Pelėsis – didžiulis buities ir sveikatos priešas. Buičiai jis kenkia įsiskverbdamas ir pažeisdamas paviršius, o sveikatai jis kenkia netiesiogiai mat jo atsiradimas byloja apie žmogaus sveikatai nepalankias sąlygas. Nė vieni namai nenusipelnė turėti pelėsio. Dėl to mes norime pasidalinti net šešiais praktiškais patarimais, kaip apsaugoti namus ir juose esančius daiktus nuo pelėsio.
Oro sausintuvas galėtų praversti
Dvi pagrindinės sąlygos, kurios leidžia pelėsiui atsirasti ir įsigalėti yra vėsa bei drėgmė. Jeigu patalpoje šaltoka arba vėsu ir yra drėgna, tuomet galite net neabejoti, kad laikui bėgant ten atsiras nemažai supelijusių sienų ir kitų vietų.
Nuo šalčio apsaugoti gali tik kompleksinis šildymo sprendimas, kuris gali būti brangus ir sudėtingai įgyvendinamas. Jeigu pelėsis kaupiasi ne rūsyje ar negyvenamoje patalpoje, o ten, kur būna žmonės, reikėtų ir vertėtų įsigyti oro sausintuvą. Jis veikia taip, kad iš oro ištraukia perteklinę drėgmę ir kaupia ją bakelyje. Kai pastarasis prisipildo, jį ištuštinate ir procesą galima kartoti. Nors drėgmės susidarymo jis nestabdo ir tam įtakos neturi, tačiau gerai parinktas oro sausintuvas tą drėgmę gana greitai pašalina ir neleidžia atsirasti pelėsiui.
Temperatūros ir drėgmės stebėsena – būtina
Kaip jau minėjome, pagrindinės pelėsio atsiradimo sąlygos yra vėsa ir drėgmė. Dėl to būtina stebėti abu šiuos parametrus savo namuose. Kaip tai padaryti? Reikėtų įsigyti tokį termometrą, kuris galėtų matuoti ir drėgmės lygį patalpose. Tokių termometrų geromis kainomis rasite čia.
Nors termometras irgi nėra problemos sprendimo būdas, jis leidžia akylai stebėti situaciją ir visada žinoti, kokių veiksmų ir kada imtis. Matysite, kai situacija suprastėja ir patalpoje atsiranda daugiau drėgmės arba nukrinta temperatūra. Reikalui esant galėsite įjungti šildymą arba atitempti oro sausintuvą ten, kur jo labiausiai reikia.
Nepamirškite, kad ne viskas priklauso tik nuo jūsų
Daug kam, kovoje su pelėsiu nusvyra rankos. Taip yra dėl to, jog labai sunku pašalinti pelėsio atsiradimo sąlygas ir su jomis kovoti. Kai kada geriausia, ką galite padaryti, yra tiesiog kantriai kovoti ir nuolat naudoti tas pačias priemones, tuo pačiu metu.
Jeigu namo fasadas yra pasenęs arba jau susidėvėję tam tikri mazgai sienoje, drėgmė gali kauptis visiškai atskirai nuo to, ką darote jūs. Visiškai sąlygas pelėsio atsiradimui pašalinti pavyks tik renovuojant, iš naujo apšildant ir/ar iš naujo sandarinant įvairius namų mazgus bei perdarant ventiliacijos sistemą. Kai kada net ir prie geriausių norų bei atsakingiausio stebėjimo pelėsis vis tiek sugeba užsiveisti…
Vėdinimas ir oro kondicionavimas neleidžia problemoms didėti
Pelėsio atsiradimui trukdo geras vėdinimas. Cirkuliuojantis oras neapsistoja vienoje vietoje ir dėl to nebūna didelių drėgmės sankaupų, kurios tikrai didina pelėsio atsiradimo riziką.
Būtent dėl šių priežasčių namams reikalingas kokybiškas vėdinimas bei oro kondicionierius. Visoms erdvėms reikia protingų vėdinimo sprendimų, nes kitaip ne tik, kad kaupsis pelėsis, bet ir bus tvanku, nemalonu ir nepatogu būti jose. Geriausi kondicionieriai patalpomsturėtų ir galėtų būti išsirenkami su oro sprendimų specialistų pagalba. Kai kada užteks paprasčiausio pastatomo, mobilaus ir nedidelio ventiliatoriaus, o kai kada teisingiausia būtų įsirengti galingą A/C mazgą, kuris aprūpintu vėsiu oru iš lauko arba pašildytų orą, kada to prisireikia.
Pelėsio valymas – daryti pačiam arba kreiptis į profesionalus
Be abejonės, pelėsį galima valyti ir pačiam, bet turite pasiruošti sunkiam darbui bei įvairiems nuostoliams. Valant su cheminėmis priemonėmis reikalingas tinkamas pasiruošimas bei saugos priemonės (akiniai arba skydelis, respiratorius). Iš patalpos pašalinkite svarbius daiktus ir apipurkškite sieną reikiama priemone. Palikite ją įsigerti kelias valandas arba per naktį (priklausomai nuo to, kiek smarkiai į paviršių įsigėręs pelėsis) ir po to viską švariai nuvalykite. Teks įnirtingai trinti, o dėl to kai kuriose vietose gali atsilupti dažai ar net tinkas.
Jeigu valysite miegamąjį ar svetainę – į šiuos kambarius negalėsite įeiti kurį laiką. Dėl to daug kas renkasi tiesiog profesionalų paslaugas, kurie už atitinkamą sumą kruopščiai išvalo patalpą profesionaliomis priemonėmis ir tiksliai bei kokybiškai pašalina pelėsį.
Pašalinkite perteklinės drėgmės šaltinius
Jeigu pelėsis yra ta problema, kurios nenorite arba bijote, vertėtų pamėginti surasti perteklinės drėgmės šaltinius ir juos pašalinti arba išskirstyti taip, kad vienoje vietoje nebūtų per didelė koncentracija.
Pagrindiniai patarimai būtų tokie:
- Palikite praviras duris, kad oras laisvai cirkuliuotų namuose;
- Pakurus laikykite lauke, o ne namų viduje;
- Uždenkite verdančius puodus;
- Uždenkite akvariumus;
- Džiovinkite rūbus lauke.