Generalizuotas nerimo sutrikimas diagnozuojamas vis dažniau. Kodėl? Manoma, kad tam daug įtakos turi pandemija, spartėjantis gyvenimo ritmas, nuolatinis nuovargis, piktnaudžiavimas žalingais įpročiais ir netgi… socialiniai tinklai. Kaip atpažinti ir gydyti generalizuotą nerimo sutrikimą?
Kaip jaučiasi generalizuotu nerimo sutrikimu sergantys pacientai?
Generalizuotas nerimo sutrikimas dažniausiai susijęs su:
- Nuolatiniu nerimu ir nervingumu;
- Virpuliu, drebuliu, raumenų skausmais, įtampa bei tirpimais;
- Karščio ir šalčio bangomis, gausesniu prakaitavimu;
- Galvos svaigimu;
- Jaučiamu širdies plakimu;
- Nuolatiniu silpnumu ir jėgų trūkumu;
- Miego sutrikimais;
- Diskomfortu ir nemaloniais pojūčiais epigastriume ir kt.
Nuolatinis nerimas susijęs su įvairiomis baimėmis, nuojautomis, jauduliu, nepaaiškinamu virpuliu ir įtampa. Pavyzdžiui, generalizuotu nerimo sutrikimu sergantis pacientas visą laiką jaudinasi, kad kas nors blogo atsitiks jam ar jo artimiesiems. Gana būdingas požymis – pacientas dažnai skundžiasi įvairiais fiziniais sutrikimais, pakitusia kokių nors organų, pavyzdžiui, širdies, veikla, tačiau, net ir atlikus pačius išsamiausius tyrimus, dažnai nerandama jokių patologijų. Toks nerimas dėl sveikatos būklės tik dar labiau gilina problemą ir didina jau ir taip augantį nerimą.
Kaip generalizuotas nerimo sutrikimas apibūdinamas sisteminiame ligų sąraše?
Pagrindinis generalizuoto nerimo sutrikimo simptomas – nuolatinis ir generalizuotas nerimas, kuris atsiranda dėl neaiškių priežasčių ir aplinkybių. Atrodo, kad toks nerimas yra tarsi „laisvai plaukiojantis“ ir trikdantis normalią paciento gyvenimo kokybę. Dominuojantys simptomai gali būti labai įvairūs ir nespecifiniai – jie priklauso nuo unikalių asmens savybių, nerimo stiprumo, adaptacinių organizmo ypatybių, propaguojamo gyvenimo būdo ir t.t. Paprastai pacientai labiausiai kenčia nuo nuolatinio jautrumo ir nervingumo, kūno tirpulio ir drebulio, varginančios raumenų įtampos, galvos svaigimo, jaučiamo širdies plakimo, virškinimo ir miego sutrikimų ir pan. Tokie simptomai, ne abejonės, neigiamai veikia paciento gyvenimo kokybę, darbingumą ir menkina gyvenimo džiaugsmą. Gana būdingas požymis – pacientas dažnai skundžiasi įvairiais fiziniais sutrikimais, pakitusia kokių nors organų, pavyzdžiui, širdies, veikla, tačiau, net ir atlikus pačius išsamiausius tyrimus, dažnai nerandama jokių patologijų. Toks nerimas dėl sveikatos būklės tik dar labiau gilina problemą ir didina jau ir taip augantį nerimą.
Kaip gydomas generalizuotas nerimo sutrikimas?
Svarbiausia, ką reikėtų suprasti, yra tai, kad šis sutrikimas yra lėtinis, todėl ir gydymas turi būti ilgalaikis. Pirmenybė visuomet teikiama nemedikamentiniam gydymui. Tarkime, jei žinoma, kad pacientas nerimą patiria dėl kokios nors konkrečios psichologinės priežasties, tuomet gali pakakti ir psichoterapijos, kuri kartais gali trukti ir visai neilgai. Jei pacientas turi gilesnių vidinių problemų, gali prireikti ilgiau trunkančios ir sudėtingesnės psichoanalitinės terapijos, kurios metu mėginama išsiaiškinti, kokios pasąmoninės mintys gali būti susijusios su generalizuoto nerimo sutrikimo pasireiškimu.
Ilgalaikiam nerimui gydyti dažniausiai skiriama antidepresantų, tuo tarpu taip plačiai paplitusiais psichotropiniais vaistais piktnaudžiauti negalima ir jų vartojimą reikia labai riboti. Jie naudingi nebent trumpalaikiam nerimui malšinti, nes vartojant ilgesnį laiką gali atsirasti ne tik tolerancija, bet ir priklausomybė. Gali būti skiriama ir kitų vaistinių preparatų bei jų derinių. Vis dėlto šiandieninėje psichoterapijoje labai svarbų vaidmenį vaidina antidepresantai, ypatingai selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI) ir serotonino ir noradrenalino reabsorbcijos inhibitoriai (SNRI), kurie veikia keisdami cheminių signalų perdavimą smegenyse ir nervų sistemoje.
Plačiau: |