Vidurių užkietėjimas – tai suretėjęs tuštinimasis (iki 3 kartų per savaitę) ir sunkumas pasituštinti dėl kietų išmatų. Normalus tuštinimosi dažnis varijuoja: kai kurie tai atlieka tris kartus per dieną, kiti – vos vieną ar tris kartus per savaitę.
Pagrindinė virškinamojo trakto funkcija yra virškinti maistą ir absorbuoti jame esančias maistines medžiagas, nereikalingus likučius pašalinant išmatų pavidalu. Žarnų turinys nukeliauja apie 6 metrus plonuoju žarnynu, trumpam sulaikomas storajame (čia į organizmą grąžinamas vanduo), kol galiausiai per tiesiąją žarną ir išeinamąją angą suformuotos išmatos pašalinamos.
Įprastai žarnyno turinį tolyn stumia peristaltiniai judesiai išeinamosios angos link, kurių dažnį kontroliuoja žarnų raumenų susitraukimai.
Pagrindinės vidurių užkietėjimo priežastys yra:
- nepakankamas skysčių vartojimas (tai gali lemti net dehidrataciją);
- skaidulinių medžiagų trūkumas;
- hipodinamija (fizinio aktyvumo stoka);
- dirgliosios žarnos sindromas;
- organizmo pokyčiai (nėštumas, senėjimas);
- specifinės ligos (infarktas, cukrinis diabetas, skydliaukės ligos ir parkinsonizmas);
- dažnas vidurius laisvinančių vaistų vartojimas;
- problemos su storąja ir tiesiąja žarna (žarnų nepraeinamumas arba polipai);
- tam tikrų vaistų vartojimas (diuretikai, vaistai nuo aukšto kraujo spaudimo, depresijos);
- išeinamosios angos įtrūkimai ir hemorojus (jis gali sukelti išeinamosios raukų spazmus);
- mineralinių medžiagų trūkumas organizme;
- nugaros smegenų traumos (kai pažeidžiami nervai, kurie reguliuoja žarnyno raumenų darbą);
- stresas.
Įprastai vidurių užkietėjimas yra atskiras simptomas, tačiau kartais tai gali būti susiję su rimtesniais sutrikimais, pavyzdžiui, storosios arba tiesiosios žarnos vėžiu, hormoniniais sutrikimais ar autoimuninėmis ligomis (tai ligos, kai nuosava apsaugos nuo svetimkūnių sistema ima pulti savas organizmo ląsteles). Vaikams vidurių užkietėjimas gali atsirasti dėl Hirpšrungo ligos (tai paveldima žarnyno nervinių rezginių stoka, kai susidaro žarnų maišas, nes jos nejuda nesant nervinių impulsų). Pasitaiko atvejų, kad vaikams viduriai užkietėja dėl tualeto baimės arba nereguliariai tuštinantis.