Pagrindinės konservavimo taisyklės

Rugpjūčio 13, 2021 | Rūtelė Foktienė
+1
+1 -0

Konservavimas namuose domina vis daugiau asmenų, nes tai puikus būdas išsaugoti vasaros ir rudens derlių šaltoms žiemos dienoms. Kokios pagrindinės konservavimo taisyklės, kad gėrybės ilgiau išliktų tinkamos vartoti?

Dangteliai

Konservams tinkami ir uždaromi, ir užspaudžiami metaliniai dangteliai. Geriausia kiekvieną kartą naudoti naujus užsukamus dangtelius, o užspaudžiami dangteliai yra vienkartiniai. Prieš naudojimą dangtelius išplaukite verdančiame vandenyje. Ant dangtelių dedamos medžiagos skiautės atlieka tik dekoratyvinį vaidmenį. Jei norite, kad Jūsų konservuoti produktai atrodytų gražiai, tokiomis medžiagos skiautėmis galite pasirūpinti ir Jūs.

Stiklainiai

Stiklas pats tinkamiausias ilgalaikiam sąlyčiui su maistu. Stiklainius prieš naudojimą būtina gerai išplauti, o po to – pakaitinti aukštoje temperatūroje. Tinkamas sterilizavimas garais,  10-15 minučių trunkantis virinimas vandenyje. Kai kurios šeimininkės stiklainius prieš naudojimą kaitina orkaitėje.

Aplinkos paruošimas

Konservavimui naudojami stalviršiai ir įrankiai turi būti švarūs. Nepamirškite to ir pasiruoškite dar prieš konservavimą. Pasistenkite, kad konservavimui skirta aplinka būtų šviesi, saugi ir patogi. Apgalvokite, kur bus patogiausia susidėti stiklainius ir kitą reikalingą įrangą.

Konservuojamų produktų paruošimas

Vaisius ir daržoves prieš jų konservavimą rekomenduojama labai gerai nuplauti. Taip pat naudinga juos kelias minutes palaikyti verdančiame vandenyje – tokiu būdu sunaikinami likę mikrobai, o produktai suminkštėja ir juos lengviau sudėti į stiklainį. Verdantį vandenį galima pilti ant daržovių arba vaisių. Taip pat galima vaisius ir daržoves su kiaurasamčiu pamerkti į puodą su verdančiu vandeniu ir palaikyti kelias minutes. Konservavimui naudojami stalviršiai ir įrankiai turi būti švarūs. Nepamirškite to ir pasiruoškite dar prieš konservavimą. Pasistenkite, kad konservavimui skirta aplinka būtų šviesi, saugi ir patogi. Apgalvokite, kur bus patogiausia susidėti stiklainius ir kitą reikalingą įrangą.

Švarūs vaisiai arba daržovės sudedami į stiklainius ir užpilami verdančiu sirupu ir sūrymu. Daržoves tokiame karštame sūryme rekomenduojama palaikyti apie 10-12 minučių,  o vaisius – apie 5-7 minutes. Tuomet skystis nupilamas, vėl užvirinamas ir vėl išpilstomas į stiklainius. Būkite itin atsargūs, kad nepažeistumėte odos verdančiu vandeniu. Tai „klasikinė“ konservavimo seka, tačiau dabar yra visokių konservavimo modifikacijų. Jų atrasite ieškodami receptų, kurių gausu ne tik konservavimo knygose, bet ir elektroninėje erdvėje.

Uždarymas ir pirminis laikymas

Atsargiai uždarykite stiklainius ir apverskite juos dangteliais žemyn. Sustatykite ant lygaus paviršiaus (geriausia ant plono rankšluostėlio). Nepamirškite, kad stiklainiai ypatingai karšti. Pridenkite stiklainius gerai šilumą išsaugančiu audeklu ir laikykite taip tol, kol jie visiškai atvės.

Konservuotų produktų laikymas

Geriausia konservuotus produktus laikyti vėsesnėse ir tamsesnėse vietose. Prieš vartojimą įsitikinkite, ar konservai nepakito – ar neišsipūtė dangtelis, ar neatsirado keistų nuosėdų, pelėsio ir pan. Nevalgykite abejones keliančių konservuotų produktų – galite pakenkti savo sveikatai.

Svarbu

Atminkite, kad švieži produktai visuomet vertingesni už konservuotus, nes konservuojant pridedama papildomos druskos, cukraus, acto ir kitų maisto priedų. Vis dėlto geriau valgyti savo rankomis namuose konservuotus produktus, nes parduotuvėse įsigytuose konservuose cukraus, druskos ir acto itin daug.

Be to, svarbu pabrėžti, kad namuose gaminant konservus būtina juos gerai iškaitinti. Žinoma, kad botulino toksinas žūsta 2 min kaitinant 100 laipsnių temperatūroje ir 15 minučių – 80 laipsnių temperatūroje. Laikykitės šios taisyklės ir niekuomet nevalgykite tokių konservų, kurie kelia bet kokių abejonių.

Botulizmu užsikrėsti galima to nė neįtariant. Lietuvoje šiuo metu vis dar gyvas „konservavimo kultas“ – namų šeimininkės kasmet aktyviai ruošia šimtus stiklainių įvairiausių konservų. Konservai, žinoma, skanus ir praktiškas maisto šaltinis. Vis dėlto kyla klausimas ‒ ar saugus? Kartais į namuose ruošiamus konservus patenka nepageidaujamas ingredientas – botulizmo bakterija. Kas nutinka užsikrėtus botulizmu ir kaip jo išvengti, skaitykite straipsnyje.

Plačiau:

Botulizmas ‒ kodėl reikėtų vengti namų gamybos konservų?
+1
+1 -0
  • Konservai
  • konservavimas
  • konservavimo taisyklės
  • konservuoti vaisiai
  • konservuotos daržovės

Susiję straipsniai

Siųsk savo nuomonę

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *