Daržinis poras

0
+0 -0
1


Grupė: Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai

Daržinis poras (lotyniškai Allium porrum) – tai česnakinių šeimai priklausanti, dvejus metus gyvuojanti, iki 80 centimetrų užaugti galinti prieskoninė, maistinė ir vaistinė daržovė. Poro šaknys yra plonytės ir gausios, stiebas suformuotas iš linijiškų lapų makščių ir atrodo kaip cilindro formos ropė. Prie pagrindo lapai būna šviesūs, viršūnėje nutamsėja ir nusmailėja, gysloti. Augalo žiedai – balti arba ryškiai purpuriniai, o sėklos – raukšlėtos ir tamsios. Vaisius – tris briaunas turinti dėžutė, kuri talpina 2–6 sėklas. Antraisiais metais poras suformuoja sėklas. Augalas žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais, o vaisiai subręsta rugsėjo–spalio mėnesiais.

Lietuvoje porai natūraliai neauga, tačiau labai dažnai dirbtinai auginami soduose ir daržuose. Šios daržovės mėgsta drėgną, derlingą ir purų dirvožemį, nemėgsta rūgštaus.

Veikliosios daržinio poro medžiagos:

– įvairūs vitaminai (C, B1, B2, A, P, E);
– baltymai;
– riebalai;
– eterinis aliejus;
– mineralinės medžiagos (magnis, natris, kalcis, kalis, fosforas, geležis);
– vanduo;
– angliavandeniai;
– cukrus;
– fitoncidai.

Ypač gausu vertingų medžiagų baltojoje stiebo dalyje.

Turtinga sudėtimi ir gydomosiomis savybėmis pasižymintys daržiniai porai yra naudojami liaudies medicinoje. Jie tinkami turint virškinimo sistemos sutrikimų (didina apetitą, gerina virškinimo procesus, skatina tulžies išsiskyrimą į plonąjį žarnyną, aktyvina žarnyno peristaltiką); sergant šlapimo takų ligomis (poras skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl tinka šlapimo takų infekcijoms ir inkstų akmenligei gydyti). Taip pat ši daržovė padeda nutukusiems, esant aterosklerozei, sergant podagra ir reumatu. Dėl sudėtyje esančių vitaminų ir geležies, porai gali būti naudojami avitaminozėms ir geležies stokos anemijai (mažakraujystei) gydyti.

Daržinis poras. Vartojimas

Porus rekomenduojama kasti pirmaisiais jų augimo metais, rudenį (geriau antroje rudens pusėje, spalio–lapkričio mėnesiais). Iškastus porus reikėtų sudėti į maišus su smėliu (tačiau lapų galus palikti virš smėlio) ir laikyti vėsioje patalpoje – geriausia rūsyje, maždaug 0 laipsnių Celsijaus temperatūroje. Jie gali būti vartojami ir švieži, ir džiovinti. 

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *