinius, pažeisdama sinoviją – ploną plėvelę, išklojančią sąnarines ertmes. Tuomet prasideda sąnario uždegimas, jo ertmėje pradeda gamintis uždegiminis skystis, sąnarį ima skaudėti. Ilgainiui pažeidžiama kremzlė, sąnario funkcija ima trikti, mažėja judesių amplitudė, sąnarys gali deformuotis.
Reumatoidinis artritas yra lėtinė liga, taigi nepagydoma. Jos eiga, skirtingiems žmonėms, gali skirtis. Dažniausiai liga pažeidžia mažuosius plaštakų ir pėdų sąnarius. Kartais reumatoidinis artritas veikia sistemiškai ir pažeidžia kitus organus: plaučius, širdį, akis.
Nėra aišku, kas sukelia šią ligą, tačiau manoma, jog paveldimumas galėtų būti viena iš priežasčių. Taip pat teigiama, jog virusinės ar bakterinės infekcijos galėtų provokuoti šios ligos išsivystymą. Reumatoidinis artritas yra dažnesnis moterims nei vyrams ir paprastai pradeda vystytis 40-60 amžiaus asmenims.