Grupė:
Nervų sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Vaistinis valerijonas (lotyniškai Valeriana officinalis) – tai valerijoninių šeimai priklausantis, daugiametis, iki 200 centimetrų užaugti galintis žolinis augalas. Valerijonas turi vertikalų su daug smulkių išsišakojusių siūlinių šakelių šakniastiebį, iš kurio išauga vertikalios padėties, tuščiaviduris, viršūnėje išsišakojantis, vagotas, apatinėje dalyje plaukeliais apaugęs stiebas. Augalo lapai žali, dantytais krašteliais, kiaušinio formos, susiskaidę plunksniškai ir turintys ilgesnį viršūninį lapelį. Ant stiebo esantys lapai auga ant trumpų kotelių arba yra bekočiai, o skroteliniai lapai turi ilgus kotelius. Valerijono žiedai yra rausvi arba balti, nedidukai, dvilyčiai ir telkiasi į skėčio pavidalo žiedynus. Žiedai turi penkis vainiklapius, kurie prie pamato suauga į vamzdelį, taurelė nedidelė. Augalas turi tris kuokelius ir vieną piestelę, o purka sudaryta iš trijų skiaučių. Vaisius – šviesiai rudos spalvos lukštavaisis. Žydi birželio–rugsėjo mėnesiais, o sėklos subręsta liepos–rugpjūčio mėnesiais.
Veikliosios vaistinio valerijono medžiagos: organinės rūgštys (obuolių, palmitino, acto, izovalerijono, stearino), fermentai, eterinis aliejus (susideda iš sekvisterpenų, bornilacetato, limoneno), glikozidai, mineralinės medžiagos (manganas, kalcis), alkaloidai (valerino, valerianino), rauginės medžiagos, dervos, saponinai, riebalai.
Gydomųjų savybių turintis vaistinis valerijonas yra plačiai naudojamas liaudies medicinoje. Jis raminančiai veikia centrinę nervų sistemą (mažina dirglumą, stresą, gydo nemigą), malšina virškinamojo trakto spazminius skausmus, skatina tulžies išsiskyrimą į plonąjį žarnyną ir aktyvina virškinimo procesus. Valerijonas tinkamas turintiems širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, kadangi gerina kraujotaką plėsdamas kraujagysles, pagerina širdies aprūpinimą reikiamomis medžiagomis.
Vaistinio valerijono preparatų nerekomenduojama vartoti asmenims, kurių arterinis kraujo spaudimas ir raumenų tonusas sumažėję, taip pat turintiems skydliaukės hipofunkciją.