Trichomonozė – tai lytiniu keliu plintanti infekcija, kurią sukelia pirmuonis Trichomonas vaginalis. Tai viena dažniausių lytiškai plintančių ligų pasaulyje. Moterys užsikrečia daug dažniau nei vyrai. Tiek vyrai, tiek ir moterys dažnai nežino, kad yra užsikrėtę, nes trichomonozė gali būti besimptomė.
Trichomonozė
Trichomonozė. Simptomai
Simptomai pasireiškiantys moterims: lytinių organų niežėjimas, skausmas, paraudimas, deginantis jausmas. Jaučiamas skausmas papilvėje. Taip pat diskomfortas šlapinantis, pakitusio kvapo išskyros iš makšties, kurios gali būti bespalvės, baltos, gelsvos ar net žalsvos. Simptomai gali pasunkėti mėnesinių metu. Pasitaiko, kad po lytinio akto kraujuoja iš makšties.
Vyrams: deginantis jausmas šlapinantis ar po ejakuliacijos, nemalonūs pojūčiai varpos srityje bei išskyros iš jos.
Dažnai sergantiems trichomonoze lytinis aktas tampa nemalonus.
Trichomonozė. Ligos eiga
Trichomonoze užsikrečiama santykiaujant lytiškai. Yra žinoma, kad lytinių santykių metu moteris infekciją gali perduoti savo partnerei, tačiau vyras vyro dažniausiai neužkrečia. Tikslus inkubacinis ligos laikotarpis nėra žinomas, tačiau yra manoma, kad jis gali trukti nuo 4 iki 28 dienų.
Moterims trichomonozė gali būti tiek besimptomė, tiek ir sunki uždegiminė. Po inkubacinio periodo makšties gleivinė parausta, niežti, atsiranda gausių nemalonaus kvapo išskyrų, jaučiamas deginantis pojūtis, ima skaudėti šlapinantis. Negydant, trichomonozė gali progresuoti į šlaplės ar net šlapimo pūslės uždegimą. Ši infekcija taip pat padidina riziką užsikrėsti ŽIV-1 bei yra siejama su moterų nevaisingumu.
30 % nėščiųjų, sergančioms trichomonoze, prasideda priešlaikinis gimdymas. Gimdymo metu infekcija gali būti perduota kūdikiui.
Vyrai dažniausiai yra nešiotojai. Jiems gali atsirasti nemalonus deginantis jausmas šlapinantis. Infekcija gali sukelti mažus pakitimus šlapimkanalio viršūnėje bei apyvarpės odoje, atsirasti išskyros. Negydant gali sukelti priešinės liaukos uždegimą. Trichomona vaginalis siejama su vyrų nevaisingumu, prostatos vėžiu.
Trichomonozė. Diagnostika
Vien remiantis simptomais trichomonozės nustatyti negalima. Diagnozei patvirtinti yra reikalingi laboratoriniai tyrimai. Laboratorijoje mikroskopo pagalba yra tiriamas ligonio išskyrų iš lytinių takų tepinėlis, ieškoma sukėlėjo. Kartais gali būti atliekamas pasėlis, t.y. bandoma parazitą išauginti dirbtinėje terpėje.
Trichomonozė. Gydymas
Trichomonozė yra gydoma nepriklausomai nuo to ar ligos metu simptomai pasireiškė ar ne. Šios infekcijos metu yra skiriami antibiotikai. Pacientai tūrėtų būti perspėjami nevartoti alkoholio gydymo metu bei dvi paros po jo. Taip pat siūloma vengti lytinių santykių geriant vaistus bei tol kol išnyks ligos simptomai. Kadangi trichomonozė gali užmaskuoti kitų venerinių ligų simptomus, reikėtų tikrinti ir dėl kitų lytiškai plintančių ligų (dažnai kartu nustatoma gonorėja). Dėl Trichomona vaginalis infekcijos bei kitų lytiniu keliu plintančių ligų yra tikrinami ir gydomi abu partneriai.
Trichomonozė. Profilaktika
Lytinių santykių metu reikia naudoti barjerines apsaugos priemones (prezervatyvus), nes šios sumažina užsikrėtimo ir perdavimo trichomonoze riziką. Tačiau reikėtų nepamiršti, kad tai nėra 100 % apsauga. Rekomenduojama neužsiiminėti atsitiktiniais lytiniais santykiai, vengti lytinio santykiavimo už pinigus, turėti vieną pastovų partnerį. Taip pat abu partneriai tūrėtų sistemingai tikrintis sveikatą pas odos – venerinių ligų specialistus, tai ypatingai svarbu vyrams, kurie dažnai būna infekcijos nešiotojai.
Yra rekomenduoja dėl trichomonozės tikrintis moterims, kurios: įgijo ar turi daugiau nei vieną lytinį partnerį, yra sirgusios kitomis lytiškai plintančiomis ligomis, lytinius santykius keičia į pinigus ar narkotines medžiagas, taip pat, vartojančioms leidžiamas narkotines medžiagas.
Labai svarbi profilaktikos priemonė yra visuotinis švietimas apie lytiškai plintančias ligas, jų pasekmes bei išvengimo būdus.
Kita informacija
Žmonės, kurie jau yra sirgę Trichomona vaginalis infekcija, gali užsikrėsti pakartotinai. Maždaug 1 iš 5 sirgusiųjų pakartotinai suserga per tris mėnesius nuo gydymo pabaigos. Tad yra labai svarbu, norint pakartotinai neužsikrėsti, kad būtų tikrinami ir gydomi visi to žmogaus lytiniai partneriai.