Grupė:
Kvėpavimo sistemai, Širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai, Šlapimo ir lytinių organų sistemai, Virškinimo sistemai ir medžiagų apykaitai
Valgomasis česnakas (lotyniškai Allium sativum) – tai česnakinių šeimai priklausanti, daugiametė, iki 60 centimetrų užaugti galinti svogūninė daržovė. Česnakas turi vertikaliai augantį stiebą, kuris iki pusės būna padengtas lapamakštėmis. Kol česnakas nebūna pradėjęs žydėti, jo stiebas viršuje susisuka kaip spiralė su daug lapų. Augalo lapai žali, siauri, linijiški, viršūnėse nusmailėjantys, turi šiurkščius dantytus kraštelius. Česnako žiedai nedideli, kelių milimetrų ilgio, apyžiedis sudarytas iš šešių lapelių, violetinės arba baltos spalvos, turi kotus ir telkiasi į skėčio pavidalo žiedyną. Jame būna ne tik žiedeliai, bet ir nedideli svogūnėliai. Česnakas jais ir dauginasi. Augalas žydi liepos–rugpjūčio mėnesiais.
Česnakai Lietuvoje yra labai gerai žinomi ir dažnai auginami soduose ir daržuose.
Veikliosios valgomojo česnako medžiagos: įvairūs vitaminai (PP, B1, B2, D, C), fitoncidai, baltymai, azotinės medžiagos, ląsteliena, eterinis aliejus, glikozidas alijinas, rūgštys (sieros, silicio, fosforo), mineralinės medžiagos (siera, fosforas, kalcis, geležis, magnis, kalis, jodas, natris), angliavandeniai, fitosterinai, riebalai.
Turtingos sudėties ir gydomųjų savybių turintis valgomasis česnakas yra plačiai naudojamas liaudies medicinoje. Česnakai pasižymi uždegimus slopinančiomis, antibakterinėmis, antiseptinėmis, antigrybelinėmis, virusus naikinančiomis savybėmis, todėl yra tinkamas infekcinėms ligoms gydyti (ypač kvėpavimo takų infekcijoms ir virškinamojo trakto parazitozėms). Česnakas taip pat tinka turint širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų (mažina arterinį kraujo spaudimą, didina širdies susitraukimų jėgą ir mažina jų skaičių, pasižymi kraujagysles plečiančiomis savybėmis, mažina kraujo krešumą, todėl apsaugo nuo trombozių), šlapimo sistemos sutrikimų (skatina šlapimo išsiskyrimą), virškinimo sistemos sutrikimų (gerina virškinamojo trakto liaukų sekreciją, aktyvina žarnyno motoriką). Išoriškai vartojamas česnakas gydo burnos gleivinėje esančius uždegiminius procesus, pūlingas odos ligas, egzemą, padeda slenkant plaukams.
Valgomojo česnako preparatų nerekomenduojama vartoti sergantiems kepenų ir inkstų ligomis, vartojantiems kraują skystinančius vaistus. Jeigu česnaką valgo maitinanti kūdikį moteris, česnakas gali pakeisti pieno skonį, kuris gali tapti nemalonus kūdikiui.