Kokios ligos dažniausiai sukelia kosulį?

Vasario 16, 2022 | Vaistininkė Rūtelė Foktienė
0
+0 -0

Kosulys – tai „sarginis plaučių šuo“. Dažniausiai tai – geras ženklas, rodantis, kad organizmas tinkamai kovoja su jį puolančiais kenkėjais. Taigi kokios priežastys dažniausiai sukelia kosulį? Kas galėtų padėti gydyti drėgną kosulį?

Pavienis kosulys paprastai nerodo kokios nors infekcijos ar susirgimo. Visiškai normalu per dieną sukosėti bent kelis kartus – tokiu būdu iš kvėpavimo takų pašalinami įvairūs alergenai, dulkės ir nešvarumai, kurie energingu iškvėpimu išstumiami lauk ir tokiu būdu negali patekti į plaučius.

Besikartojantis kosulys jau gali pranešti apie kokią nors infekciją – būtent kosulys yra vienas įprasčiausių viršutinių kvėpavimo takų susirgimo simptomas. Dažniau viršutinių kvėpavimo takų susirgimus sukelia virusai, rečiau – bakterijos, grybeliai, pirmuonys, atipinės bakterijos. Kad asmuo serga kokia nors bakterine ar virusine infekcija, suprantama iš to, kad paprastai kartu pasireiškia ir kitų simptomų, kurie leidžia nuspėti kamuojančią ligą. Gali skaudėti gerklę, pasunkėti kvėpavimas per nosį, tekėti sloga, atsirasti karščiavimas, kaulų ir raumenų skausmai ir pan. Viena dažniausių kosulio priežasčių – paprastasis peršalimas arba nazofaringitas, kurio metu kamuoja nedidelis karščiavimas, bendras silpnumas, sloga, čiaudulys ir panašūs simptomai. Sausą kosulį, jei jis labai stiprus, keletą parų galima slopinti, tačiau tik tuomet, kai tai būtina. Sausas kosulys negydomas atsikosėjimą gerinančiais preparatais, nes tokiu atveju kvėpavimo takai tik dar labiau dirginami.

Sausą kosulį, jei jis labai stiprus, keletą parų galima slopinti, tačiau tik tuomet, kai tai būtina. Sausas kosulys negydomas atsikosėjimą gerinančiais preparatais, nes tokiu atveju kvėpavimo takai tik dar labiau dirginami. Galima gerti pieną su medumi. Puikiai tiks vaistažolės: čiobrelis, piliarožė, kerpena, gyslotis ir kt.

Sausas kosulys po kelių parų dažniausiai tampa drėgnu – tai sveikimo ženklas. Drėgną kosulį reikia ne slopinti, o skatinti. Vienas tinkamiausių vaistinių preparatų šiuo atveju – ambroksolio hidrochloridas, pavyzdžiui, Flavamed. Vaistas bus veiksmingas tik tuomet, jei kartu bus vartojama pakankamai skysčių. Skysčių vartojimas svarbus visuomet – ir sauso, ir drėgno kosulio laikotarpiais.

Flavamed geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. Flavamed suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau pasišalinti kosulio metu. Flavamed tinkamas vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Žinoma, dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Vis dėlto kosulys gali atsirasti ir dėl sudėtingesnių infekcijų, pavyzdžiui, bronchų, prienosinių ančių ar plaučių uždegimų. Tuomet, tikėtina, prireiks gydytojo pagalbos ir kosulio savarankiškai išsigydyti nepavyks. Vertėtų atminti, kad antibiotikais gydomos tik bakterijų sukeltos infekcijos, nes antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Apie 80 proc. viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sukelia virusai, tad antibiotikų, palyginus, prireikia gana retai.

Lėtinis kosulys gali kamuoti dėl infekcijos, sukeltos atipinių bakterijų. Taip pat tai gali būti gastroezofaginio refliukso ligos (dažniau kosėjama atsigulus), rinosinusito (būdingas varginantis nosies sekreto tekėjimas, nosies užburkimas ir pan.) ar alerginių susirgimų, tokių kaip bronchų astma (būdinga priepuolinė eiga), požymis. Lėtinis kosulys gali pranešti ir apie lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL), ir net apie plaučių vėžį. Lėtinis kosulys išnyks arba suretės tik tuomet, kai bus tinkamai gydoma pagrindinė jį sukėlusi priežastis. Taigi lėtinis kosulys yra viena iš priežasčių, kodėl reikėtų kreiptis į gydytoją ir ieškoti tokios sveikatos problemos priežasčių.

Vaikų kosulys – vienas dažniausių skundų, dėl kurių kreipiamasi į šeimos gydytojus. Pristatome 10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį.

Plačiau:

10 dalykų, kuriuos reikia žinoti apie vaikų kosulį

0
+0 -0
  • drėgno kosulio gydymas
  • kosulio priežastys
  • kosulio gydymas
  • kaip gydyti kosulį
  • šlapias kosulys
  • sauso kosulio gydymas
  • Sausas kosulys
  • Kosulys
  • drėgnas kosulys

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *