Vis dar gana dažnai klaidingai manoma, kad kojų venų išsiplėtimas – tik estetinis defektas. Bet ar tikrai? Mes skubame paneigti šį mitą ir tvirtiname, kad venų varikozė – tai gana rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį būtina gydyti. Kas yra venų varikozė ir kas vyksta jos metu?
Kas yra venų varikozė? Ar tai tik – estetinis defektas?
Kojų venų varikozė – periferinių kraujagyslių liga, kurios metu sumažėja normalus venų elastingumas, venos deformuojasi ir susidaro varikozinių mazgų. Tai nėra tik estetinis defektas, mat venos išsiplečia dėl lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo, o negydoma venų varikozė gali komplikuotis kur kas rimtesniais sveikatos sutrikimais, pavyzdžiui, atviromis ir sunkiai gyjančiomis žaizdomis ar net kraujo užkrėtimu. Negydoma venų varikozė gali komplikuotis ir venų uždegimu, ir giliosiose venose susidarančiais trombais (krešuliais), kurie gali nukeliauti į gyvybiškai svarbias kraujagysles ir netgi sukelti staigią mirtį. Tinkamai negydomos venų varikozės komplikacijos yra viena iš dažnesnių jaunesnių žmonių mirties priežasčių – būna ir taip, kad žmogus netikėtai netenka sąmonės oro uoste ir jam padėti jau nebeįmanoma.
Kas vyksta venų varikozės metu? Kas yra kraujotakos refliuksas?
Žmogaus venų sistemą sudaro trys pagrindinės dalys – giliosios, paviršinės ir jungiamosios venos. Per visą venų ilgį išsidėstę specialūs vožtuvėliai, kurie neleidžia kraujui tekėti priešinga kryptimi ir padeda jam lengviau judėti link širdies. Be to, kraujui iš kojų atgal į širdį grįžti padeda ir dirbančių blauzdos raumenų sukuriamas spaudimas. Šis mechanizmas dar vadinamas „kraujo pompa“ – visai nesunku suprasti, kad veninio kraujo judėjimui link širdies labai svarbus ir fizinis aktyvumas, kurio metu dirba blauzdos raumenys.
Kai blauzdų raumenys atsipalaiduoja, ypatingai svarbų vaidmenį vaidina venų vožtuvėliai, kurie užsidaro ir neleidžia veniniam kraujui tekėti priešinga kryptimi. Jei šie venų vožtuvėliai praranda normalų sandarumą ir tampa ne tokie funkcionalūs, tuomet veninis kraujas jau gali grįžti atgal ir toks procesas vadinamas kraujotakos refliuksu. Lėtinis venų kraujotakos nepakankamumas vystosi būtent dėl šio kraujotakos refliukso, kai veninis kraujas, tiksliau, vis didesnis jo kiekis, pradeda tekėti priešinga kryptimi. Tinkamai negydomos venų varikozės komplikacijos yra viena iš dažnesnių jaunesnių žmonių mirties priežasčių – būna ir taip, kad žmogus netikėtai netenka sąmonės oro uoste ir jam padėti jau nebeįmanoma.
Kai dalis kraujo grįžta atgal, labai padidėja kraujo spaudimas, tenkantis kojų venoms. Ypatingai šis spaudimas padidėja pėdose, čiurnose ir blauzdose, todėl būtent šiose kojų dalyse dažniausiai prasideda venų plėtimasis. Plečiantis venoms sutrinka normali audinių medžiagų apykaita, formuojasi lėtinis išeminis uždegimas, po truputėlį vystosi odos atrofija. Jei liga nekontroliuojama, prasideda audinių nekrozė – susiformuoja sunkiai gyjančios opos, kurios yra tiesus kelias į kraujo užkrėtimą.
Kodėl net ir per pandemiją venų ligų progresavimas nesustoja?
Venų varikozė – lėtinė liga, kuri linkusi nuolat progresuoti. Tai dažniausiai pasitaikanti lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo išraiška, kurios pirmieji simptomai gali būti nepastebimi ir metų metus. Dažnas asmuo galvoja, kad išsiplėtusios venos – tik estetinis defektas, tačiau taip toli gražu nėra. Tai kraujotakos liga, kurią būtina gydyti.
Dažniausiai ši lėtinė liga pradeda vystytis dėl įgimto venų vožtuvėlio nepakankamumo, kuris nulemia atbulinę kraujo tėkmę. Veniniam kraujui tekant priešinga kryptimi vis daugiau skysčių susikaupia apatinėse galūnėse, plečiasi vis daugiau venų, pažeidžiama vis daugiau prieš tai sveikų buvusių venų vožtuvėlių.
Venų ligų progresavimą dar labiau skatina per mažas judrumas (juk blauzdos raumenys – labai svarbi kraujo „pompa“), pernelyg aptempti drabužiai, sėdimas arba stovimas darbas, tam tikri vartojami vaistiniai preparatai, nėštumai ir gimdymai, venų traumos ir t.t. Taigi tikėtina, kad pandemijos laikotarpiu situacija su venų ligomis tik dar labiau pablogėjo – daugybė žmonių kenčia kojų skausmą, tinimą, nuovargį bei kitus nemalonius pojūčius ir nieko nedarydami sulaukia net ir labai rimtų sveikatos bėdų. Ką jau kalbėti apie estetinius kojų pokyčius – į juos dažnas pacientas tiesiog numoja ranka.
Kokie venų ligų gydymo metodai šiandien taikomi dažniausiai?
Auksiniu standartu šiandien laikomas endovaskulinis pažeistų venų gydymas lazeriu. Pagrindinis jo pliusas – tausojantys rezultatai, todėl pacientas nepraranda darbingumo ir visai netrukus po operacijos gali grįžti į normalų gyvenimo ritmą. Kad ir koks gydymo metodas pasirenkamas, visais jais mėginama pristabdyti ligos progresavimą ir neleisti kraujui tekėti priešinga kryptimi, dėl ko jis pradeda kauptis apatinėse galūnėse. Besiformuojanti kraujo stazė (sąstovis) skatina venų išsiplėtimą ir vis didesnio kiekio vožtuvėlių pažeidimą.
Kadangi venų varikozė yra progresuojanti liga, gydytojai skatina nedelsti, nes ankstyvesnėse ligos stadijose intervencinių gydymo metodų gali net neprireikti. Kartais pakanka skleroterapijos, kurios metu į pažeistų smulkiųjų venų spindį suleidžiama specialių vaistų tirpalų ar putų. Ir, priešingai, kuo labiau įsisenėjusi liga, tuo didesnė tikimybė, kad reikės taikyti net kelis gydymo būdus, pavyzdžiui, ir atvirąją chirurginę operaciją, ir skleroterapiją.
Ką daryti, jei ir Jūs jaučiate kojų sunkumą, nuovargį bei tinimą? Kas galėtų padėti greitai sumažinti šiuos nemalonius simptomus?
Nieko nelaukite ir kreipkitės į šeimos gydytoją arba kraujagyslių chirurgą – gali būti, kad ir Jūs sergate venų varikoze. Ši tikimybė ypatingai padidėja, jei šeimoje turite artimųjų, kurie serga venų ligomis ir (arba) mažai judate, turite antsvorio, dirbate sėdimą arba stovimą darbą ir t.t.
Lioton veiklioji medžiaga yra heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Venų varikozė – liga, kuri kelia fizinių ir estetinių nepatogumų, o dėl šių nepatogumų gali kilti ir emocinių problemų. Mes raginame šią ligą pradėti gydyti laiku, kad kojos būtų lengvos net pačiomis karščiausiomis dienomis ir kad šiomis šiltomis dienomis jas puoštų trumpesnis sijonas ar nuotaikingi šortai. Taigi dėl kokių priežasčių išsivysto venų varikozė? Kokie populiariausi šiuo metu prieinami jos gydymo metodai? Kas galėtų padėti lengvai ir greitai susigrąžinti gerą savijautą? Plačiau: Liga, kurios komplikacijos gali būti ir mirtinos |